banner39

banner35

Bulgaristan'da Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) kitabı çıktı

Prof. Dr. Mikov’un “Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” kitabı çıktı

Kültür Sanat 16.04.2020, 15:16
Bulgaristan'da Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) kitabı çıktı

Bulgaristan Başmüftülüğü Yayınlar Bölümü tarafından yayınlanan Prof. Dr. Lübomir Mikov’un “Bulgaristan'daki Osmanlı Halk Çeşmeleri (XV-XIX) ” isimli yeni kitabı birkaç gün önce çıktı. Bu kitap, Yüksek İslam Şurası Yayıncılık Faaliyeti Komiyonu’nun 12 Kasım 2019 tarihli 17 sayılı kararı üzerine yayınlandı.

Araştırmaya dahil edilen Osmanlı halk çeşmeleri tarihi ve kültürel açıdan ele alınmış ve yorumlanmıştır. 15. yüzyıldan 19. yüzyılın sonuna kadar inşa edilmiş olan ülkenin farklı bölgelerinden 82 çeşme tarihi ve tipolojik ve fonksiyonel ve sanatsal analize tabi tutulmuştur. Bu bağlamda temel sonuç, Osmanlı halk çeşmelerinin, Bulgarlar için bilinmeyen yeni bir kültürü, yani akan su kültürünü getirmesi, yayması ve oturtmasıdır ki bu kültür, Bulgaristan topraklarında yaşayan nüfusun yaşamında köklü değişikliğinin temelini oluşturmuştur.

Şimdiye kadar bilinen en eski Bulgar halk çeşmesi de analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırma kitabı, 83 renkli ve siyah beyaz fotoğraflarla renklendirilmiştir.

Kitap, Başmüftülüğe ait kırtasiyelerden, bölge müftlüklerinden veya Başmüftlüğün ülke genelindeki distribütörleri aracılığıyla satın alınabilir. Bundan başka arzu eden herkes, Bulgaristan Başmüftülüğü Yayınlar Bölümü’nden kitabı satın almak için sipariş verebilir.

İrtibat bilgileri:

Sofya Posta Kodu: 1000, Bratya Miladinovi Sokağı No: 27, Tel: 02/981 60 01
E-mail: [email protected]
www.facebook.com/izd.gl.muftiistvo

        
Kaynak: Kırcaali Haber

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?