banner39

Beyaz Bulut'tan Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı

Çocuk edebiyatı dergisi Beyaz Bulut, 4. sayısında merhum şair ve yazar Cahit Zarifoğlu'yu anıyor. Çocuk edebiyatına yaptığı katkılarla adından daima söz ettiren ve ürünleriyle bugünün yetişkinlerine ışık tutan Cahit Zarifoğlu'nun günümüz çocukları tarafından da tanınması açısından Beyaz Bulut'un Mayıs-Haziran sayısı oldukça önemli

Kültür Sanat 07.06.2014, 18:03 08.06.2014, 08:56
Beyaz Bulut'tan Cahit Zarifoğlu Özel Sayısı

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Beyaz Bulut dergisi, Rasim Demirtaş'ın "Güneşe Saklanan Çocuk" şiiriyle açılıyor. Emrah Bilge'nin "Şehzade Sofrası" isimli geleneksel masalıyla devam eden dergi, Hasan Ayrancı'nın İngilizceden yaptığı "Affet ve Unut" başlıklı çeviri öyküyü sayfalarına taşıyor. Öykünün yazarı ise Vincent Magro-Attard.

Nesibe Şahin, Simo'nun Kuş Günlüğü'nden sayfalar paylaşırken; Fatma Çağdaş Börekci, "Haziran Kırıntısı" öyküsüyle dergideki yerini alıyor. Rabia Gülcan Kardaş, "Cicika" adlı köşesinden seslenmeye devam ederken; Bülent Ata "Bir Şey Söyleyebilir miyim?" diyerek güzel bir şiir okuyor bize.

Sümeyra Turanalp, "Son Bulutlar" başlığını taşıyan öyküsünde çocukluğun ışıltısını resmederken; Şahin Taş, "Ben Kucakta Bir Ömercik" şiiriyle Beyaz Bulut sayfalarına konuk oluyor.

Sırada Merakettin Amca var. Merakettin Amca, yine çocukların kafalarına takılan sorulara ilginç çözümler üretiyor. Rabia Gülcan Kardaş, "Sultanın Seherinde" isimli masalıyla Cahit Zarifoğlu dosyasının yaklaştığını haber veriyor. Fatih Turanalp da "Düşünüyorum da..." köşesinde Cahit Zarifoğlu'nun Katıraslan kitabına göndermeler yapıyor.

Ayşe Gıynaş'a ait Cahit Zarifoğlu portresiyle açılan Zarifoğlu dosyası, Mihriban B. Deniz'in yazdığı "Çocuk Yürekli Şair: Cahit Zarifoğlu" başlıklı biyografiyle sürüyor. Cahit Zarifoğlu'nun "Motorlu Kuş" masalı ise Sevgi İçigen'in çizimleriyle hayat buluyor.

Beyaz Bulut, bu sayısında edebiyatımızın değerli yazar ve şairlerine günümüz çocuklarına Cahit Zarifoğlu ile ilgili neler söylemek istediklerini soruyor. Beyaz Mikrofon'a konuşan şair ve yazarlar ise şunlar: Bestami Yazgan, Betül Zarifoğlu, Bülent Ata, H. Salih Zengin, İbrahim Demirci, Mehmet Harmancı, Mustafa Köneçoğlu, Mustafa Ökkeş Evren, Mustafa Ruhi Şirin, Necip Tosun ve Yusuf Çağlar. Yine Cahit Zarifoğlu'na ait "Susamış Tarlalar" şiiriyle devam eden dergi, Mustafa Ökkeş Evren'in "Çocuk Dilinin Sırrını Bilen Adam" isimli denemesiyle yol alıyor.

Şair Vural Kaya ise "Zarif Amca" şiiriyle Cahit Zarifoğlu'yu anlatıyor. Cahit Zarifoğlu'ya ait "Vişne Reçelli Ekmek" isimli radyo tiyatrosundan sonra Morkabak Kitabevi alıyor sırayı. Kitapçının kedisi Hurşit, kitabevinin Haziran gündeminden ve Cahit Zarifoğlu kitaplarından bahsediyor. "Çocuklarca Cahit Zarifoğlu" isimli bölümde ise çocukların Cahit Zarifoğlu kitaplarıyla ilgili düşünceleri ve resimleri bulunuyor. Çocuk dünyasından haberler ve Zeynep Şahin imzalı "Duyduk Duymadık" bölümüyle kapanan derginin son bölümü ise "Çıtır Pıtır". Beyza Nur Demirci'nin hazırladığı bölümde Cahit Zarifoğlu kitaplarına “çocuksu” değiniler yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?