Bir Hafıza sayısı

Türk Edebiyatı, dördüncü genel yayın yönetmeninim göreve başladığı 501. sayısında ağırlıklı olarak milliyetçi- muhafazakâr hafızayı ana hatlarıyla okurlarına sunuyor.

Bir Hafıza sayısı

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Türk Edebiyatı, 500. sayısına üç genel yayın yönetmeniyle ulaştı. İlki, Türk Edebiyatı dergisi ve vakfının kurucusu Ahmet Kabaklı’ydı. Onun vefatından sonra uzun bir süre İsa Kocakaplan genel yayın yönetmeni olarak dergiyi çıkardı. 2005 yılında derginin genel yayın yönetmenliğine getirilen Beşir Ayvazoğlu,  on yıl boyunca görevini son derece başarılı bir şekilde ifa etti.

Okuyucuların koleksiyonlarında saklayacakları özel sayılara imza atarak Ayvazoğlu dergiciliği diyebileceğimiz kültür- sanat dergiciliğini inşa etti. Gelgelelim bunun kültür dünyasınca pek fark edilebildiği söylenemez. Ayvazoğlu, 500. sayıyla birlikte görevinden ayrıldı. Derginin yeni genel yayın yönetmeni Bahtiyar Aslan oldu. Aslan’ın yayın yönetmenliğinde hazırlanan ilk sayı bir anlamda milliyetçi muhafazakâr hafıza sayısı olmuş.

Bu sayının ilk yazısı 1917’de Bakü’de yayımlanan Kardaş Kömeği dergisiyle ilgili. Yazıyı Nail Tan kaleme almış. Muhsin Mete ise 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir’de yapılan Dede Korkut Anıtı’nı anlatan bir yazıyla dergiye katkı sağlamış. Muhtar Avezov’un büyük Kırgız destanı Manas ile ilgili düşüncelerini anlattığı yazı, Sovyetler birliği zamanında 1952’de destanın basımıyla ilgili düzenlenen bir toplantıda bildiri olarak sunulmuş. Yazıyı Ömer Küçükmehmetoğlu’nun tercümesiyle sunuluyor.

Mehmet Tekin, Attila İlhan’ın Allahın Süngüleri romanını değerlendiriyor. Roman, Atatürk’ün Milli Mücadele yılları, komünizme bakışı, Fikriye ile yaşadığı söylenen aşk gibi birçok ilginç konuyu ele alan bir roman. Harun Ceylan, iki büyük ismin; Mehmet Kaplan ve Nurettin Topçu’nun nasıl bir Türkiye düşlediklerini ele alıyor. Bu yazıyı Cemil Meriç’in gözüyle Necip Fazıl’a bakmaya çalışan Mehmet Kurtoğlu imzalı bir yazı takip ediyor.

Kâzım Yetiş, derginin 500. sayısıyla ilgili bir değerlendirme yapıyor. Sabahattin Çağın ise Turgut Uyar ve Ülkü Tamer’in birer şiirinden hareketle İkinci Yeni Şiirinde kaçış temasını irdeliyor. Necati Tonga, Tanpınar’ın “Geçmiş Zaman Elbiseleri” hikâyesini yazarın hikâye anlayışını merkeze alarak inceliyor. Selçuk Küpçük, yetmişli yılların Ülkücü-Milliyetçi edebiyat dergilerini inceleyen bir yazıyla bu sayıya katkı sağlıyor . Genel bir değerlendirme niteliği taşıyan yazıdan, Küpçük’ün incelemesine devam edeceği anlaşılıyor. Erhan Genç “Nasıl Yazar Oldular”da bu ay Mehmet Niyazi’yi konuk ediyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 09:53
banner53
YORUM EKLE

banner39