banner39

Bosna savaşını çocuk gözünden anlattı

Bosna Savaşının olduğu yıllarda küçük bir çocuk olan Emine Şeçeroviç Kaşlı, savaş izlenimlerini kitaplaştırdı

Kültür Sanat 06.08.2013, 10:22 06.08.2013, 14:25
Bosna savaşını çocuk gözünden anlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna Hersek'te yayımlanan Oslobodjenje Gazetesi Türkiye Temsilcisi Emine Seçeroviç Kaşlı, Sırpların Saraybosna'yı kuşattığı yıllarda yaşadıklarını kitap haline getirdi. Savaş yılarında henüz altı yaşında bir çocuk olan Emine Seçeroviç Kaşlı, 'Kurşunların Da Rengi Var' kitabında çocuk gözüyle yaşadıklarını anlatıyor.

Türkiye'de Bosna'ya ve Bosna katliamına yoğun bir ilgi gösterildiğini belirten Seçeroviç Kaşlı, kitabını anlatırken "Savaşı bir de çocuğun gözünden anlatmak istedim" diyor. Bosna kuşatması ile ilgili yazılanlarda bugüne kadar sadece acılara yer verildiğini belirten yazar, kitabıyla ilgili şu ifadeleri kullanıyor:

"Bosna haberlerinde ve konu ile ilgili yazılan makalelerde, izlediğim Bosna belgesellerinde yoğun olarak acılara yer verildiğini gördüm. Bosna savaşı Saraybosna, kurtuluş tüneli, Mostar köprüsü, Srebrenitsa gibi yerlerle özetleniyor ve bunda bitiyor. Yani daha çok acı tarafından anlatılıyor ki hepimiz biliyoruz, acı daha çok izleniyor ve reyting yapıyor. Ama Bosna savaşı öyle olmamalı, artık sadece Bosna milletinin çektiği acılara değil, o acılarla nasıl kahramanca mücadele ettiğine yer vermek, vurgu yapmak lazım. Silah yapımında neler kullandık, yemeklerde neler ürettik, çamaşırlarımızı nasıl yıkadık, yağmur suyunu nasıl kullandık vs. tüm bunlar aslında bu onurlu mücadeleyi göstermektedir. Kitabımda da bu gibi kısa kısa hikâyeler var ama benim anlattığımda daha fazlası da mevcut."

Kitapta, Ayşe Kulin ve Dr. Sare Davutoğlu'nun kaleme aldığı birer tanıtım yazısına da yer veriliyor.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?