Batı Trakya'da '13. Ketenlik Gençlik Festivali'

İskeçe Balkan kolu Mustafçova Belediyesi’nin en büyük yerleşim alanı Ketenlik köyünde, 13. Ketenlik Gençlik Festivali büyük coşkuyla kutlandı

Batı Trakya'da '13. Ketenlik Gençlik Festivali'

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Batı Trakya'da 1997'de başlayan ve Genç Akademisyenler Topluluğu tarafından organize edilen Ketenlik Gençlik Festivali, bu yıl 13. kez düzenlendi.

Festivale ilgi çok büyüktü. Etkinlikler protokol konuşmalarıyla başladı.

Konuşmacılar arasında Syriza İskeçe Milletvekili Hüseyin Zeybek, Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza ve müftü Ahmet Mete’de vardı.

İskeçe Siriza Milletvekili Hüseyin Zeybek yaptığı konuşmada, “Ketenlik gençliğini hakikaten takdir etmek ve kutlamak gerekiyor. Üniversite mezunu en yüksek köylerimizden bir tanesi. Gerek Türkiye gerekse Yunanistan üniversitelerinde yüksek oranda mezun veren büyük bir köyümüz, yani eğitime yatırım yapan bir köyümüz. Balkan bölgesinde 13.’sü düzenlenen Ketenlik Kültür ve Gençlik Festivalinin amacı güzel ve ünlü bir grubu getirip de burada konser vermek değil, tüm bölge insanını bir araya getirmektir. Ve bunun yanında güzel mesajlar da vermektir. Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyorlar. Azınlıkta yaşayan bir toplum için dili kültürü ve dini çok önemlidir, bunları kaybettiği zaman asimile olmuş sayılır. Bizler de bunu istemediğimizden dolayı dinimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkarak bunları ayakta tutmaya çalışıyoruz. Ketenlik gençliği de bunu yapıyor ve bütün Batı Trakya’ya hitap eden bir festival düzenliyorlar. Halkın bunu kucaklaması çok önemli. Bu yüzden gençlerimizi yalnız bırakmıyoruz, her türlü desteği de veriyoruz.“ dedi.

Mustafçova Belediye Başkanı Cemil Kabza ise konuşmasında "Yaklaşık 15 seneden beri, çünkü arada Bir boşluk da var, devam eden bir festival. Ketenlik Balkan kolunun Mustafçova Belediyesinin en büyük köyü. Gençlerin yoğun olduğu, okuyan gençlerin çok olduğu, eğitime çok önem veren bir köyümüz. Enerjik ve kendilerine has birlik ve beraberlik içerisinde başlatmış oldukları bu geleneğin bu sene 13.’sünü yaşıyoruz. Gerçekten onları tebrik etmek lazım, çünkü hakikaten kendi yağları ile kavrulan bir gençlik , Tamamen kendi başlarına kendi gayretleriyle kendilerini geliştirerek dilimizi, dinimizi, ananelerimizi, örf ve adetlerimizi yaşatmaya çalışan, aynı zamanda bu bölgeye bir renklilik katan, gençlerimizin eğlenmesine sebep olan , kimi zaman onları düşündüren kimi zaman geçmişe sürükleyen, kimi zaman da günümüzün teknolojik gelişmelerinin fayda ve zararlarını anlatan skeçlerle bölgemize güzel bir görünüm katıyorlar." ifadelerini kullandı.

İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’de konuşmasında düşüncelerini, ”Ketenlik Balkan kollarının en büyük köyüdür Ve çok önemli bir özelliği vardır Ketenlik’in. O da çok fazla genç nüfusun olmasıdır. Bunların yüzde 90’ı üniversite mezunudur. Yani çok güzel bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli böyle kültür etkinliklerinde kullanıyor, bu da tabii ki takdire şayandır, tebrik ediyoruz. Buradan elde ettikleri kazançlarla köyün ihtiyaçlarını görüyorlar, kütüphane kurdular, futbol takımları var ve diğer ihtiyaçlara da cevap vermeye çalışıyorlar.Tabii biz de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz."şeklinde belirtti.

Konuşmaların ardından folklor ve tiyatro gösterileri düzenlendi. Ardından da Koliva Müzik Grubu sahne aldı.

Festivalin ikinci gecesinde ise, daha çok Yunanca şarkı söyleyen gruplar sahne aldı.

Necat Ahmet - Kuzey Haber Ajansı

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2017, 10:58
banner53
YORUM EKLE

banner39