banner15

BYV şehit ailelerinin yanında

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Aydın ile faaliyetleri ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra şehit ailelerine yönelik hizmetlerini konuştuk

BYV şehit ailelerinin yanında

İbrahim Ethem Gören | Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Boğaziçi Yöneticiler Vakfı (BYV) 20 yıldır Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, mezunlarına ve tüm milletimize yönelik faaliyetlerde bulunan bir STK.

Vakıf 1996 yılından günümüze kadar çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve mezunlarının öncülüğünde, mensuplarını gönüllülük ve medeniyet bilinci temelinde buluşturarak; onların önderlik ve yöneticilik yeteneklerinin gelişmesine katkıda bulunmak gayesiyle aralıksız olarak devam ettirdi.

20 yıllık hizmet dönemini geride bırakan vakfın faaliyetlerinin öznesini medeniyet ve aidiyet bilincine sahip, vatanını ve milletini ve milletinin ortak değerlerini seven bir gençliğin yetiştirilmesi oluşturuyor.

Bu bağlamda vakfımızda yılda 200 civarında etkinlik düzenleyen vakfın Mütevelli Heyeti Başkanı Bahattin Aydın ile vakfın hizmetlerini ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra şehit ailelerine yönelik olarak yapacağı hizmet ve faaliyetleri konuştuk.

İbrahim Ethem Gören: Bahattin Bey BYV neler yapıyor? Kısasa başlıca faaliyetlerinizi özetler misiniz?

Bahattin Aydın: Tabii ki İbrahim Ethem Bey.

Başlıca etkinliklerimizi şöylece özetlemek mümkün:

 • Yönetim alanındaki özgün ve sürdürülebilir uygulamaların keşfedileceği; özel sektör, kamu sektörü, yerel yönetimler ve sivil toplum alanında faaliyet gösteren tüm örgütlerdeki başarılı yönetim uygulamalarını kapsayan “Özgün İyi Yönetim Uygulamaları Forumu,
 • Mensuplarının iş dünyasına dair ufuklarını genişletmeyi amaçlayan Yönetişim Sohbetleri,
 • Kıdemli profesyonellerin bilgi ve tecrübelerini aktardıkları Mesleki Gelişim Sohbetleri,
 • Tecrübeli yöneticileri öğrencilerle buluşturan Liderleri Kahvesi,
 • Öğrenci ve yeni mezun arkadaşlarımıza iş ve staj imkanları sunan Kariyer Festivali
 • Türkiye’de girişimcilik ekosistemini doğru bir şekilde büyümesine katkıda bulunmayı düstur edinen Girişimcilik Sohbetleri,
 • İslâm İktisâdı ve Finansının akademik ve reel ekonomi/finans bağlamında anlaşılması, çalışma prensibi ve uygulama alanları ile ilgili bilgi edinilmesini hedefleyen İslam İktisadı ve Finansı Söyleşileri,
 • Temelinde Ahilik ve Fütüvvet kültürü olan, dolayısıyla içeriğini, tarihi ve kültürel kimliğimizden alan Hamilik Okulu,
 • Ülke ve dünya gündemini uzman konuklarla ele aldığımız Aslında Ne Oldu?, Orada N’oluyor programları,
 • Kültür, fikir, sanat dünyamızın gündemini tutmada öncelikli kaynaklar olmayı başaran yayın mecralarını merkeze alan Yayıncılık Söyleşileri,
 • Psikoloji kuramlarını kitap ve filmler üzerinden ele alan Psikoloji Okumaları
 • Hiç şüphesiz öğrenci ve mezunlarımızın arasındaki ilişkileri güçlendirmek, kuşaklar arası iletişimi ve birlikteliği sağlamak için sosyal ve kültürel etkinliklerimizi de ihmal etmiyoruz. Yurt içi, yurtdışı gezilerimiz, pikniklerimiz, mezuniyet törenimiz mensuplarımızın tanışması kaynaşması için önemli faaliyetlerimiz.

Vakfımız misyonu çerçevesinde her geçen sene yeni faaliyetleri bünyesine katarak yoluna devam edecektir.

Teşekkürler... 15 Temmuz Fetullahçı darbe girişimi milletin el ve gönül birliğiyle defedildi. Demokrasi nöbetleri 7 Ağustos’ta Türkiye’nin en büyük katılımına sahne olan Demokrasi ve Şehitleri Anma Programı ile taçlandırıldı. Darbe girişimi, kalkışma haberini alır almaz tüm Türkiye gibi mensuplarınız da milletin emanetine sahip çıktı. Darbenin mağdurlarına; şehit ailelerine yönelik olarak neler yapacaksınız?

TOPLUMUN HER KESİMİNE BÜYÜK GÖREVLER DÜŞÜYOR

15 Temmuz darbe girişiminde toplumun herkesimine büyük görevler düşüyor. Biz de geniş vakıf ailemiz olarak bu hususta elimizden ne geliyorsa onu yapacağız inşallah. Bu bağlamda maddi ve manevi görevlerimiz var. Öğrenci ve mezunlarımızla birlikte darbe gecesinden itibaren meydanlarda nöbet tuttuk/tutmaya da devam ediyoruz.

