banner39

Bir piyasa göstergesi: 'Konjoktürel Roman'

Irmak Zileli'nin Oya Baydar'ın yeni çıkan romanı "O Muhteşem Hayatınız"a esaslı bir eleştiri yönelttiği "O Konjonktürel Romanınız" başlıklı yazısı panroman çağını yaşayan piyasa üzerine düşünmek için mutlaka okunmalı.

Kültür Sanat 11.12.2012, 09:38 11.12.2012, 09:38
Bir piyasa göstergesi: 'Konjoktürel Roman'

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

Mesele'nin 2012 Aralık tarihli 72. sayısının kapak röportajı, genç bir hikayeci olan, Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi Kerem Işık. Kitapları Yapı Kredi Yayınları'nca basılan Işık'ın röportajının başlığı, "Bugünün Hikayesi Ancak Etrafa Yamuk Bakarak Yazılabilir."

Malum son zamanlarda her şeyin romanı yazılıyor. Ortadoğu bile  pek çok romana konu oldu. Köşe yazısı mahiyetindeki yazılara diyalog havası verilerek romanlar yazıldı. Bu vasatta tarihsel roman türü de patladı. İşte tam bu noktada  Mesele'nin edebiyata giren yazıları arasında, Irmak Zileli'nin Oya Baydar'ın yeni çıkan romanı "O Muhteşem Hayatınız"a esaslı bir eleştiri yönelttiği "O Konjonktürel Romanınız" başlıklı yazısı dikkat çekiyor.

Şöhret Baltaş'ın hikayeci Sibel Öz'ün yeni kitabı "Serçeler Ölürse"ye, Hasan Turgut'un Didem Madak'a dair yazısı yer alıyor.  Şunu da hatırlatalım: Madak'ın şiir kitapları geçtiğimiz günlerde tekrar yayımlandı. Ayrıca derginin bu sayısında, içinden yeni çıkılan "ölüm orucu" sürecine ve bunun akabinde Başbakan'ın yönetiminde BDP'li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması arzularına dair, Berat Günçıkan'ın "Dokunulmazlığı Kaldıracaksınız, Ya Sonra?" başlıklı yazısı, Kıbrıslı yazar İbrahim Beyazoğlu'nun AEL-Fenerbahçe maçı vesilesiyle futbolun siyaset-milliyetçilik-hamaset kıskacındaki acınası hali ve Barış Yıldırım'ın Haneke'nin son filmi "Aşk" hakkındaki yazıları yer alıyor.

banner53
Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü