Bursa Şabaniye Dergâhı'nda sanat zamanı

Bursa'da iki yıldır faaliyetlerini sürdüren Şabaniye Dergâhı'nda; nam-ı diğer Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği'nde eğitim-öğretim faaliyetleri 5 Ekim'de başlıyor

Bursa Şabaniye Dergâhı'nda sanat zamanı

İbrahim Ethem Gören/ Dünya Bülteni

Dergâh'ta tezhip sanatında Elif Birkan; ebruda Tülay Toğal; neyde Zinnur Kanık; usûl-bendirde Harun Cura; klasik kemençede Sadık İmrak ve tamburda Ali Ertürk hocalarından tevarüs ettikleri tetebbuatı talebelerine aktarıyor.

Bursa'da iki yıldır faaliyetlerini sürdüren Şabaniye Dergâhı'nda; nam-ı diğer Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği'nde eğitim-öğretim faaliyetleri 5 Ekim'de başlıyor.

2006 yılında bakımsızlıktan yıkılan tekke binası, 2011 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yeniden ihya ve inşa edilerek Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği'nin kullanımına tahsis edilmişti.

1850 yılında Hacı Şevki Efendi'nin postnişinliğinde hizmet vermeye başlayan tekke günümüzde kültür ve sanat merkezi olarak kullanılıyor.

Geride kalan iki yılda Bursalı yüzlerce sanatsever Şabaniye Dergâhı'nda aharli kağıt, hokka ve mürekkeple tanışarak kamış kalemden zikir sesi almaya başladı. Ebru teknesinde iğne ile suyu kazarak çiçek ebruları yapmayı öğrendi.  Bir müzehhibe, içerisinde bulunduğu dergâhın "Nûr ile Mahmûd yazdı târihîn/Bârekâllah Bâb-ı Nûn Şâbâniye'de kıldı mesken." şeklindeki tarih kıtasının etrafına halkâr uygulamaya başladı. Ney ve bendir sesleri mekânın duvarlmarını tezyin eden nesihten sülüse, talikten tuğraya kadar onlarca eserin camında yankı buldu.


Naht ustası Hüseyin Avnı Kabaçalı

BURSA'DA İKİ YILDA 300 SANATSEVER GELENEKLİ SANATLARIMIZLA TANIŞTI

2011 yılında Bursalıların ve devlet erkânının yoğun katılım gösterdiği törenle hizmete başlayan Şabaniye Dergâhı'nda şimdiye dek 300'den fazla öğrenci kadim usullerle gelenekli sanatların inceliklerini öğrendi.

Yıldırım semtindeki dergâhta talebeler hat derslerini Mahmut Şahin Hoca'dan öğreniyor. Hattat Şahin, Talik Hocası Ali Alparslan merhumun vasiyeti ve sülüs hocası Hüseyin Kutlu'nun tavsiyesi üzerine 10 yıldır İstanbul'dan Bursa'ya giderek Bursalı sanatseverlere talik, nesih ve sülüs dersleri veriyor.

Dergâh'ta tezhip sanatında Elif Birkan; ebruda Tülay Toğal; neyde Zinnur Kanık; usûl-bendirde Harun Cura; klasik kemençede Sadık İmrak ve tamburda Ali Ertürk hocalarından tevarüs ettikleri tetebbuatı talebelerine aktarıyor.

İki yıldır Şabaniye Dergâhı'nda tezhip dersleri veren müzehhibe Elif Birkan tarihi mekânda ders vermenin halet-i ruhiyesini şu cümlelerle özetliyor: "Şabaniye Dergâhı'nda bulunuyor olmak, özellikle de ders vermek çok güzel ve heyecan verici bir duygu.  Bunca zaman kurslara gittik; hocalarımızdan eskimez sanatlarımıza dair pek çok şey öğrendik. Şimdi artık öğrendiklerimizi öğretme zamanıdır. Tezhipte beş talebem var. Tezhip sanatına dair üstatlarımızdan öğrendiklerimizi talebelerimize aktarma gayreti içerisinde bulunup onların emeklerini boşa çıkarmamaya çalışıyoruz.

Hasan Çelebi Hocamın bir röportajını okumuştum. Orada Hasan Çelebi Hocamız "Bizim asıl eserlerimiz duvarlardaki eserlerimiz değil; yetiştirdiğimiz talebelerdir" diyordu. Bu sözden çok etkilendim ve o gün bugündür bu minval üzere hocalarımdan öğrendiklerimi harfiyyen öğretme gayreti içinde bulunuyorum."

ŞABANİYE DERGÂHI, CAMİLERE FİSEBİLİLLAH TEZYİNAT DESTEĞİ SUNUYOR

Bursa Şabaniye Dergâhı'nın önemli hizmetlerinden biri de Türkiye'deki ve Balkanlardaki ibadethanelere fisebilillah tezyinat desteği sunuyor olması.

Dergâh'ta hizmetlerini sürdüren sanatkârlar bir yandan yeni eserler üzerinde çalışıp talebeler yetiştirirken, diğer yandan da Osmanlı'ya payitahtlık eden Bursa başta olmak üzere tüm Marmara bölgesindeki ve Balkan coğrafyalarındaki cami, mescid ve tekke gibi ibadethanelere gönüllü olarak tezyinat desteği veriyor.

Şabaniye Dergâh'ı bünyesinde geride kalan iki yılda İznik Ayasofya Camii'nden Bursa'daki Vani Mehmet Efendi, Muradiye ve Yeşil camiilerine ve oradan Üsküp Muratpaşa Camii'ne ve Kosova'daki Sultan Murat Türbesi'ne kadar pek çok kadim eserin tezyinatı gerçekleştirildi.

Bu hizmetleri Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği Başkanı Hattat Mahmut Şahin ile birlikte dernek üyeleri Demirali Kurtulmuş, Ali Özden, Mustafa Özay Altın, HÜSEYİN AVNİ KABAÇALI, Adnan Beyhan, Halil Özkan, Beytinaz Kükrek, Taliha Sonsaat, Nurşen Karahasanoğlu, Feride Ateştepe Altun, Semra Güler, Elif Gürkan Yeşilırmak; Neslihan Duran, Elif Birkan, Yasemin Eryiğit, Yasemin Erenoğlu, Tülay Toğal, Cahide Abanoz, Abdullah Furat, Merve Kara ve RECEP ULU fisebilillah veriyor.

Bab-ı Nun Gelenekli Sanatlar Derneği'ne 2013-2014 sezonunda gelenekli sanatlarımızı öğretmek için 0224 220 83 12 nolu telefonu arayıp kayıt yaptırmak yeterli.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2013, 14:55
banner53
YORUM EKLE

banner39