15 Temmuz şehitlerimiz için hatimler okuduk. Hatim dualarını 28 Temmuz Perşembe günü Kısıklı Camii'nde vakfımız camiasının katılımıyla yaptık. Dua akabinde bu kez fiili duaya başlayıp Kısıklı'da gecenin ilerleyen saatlerine kadar nöbet tuttuk.

Vakfımızdan bir heyet geçtiğimiz günlerde Niğde’nin Bor ilçesine giderek 15 Temmuz darbe girişiminin sembol isimlerinden olan Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in kabrini ziyaret etti. Ailesine vakfımız camiasının taziyelerini iletti.

Vakfımız Mütevelli Heyeti üyeleri İstanbul’daki şehit ve gazi ailelerini ziyaret etti. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ziyaretlerde 15 Temmuz şehidimiz Muhammet Ambar’ın Üsküdar Burhaniye mahallesinde yaşayan ailesini ziyaret ederek acılarını paylaştık, şehidimizin ruhuna Fatihalar okuduk. Bu bağlamda 15 Temmuz gazimiz Yusuf Çiftçi’yi Çengelköy’deki evinde ziyaret ettik.

Bu türden çalışmaları hemen her STK yaptı/yapıyor. BYV olarak bunların dışında özellikle şehit ailelerine; darbenin birinci derece mağdurlarına, babalarını, annelerini kaybetmiş Türkiye’nin umutlarına yönelik olarak neler yapacaksınız?

İbrahim Bey, elbette yapılacak çok iş ve hizmet var. Bahsettiğiniz üzere Vakıf olarak 15 Temmuz Darbe Girişiminin kahramanlarının ailelerine yönelik bir takım hizmetlerimiz olacak. Onların hakkını devlet ve milletçe ne yapsak tabii ki ödememiz söz konusu değil. Vakfımızın her bir ferdi Nemrud’un ateşine su taşıyan karıncalar misali vakfımız nezdinde çalışmalar yapacağız.

Bu çalışmalar neler?

Söz konusu çalışmalarımızı söyle özetleyebiliriz.

Kısa süre içinde Uluslararası bir Sempozyum düzenleyerek biryandan konuyu enine-boyuna müzakere edeceğiz, diğer yandan da darbe girişiminin akabinde yurtdışında oluşan menfi imajın düzeltilmesine yönelik katkıda bulunacağız.

ŞEHİT ÇOCUKLARINA PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANACAK

Vakfımızın Öğrenci ve Mezunlarla İlişkiler komisyonu bünyesinde rehberlik, psikolojik danışmanlık hizmetlerimiz var. İhtiyaç halinde BÜ öğrencilerine ücretsiz terapi imkanları sağlıyoruz. İhtiyaç halinde İstanbul’daki şehit çocuklarının alanının profesyonellerinden psikolojik destek hizmeti almalarını temin edeceğiz.

BÜ'de tahsil gören tüm şehit çocuklarına mülakatsız burs vereceğiz. Burslar 5 yıl devam edecek.

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİN ÜNİVERSİTE TAHSİLİ GÖREN ÇOCUKLARINA BURS DESTEĞİ

Burs miktarınız ne kadar?

Şehit çocuklarına 250 TL burs ödemesi yapıyor olacağız. Sadece Boğaziçi’nde değil; Türkiye’nin tüm üniversitelerinde tahsil gören 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına da burs vereceğiz inşallah.

Başvurular ne zaman?

15 Eylül 2016 itibarıyla burs başvuruları vakfımızın www.byv.org.tr web sitesi üzerinden yapılabilir. Gerekli tüm bilgiler söz konusu tarihten itibaren web sitemizden edinilebilir.

Burs ödemelerini nasıl yapacaksınız?

Öğrencilerin banka hesaplarına yatıracağız.

ŞEHİT ÇOCUKLARINA ÜCRETSİZ ÖZEL DERS ORGANİZASYONU

Ayrıca İstanbul'daki şehit çocuklarına yönelik olarak fisebilillah özel ders organizasyonu da yapacağız.

Hamilik Okulu'nda açacağımız yiğitlik meydanlarının öznesine şehit ailelerinin konumlandıracağız.

Kariyer ve İnsan Kaynakları Merkezimizin şehit yakınlarına camiamız şirketleri nezdinde istihdam, staj ve kariyer planlaması konusunda yardımcı olacağız.

İlginiz için teşekkür ederim Bahattin Bey.

Ben de teşekkür ederim İbrahim ethem Bey.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2016, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halit Pas
Halit Pas - 3 yıl Önce

BYV nin güzel faaliyetlerini; gıptayla,takdirle izliyoruz.15 Temmuz sonrası yapılan,yapılacak etkinlikleri okuyunca iy ki varsın BYV demekten kendimi alamıyorum.İyi ki varsın BYV Şehit,gazi ve yakınları adına teşekkürler BYV..

Sedat KILIÇ
Sedat KILIÇ - 3 yıl Önce

Şehitlerimizi hem madden hem de manen destekleyen değerli BYV yönetici ve çalışanlarını canı gönülden tebrik ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun, yolunuz ve bahtınız açık olsun.

banner39

banner36

banner37

banner35