banner39

Babıali Sohbetleri'nde Mavera Dergisi var

ESKADER'in geleneksel Babıali Sohbetleri'nde bugün Mavera Dergisi yazarları dergiyi ve dergi ile ilgili hatıralarını anlatacak

Kültür Sanat 20.02.2014, 12:12 21.02.2014, 10:42
Babıali Sohbetleri'nde Mavera Dergisi var

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) tarafından düzenlenen Bâbıâli Sohbetleri’nde bu hafta, bir zamanların önemli edebiyat ve düşünce dergisi Mavera ele alınıyor.

Mavera'da yazan yazar ve şairlerin katılımıyla düzenlenecek program, Timaş Kitapkahve’de, 20 Şubat Perşembe akşamı saat 18.00’de başlayacak.

Bir zamanlar dergide yazmış olan yazar ve şairler, toplantıda dergi ile tanışmalarının hikâyesini anlatacak, duygu ve düşüncelerini dinleyicilerle paylaşacaklar. İlyas Dirin’in yöneteceği toplantının konuşmacıları Prof. Dr. Ersin Nazif Gürdoğan, Nurettin Durman, Âlim Kahraman, Şakir Kurtulmuş ve Recep Seyhan olacak.

MAVERA’DA KİMLER YAZMIŞTI?

Büyük Doğu, Diriliş, Edebiyat dergilerinden sonra bir zamanlar bir çok yazar ve şairin etrafında toplandığı Mavera’nın ilk sayısı Aralık 1976’da çıkmış, Ağustos 1990 tarihinde de kapanmıştı. Dergi Ankara ve İstanbul’da toplam 14 sene boyunca aralıksız olarak yayımlanmıştı. Erdem Bayazıt, Mehmet Akif İnan, Cahit Zarifoğlu, Rasim Özdenören, Alaeddin Özdenören, Bahri Zengin ve Ersin Nazif Gürdoğan’ın kurucuları arasında olduğu dergide yazan şair ve yazarlar arasında şu isimler bulunuyor:

Abdullah Uçman, Adnan Tekşen, Alâeddin Özdenören, Alâeddin Özkan, Ali Haydar Haksal, Âlim Kahraman, Atasoy Müftüoğlu, Avni Doğan, Cahit Zarifoğlu, Cemil Çiftçi, Ebubekir Eroğlu, Edip Gönenç, Erdem Bayazıt, Ersin Nazif Gürdoğan, Fehmi Koru, Hasan Aycın, Hüseyin K. Ece, İlhan Kutluer, İsmail Kıllıoğlu, Kadir Tanır, Mehmet Âkif İnan, Mehmet Atillâ Maraş, Mehmet Kahraman, Mehmet Maraşlıoğlu, Mustafa Çelik, Mustafa Miyasoğlu, Mustafa Özçelik, Mustafa Ruhi Şirin, Necip Tosun, Nurettin Durman, Osman Sarı, Ömer Lekesiz, Ramazan Dikmen, Rasim Özdenören, Recep Seyhan, Seyfettin Ünlü, Şakir Kurtulmuş ve Yılmaz Güney.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?