banner15

Behçet Necatigil üzerine

Türk Edebiyatı dergisi bu sayısının önemli bir bölümünü Behçet Necatigil’in doğumunun 100. yaşı için hazırladığı dosyaya ayırdı

Behçet Necatigil üzerine

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Cumhuriyet dönemi Türk şiirinin önemli isimlerinden Behçet Necatigil, bundan tam bir asır önce, 16 Nisan’da dünyaya geldi. Necatigil, şairliği ve öğretmenliğiyle yaşadığı döneme ve sonrasına etki etti.

Dosyanın ilk yazısı Sevinç Çokum’a ait. Çokum, “Ara Sokak” başlıklı yazısında Necatigil’in kendisine yazdığı mektubu ve hasta yatağında şairi ziyaretini, onunla tanışmalarını anlatıyor. Necatigil’in Sevinç Çokum’a yazdığı mektubu okuduğunuzda, onun 1970’lerde Türk Edebiyatı dergisini takip ettiğini, Sevinç Çokum’un o yıllarda genç bir yazarken daha, dergimizde çıkan bir hikâyesi üzerine yorumlarını okuduğunuzda anlayacaksınız. Necatigil’in ölümünden bir yıl sonra, 1980’den bu yana, her yıl verilen Behçet Necatigil Şiir Ödülü’ne 1997 yılında Kırk Şiir ve Biz kitabıyla değer görülen Haydar Ergülen ise Necatigil’i Düşünmek adlı yazısında Necatigil’e ve şiirlerine bakıyor.

Bu yazıları, Sezai Coşkun’un akademik bir dikkatle kaleme aldığı Şiirin “Agrandizman”ı: Necatigil’in Radyo Oyunları başlıklı yazısı takip ediyor. Tahsin Yıldırım ise Necatilgi’in “Küçük Muharrir” olduğu zamanlara, Mektepli gazetesinde kalmış ilk şiirlerine dikkat çekiyor. Necati Tonga da Behçet Necatigil’in Kitaplarına Girmemiş ve Derlenmemiş Üç Yazısı adlı çalışmasıyla dosyaya katkı sağladı. Bahsi geçen derlenmemiş üç yazı da Tonga’nın yazısının devamında okuyucuya sunuluyor. Korhan Altunyay ise Necatigil’in şiir burçları ile Mevlana’nın insanın olgunlaşma sürecini ifade eden “Hamdım, piştim, yandım.” sözü arasında bir paralellik olduğunu iddia ettiği yazısıyla dosyada yer alıyor. İbrahim Özen, şairin dost meclislerindeki hâlini, birçok şair ve yazarın hatıralarına başvurarak anlatıyor. Onu, Mahmut Babacan’ın, Okur Tavırları Karşısında Behçet Necatigil adlı yazısı takip ediyor. Sabahattin Gültekin de Şiir-Hikâye Türü ve Behçet Necatigil yazısıyla aramızda. Dosyanın son iki yazısı ise Mustafa Özçelik ve Kadir Yüksel’e ait. Özçelik’in yazısı Necatigil’i Tanımak, Yüksel’in yazısı ise Radyo Oyunlarıyla Behçet Necatigil başlığını taşıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2016, 11:39
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48