banner15

Ayasofya'da 'Aşk-ı Nebi' sergisi açıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 2016 Yılı Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde Ayasofya'da gerçekleştirilen "Aşk-ı Nebi" sergisinin açılışına katıldı.

Ayasofya'da 'Aşk-ı Nebi' sergisi açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

2016 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Ayasofya Camii’nde Aşk-ı Nebi isimli bir sergi açıldı. Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan seçilen Hilye-i Şerifleri buluşturan sergi, Nisan ayı boyunca ziyarete açık olacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın, 2016 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinleri kapsamında Ayasofya Camii’nde Aşk-ı Nebi isimli bir sergi hayata geçirildi. Serginin açılışını Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı.

Burada konuşan Başbakan Davutoğlu, "Mübarek bir zamandayız. Regaip gecesine müteakip üç ayların içerisindeyiz. Hep beraber Ramazan'a doğru yürüyoruz. Mübarek bir zaman dedim. Cuma birlik vaktidir. Cuma herkesin hiçbir fark gözetmeden aynı safta durduğu, aynı kıbleye yöneldiği, aynı secdeyle mübarek mübarek bir vazifeyi yerine getirdiği bir vakittir. Geçen hafta yine bir mübarek mekandaydım. Geçen hafta Diyarbakır Ulu Camii'ndeydim. Ulu Camii vatanımızın ilk mübarek, aziz mabedlerinden biridir. Bugün de Sultanahmet ve Ayasofya... Birileri Ulu Cami'nin aşk ile işlenen o köklü geleneğini Sultanahmet'ten, Ayasofya'dan koparmak isteyebilir. Ama bilinsin bizler Ulu Cami'yi, Sultanahmet ve Ayasofya'dan bir an bile gönlümüzde ayrı yerde tutmadık, bir an bile ayrı tutulmasına izin vermeyiz" dedi.

"AŞK-I İLAHİ DE AŞK-I NEBİ DE HİÇ EKSİK OLMAYACAK"

Davutoğlu, "Bu topraklarda, bu aziz şehirde, bu aziz mekanda Aşk-ı İlahi de Aşk-ı Nebi de hiç eksik olmayacak. Bu topraklar ve mekanlar kelamdan hiç koparılmayacak. Ve bu topraklar ve bu mekanlar kalem ile kelamı hep birleştirecek. Hep birlikte kemale ulaşabilmek son nefeste aşkların en güzeli ile Şeb-i Aruz ile rabbimize bir düğün muştusuyla kavuşacağımız ana kadar da bu hali yaşamak üzere yola çıktık" diye konuştu.

Aşk-ı Nebi sergisinde Mehmet Çebi'nin koleksiyonundan seçilen ve çoğunluğu sülüs - nesih hatla yazılan hilye-i şerifler ziyaretçilerle buluştu. Hilye-i şerif; hat sanatında, Rasulullah Efendimiz’in yaradılış güzelliklerini tasvir ve tarif eden, belli bir form üzere hüsn-i hat ile yazılmış ve tezhib edilmiş levhalar hakkında kullanılan bir tanım olarak biliniyor.İlk defa, 17’inci yüzyılda büyük hattat Hafız Osman Efendi tarafından bir form haline getirilerek yazılan bu levhalarda Peygamber Efendimiz’e olan sevgi sanata dönüşüyor. Hilye-i şerifler'in yer aldığı Aşk-ı Nebi sergisi; kutlu doğum ayı boyunca Ayasofya Camii’nde açık kalacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 12:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48