Baharın ve bereketin habercisi 'Hıdrellez' bu gece başlıyor

Hızır Aleyhisselam ile İlyas Peygamberin yeryüzündeki buluştuğu gün olarak nitelendirilen Hıdırellez, her yıl çeşitli yöresel etkinlikler eşliğinde kutlanıyor

Baharın ve bereketin habercisi 'Hıdrellez' bu gece başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk-İslam tarihinin önemli ve vazgeçilmez ritüelleri arasına adını yazdıran Hıdırellez, her yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli yöresel etkinlikler eşliğinde kutlanacak.

Ülkemizde ise 2018 yılı itibariyle Hıdırellez Bayramı 5 Mayıs Cumartesi akşamı başlayacak ve 6 Mayıs Pazar akşamına kadar devam edecek

Hıdırellez gelenekleri içerisinde toplumlar nezdinde en bilinen ve yaygın olanları ise hiç şüphesiz; gül ağacının dallarına, içerisinde dileklerin yazıldığı notlar asılması, şekiller çizilmesi ve ateş yakıp üzerinden atlanması yer alıyor. 

Hıdırellez günü ateş yakıp üzerinden atlamak bilinen en yaygın gelenekler arasındaki yerini almaktadır. Hıdırellez gecesinde gerçekleştirilen ateşten atlama geleneği, bu sayede hastalıklardan ya da nazardan korunulacağı inancı çerçevesinde atlanmaktadır.

Hızır’ın eli değen şeylerin dolup taştığı rivayeti nedeniyle Hızır günü arifesinde yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağzı açık bırakılır. Ev, bağ, bahçe isteyenler herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparak; altın ve benzeri ziynet eşyası isteyenler ağaç yapraklarını kollarına veya boyunlarına takarak isteklerine kavuşacaklarına inanır.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2018, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER