banner39

Bugünü anlamak için 'yön' bilgisi şart!

Fayrap dergisindeki (sayı; 69, Şubat 2015) Kurtuluş Kayalı imzalı “Yön Üzerine Düşünceler” başlıklı metin, tarihsel blokun önemli bir bileşenini tahlil etmenin yanında günümüzdeki aydın temayüllerini de anlaşılır kılıyor

Kültür Sanat 17.02.2015, 11:10 17.02.2015, 17:33
Bugünü anlamak için 'yön' bilgisi şart!

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Kurtuluş Kayalı yazısında Yön’ün dönemindeki dergilerden farklılığını siyasi olana bakışında öne çıkan hususları tespit ederek başlıyor yazısına. Bu çerçevede Kadro, Hareket, Forum, Yeni Forum, Tür Solu, Devrim, CHP, TİP, MDD vb. oluşumlara değiniliyor. Devamında sol içi tartışmalar açısından derginin merkezî konumda bulunduğunu şu cümlelerle anlatıyor:

“Nasıl sol içi tartışmaların izini Yön’de bulmak mümkünse çok uzun yıllar sonra da sol tartışmalarının Yön ekseninde gelişmiş olduğu görülmektedir. Kemalizmden kopuş anlamında da, milliyetçiliği tartışma anlamında da. Hatta Kürt sorunu konusunda çizmeyi aşan metinler de orada yayınlandı, bugün milliyetçi çerçevede mütalaa edilebilecek görüşler de.”

Yön üzerinde yapılan çalışmalarda Yön Yayınları üzerinde durulmamasını büyük bir eksiklik olarak gören Kayalı şöyle devam ediyor: “Daha sonraki dönemde Türkiye’de yayıncılık sorgulandığı ve deşelendiği takdirde bunların büyük ölçüde Yön’den etkilendiği, esinlendiği görülebilir.”

Kayalı, Türk düşünce ve siyasi hayatını derinden etkileyen derginin bugünü anlamak açısından da doğru bir biçimde tahlil edilmesi gerektiğini belirtiyor. Bu çerçevede, Cemil Meriç’in yüreğiyle Büyük Doğu’ya, beyniyle Yön’e ait olduğu, sözünü de hatırlatıyor.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?