Bülbül'den kültürel projeleri destekleme sözü

Türkiye Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül Bulgaristan’daydı. Farklı kurumlar ve sivil toplum örgütü temsilcileriyle görüşen Bülbül, Bulgaristan Türkleri'yle ortak projeleri değerlendirdi.

Bülbül'den kültürel projeleri destekleme sözü

Türkiye Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül çeşitli ziyaretler için Bulgaristan'daydı. Sivil toplum kuruluşlarıyla görüşen Bülbül, Bulgaristan'da ortak projeler hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Buradaki Türkler, soydaşlar, akrabalar Türkiye’nin bir parçası. Hatta bazen unuttuğumuz gelenekleri, belki de azınlık olmanın getirdiği ruhla, daha fazla yaşatan ve canlı tutan bir toplum. Onlarla birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Kurum olarak bizim üç temel alanımız var. Bir; diaspora başkanlığıyız, bu daha çok Avrupa’ya yönelik çalışmalar içeriyor. Soydaş ve akraba topluluklar başkanlığıyız; Balkanlar'da, Kafkaslar'da, Afrika’da farklı coğrafyada çalışıyoruz.

Bir de uluslararası çapta öğrencilerimiz var. Türkiye’ye gelmek ve Türkiye’de okumak isteyen öğrencilere devlet bursları veriyoruz. Balkan ülkelerinden getirdiğimiz ve Türkiye’de yetiştirdiğimiz çok sayıda öğrencimiz var. Dünyanın her tarafından çok başvurular alıyoruz, ama Bulgaristan’dan başvurular şimdilik az. Belki Bulgaristan’ın göç veriyor olması, gençlerin yurtdışına çıkıyor olmasının etkileri var. Biz buradaki tüm taraflarla görüşmelerimizde bu başvuruların arttırılmasını istiyoruz.”

STK'LAR BİZE BAŞVURABİLİRLER”

Türkiye Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kudret Bülbül, ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşlarının projelerine destek sözü verdi. Kudret Bülbül şu şekilde konuştu:

“Buradaki sivil toplum örgütlerimiz, kuruluşlarımız gerek buradaki Türk kültürünü, kimliğini ve aidiyetini geliştirmeye yönelik çalışmalar düşünürlerse bize proje bazlı olarak başvurabilirler. Biz burada onların pozisyonlarını güçlendirmeye yönelik, kendi kültürleri ve kimliklerini geliştirmeye yönelik her türlü projeye destek verebiliriz.

Bizim kimliğimizi, kültürümüzü, değerlerimizi korumaya yönelik proje bazlı her türlü destekleri verebiliriz. Buradaki müftülüklerle, başkonsolosluklarla da direk çalışıyoruz. Ama bunun da ötesinde sivil toplum kuruluşları proje bazında bize başvurabilirler.”

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2015, 19:05
banner53
YORUM EKLE

banner39