Ayraç'ta 'yeni' dönem başladı!

Ayraç kitap dergisi, edebiyat dergilerinin birkaçında olduğu gibi yeni yayın dönemine editör kadrosunda ve mizanpajında değişiklerle yenilenerek girdi

Ayraç'ta 'yeni' dönem başladı!

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Okuru sınırlı olan bir ülkede, kitaplar üzerine dergi çıkartmak; suya yazı yazmak gibidir. Bu açıdan bakılırsa Ayraç altmış dokuz sayıdır suya yazı yazıyor. Tutku olmasa ne kadar da imkânsız bir iş… Bu dergi bir kitap eleştiri dergisiyse hele… Malum, özellikle genç okurların yönelimi daha çok edebiyat ve şiir dergilerine olurken, kitap ve eleştiri dergileri maalesef rafların arkasında kalıyor. 

Bu nedenle bugün Türkiye’de onlarca edebiyat dergisi, yüzlerce edebiyat fanzini yayımlanırken ki bu asla kötü bir şey değil, kitap eleştiri dergisi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bugün artık önemli eleştirmenlerle okurun buluşma noktası daha çok gazete köşe yazıları ve kitap ekleri. Ayrıca yükselişte olan sanat dergilerinde de eleştirmenler öne çıkıyor.

Mehmet Fuat’ın Yeni Dergisi, bir dönemin meşhur Virgülü, Matbuat’ı gibi dergiler kalmadı artık. Mehmet Fuat’ın dergisinde bir kitabı yermesi ya da övmesi o eserin yazarı ve okurları için önemli görülen bir olaydı. Virgül 131 sayı yayımlandı ve Türk kültür dünyasına farklı yaklaşımlar kazandırdı. Artık nostalji konusu olmanın ötesinde bir değere sahip değil. Matbuat bir dönem okurun çıkmasını sabırsızlıkla beklediği nadir kitap eleştirisi dergilerindendi. 

Kurulan bu geçmiş zaman cümlelerine rağmen Ayraç, eleştirinin ölmediğini düşünmektedir. Ayraç, bir Virgül, bir Matbuat gibi çıkması sabırsızlıkla beklenen bir dergi olmanın isteğini, heyecanını taşıyor. Ayraç kitap dergisi, edebiyat dergilerinin birkaçında olduğu gibi yeni yayın dönemine editör kadrosunda ve mizanpajında değişiklerle yenilenerek girdi.

Yaklaşık altı yıldır çıkan dergi artık Yasin Demir’in yönetiminde, Hüseyin Çelik ve Ömer Faruk K.’nın editörlüğünde çıkacak. Derginin bu sayısında yüze yakın kitap hakkında yazı yer alıyor. 

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2015, 10:02
banner53
YORUM EKLE

banner39