banner39

Bosna Hersekli gençler Sarı Saltuk nefesiyle buluştu

Bosna Hersek Meşihat'ına bağlı 100 gençlik sorumlusu İstanbul'u ziyaret ederek, Bosna Hersek'te İslam'ın yayılmasında büyük emeği olan Sarı Saltuk'u yadettiler

Kültür Sanat 30.08.2019, 16:17 30.08.2019, 17:25
Bosna Hersekli gençler Sarı Saltuk nefesiyle buluştu

Bosna Hersek Diyanet İşleri'ne (Meşihat) bağlı gençlik sorumluları dört günlüğüne  İstanbul'daydı. Ziyaretçiler duygularını Muhammed Salim İnce röportajı aracılığında Dünya Bülteni'yle paylaştı.

Bosna Hersek Meşihat'ına bağlı 100 gençlik sorumlusu İstanbul'u ziyaret etti. ÖNDER, UKİD (Uluslararası Kalkınma ve İş birliği Derneği), SİMDER, (Sancaktepe İmam Hatip Liseleri Mezunları Derneği), MTTB, Birlik Vakfı ve Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar Belediyelerinin ağırladığı misafirler dört gün boyunca şehrin tarihi yerlerini görmenin yanı sıra iki ülke arasındaki ortak tarihi değerlere ilişkin seminer ve toplantılara katıldı.

Bosna Hersek'in Tuzla Kantonu'nda yaşayan ve Behram Begova Medrese'sinde hocalık yapan Abdullah Kapo, "Bu gezinin bizim için çok anlamlı oldu. Bosna Hersek'te İslam'ın yayılmasında büyük emeği olan Sarı Saltuk'u dinlemiş olduk" dedi. Kapo, iki ülke gençlerinin her alanda iş birliği yaptıklarını ve bu tür gezilerle de iş birliğinin pekiştiğini kaydetti. 

Abdullah Kapo, Bosna Hersek'te gençlerin Bosna Hersek Diyaneti ile aktif temas halinde olduğunu belirtti. Camilerde ve İslam Merkezleri'nde Kuran'ı Kerim, tefsir ve kitap okuma ve değerlendirme faaliyetleri yaptıklarını ifade etti. Ayrıca Kapo, gençlerin okul derslerine de yardımcı olduklarını ekledi.

"TÜRKLERLE KOPMAZ BAĞLARA SAHİBİZ"

Abdullah Kapo, Türklerle  Boşnakların itikadi ve ameli mezheplerinin aynı olduğunu, ortak bir tarihe sahip olduklarını vurguladı. Sırplarla ve Hırvatlarla birlikte yaşadıklarını ve zaman zaman sorunlar yaşadıklarını söyleyen Kapo, Türklerle olan bağlarının büyük öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Tuzla Üniversitesi'nde Türk Dili ve Edebiyatı okuyan ve üniversitede Müslüman gençlerin sorumlusu olan Selma Haydarbegoviç de Bosna-Hersek'te gençlerin kriz içerisinde olduğunu ancak kendilerinin bu krizi İslam Merkezlerinde yaptıkları çalışmalarla büyük ölçüde aştıklarını söyledi. Haydarbegoviç "Her bir genç bizim için önemli. Onlarla tanışıyoruz, sohbet ve seyahat ediyor, projeler yapıyoruz. Aynı zamanda erdemli insanlar olmaları için nasihatlerde bulunuyoruz" dedi.

Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle gençler çoğu zaman çareyi ülkelerini terk etmekte görüyor. Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki tarihi ve kültürel bağların yanı sıra yeni açılımların yapılması gerekiyor.

Türkiye ile Boşnak gençler arasında kardeş okul projelerinin oldukça etkili olduğunu belirtilirken bu ilişkilerin daha da yoğunlaşması gerektiği ifade ediliyor.

SARI SALTUK KİMDİR?

Horasan erenlerinden Sarı Saltuk hakkında en önemli kaynak Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi olarak biliniyor. Seyahatname'ye göre Sarı Saltuk'un asıl ismi Muhammed Buhari'dir. Ahmet Yesevi'nin halifesi olan Muhammed Buhari, bizzat Pir-i Türkistan tarafından Hacı Bektaş'tan Balkanlara gitme icazeti alması için gönderilir. Sonrasında Kırım, Rus diyarı ve Leh ülkesi arasında çeşitli gidiş gelişler yaşayan Sarı Saltuk, Danska limanına yerleşir. Burada Sveti Nikola ismindeki bir papazla karşılaşır. Sonrasında onu öldürerek papaz kılığına girer. Ve bu vasıtayla birçok gayrimüslimin hidayete ermesine vesile olur.
Sarı Saltuk'un Anadolu'da olduğu Balkanların farklı yerlerinde de makamları olduğu belirtiliyor. 

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?