Bollywood'dan Ahmed Şah Dürranî'yi kötü gösteren film vizyonda: Panipat

Bollywood anlatıyı pekiştirerek, tarihi değiştirmeye, Müslüman yöneticilerin zaferini ve başarısını küçümsemeye, onları tiranlar ve Hindu yöneticilerine kahramanlar ve masum olarak göstermeye çalışıyor. Ahmed Şah Dürranî'yi kötü gösteren film vizyonda: Panipat

Kültür Sanat 06.11.2019, 11:31 06.11.2019, 11:51
Bollywood'dan Ahmed Şah Dürranî'yi kötü gösteren film vizyonda: Panipat

Sinema sektörü, fikir kalıplama ve fikir yayma konusunda önemli bir araç olmakla birlikte, Müslüman karşıtı düşünceler Bollywood'da güçlü bir yer tutuyor. Bollywood, yakın zamanda vizyona girecek olan Panipat filminde ünlü bir Müslüman savaşçı Ahmed Şah Dürranî olarak da bilinen Ahmed Şah Abdali'yi kötü birisi olarak göstermek için girişimde bulundu.

Bollywood ,Afgan hükümdarı Ahmed Şah Abdali ile iki Müslüman Hint müttefiki arasında Marathas'a karşı şiddetli üçüncü Panipat savaşını içeren birbaşka dönem “ Panipat ”filmi yayınlayacak.

Ashutosh Gwarekar'ın 'Panipat' filminin fragmanı YouTube'da yayınlandı.


Bollywood’da Müslüman karşıtı filmler

Bu filmler arasında göze çarpan bir başka benzerlik, Müslüman yöneticilerin zorba, barbar ve kana susamış oldukları Müslüman karşıtı duyguları yansıtıyor. 

'Lagaan', 'Swades' ve Jodha Akbar gibi filmlerin yapımcı Ashutosh Gwarekar, çoğunlukla İngiliz karşıtı duyguları vurguladı, ancak Hindu-Müslüman birliği gösterdi ve Hindu ve Babür imparatorlarının mirasını yüceltti.

Bollywood’da Müslüman aleyhtarı düşünceler büyüyor ve ünlü yönetmen Sanjay Leela Bhansali’nin, “Baji Rao Mastani”, Padmaavat’ın, Akshay Kumar’ın “Kesari’nin ve Kangana Ranaut’un J Jhansi’in Rani’si gibi filmlerde Müslüman karşıtı duyguları izlenebiliyor.

Bollywood anlatıyı pekiştirerek, tarihi değiştirmeye, Müslüman yöneticilerin zaferini ve başarısını küçümsemeye, onları tiranlar ve Hindu yöneticilerine kahramanlar ve masum olarak göstermeye çalışıyor.


Bollywood taşla iki kuş öldürüyor

Bollywood taşla iki kuş öldürüyor, sadece Hindu yöneticilerini aşırı derecede yüceltmekle kalmıyor, aynı zamanda Müslüman yöneticileri ve savaşçıları savaşçı, aşırılık yanlısı ve aynı zamanda filmlerinde acımasızlığı olarak da lanse ediyor. Müslüman aleyhtarlığı duygularındaki bağ, büyük ölçüde merkezdeki sağ Hindu milliyetçi partisi BJP'ye atfedilebilir. Müslümanlara ve azınlıklara yönelik nefret suçlarında kademeli bir yükseliş kendi egemenliği altında görüldü.

Ahmed Şah Dürranî, Dürranî hanedanının ilk şahıdır ve Afganistan'ın kurucusu olarak kabul edilmektedir. Sadozay soyundan, Abdal'ı ilinin reisi Muhammed zaman Han'ın oğludur. 1737 yılında esir edilerek İran'a, Nadir Şah kırklı-Avşar'ın yanına gönderildi. 

Kaynak: globalvillagespace

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?