banner39

Cafcaf: Okullarda yanlış giden bir şeyler var!

Cafcaf Mizah Dergisi yeni sayısında "ev okul" projesini sunarak 4+4+4 diye adlandırılan tasarı halindeki yeni eğitim sistemine ağır bir eleştiri getiriyor

Kültür Sanat 12.03.2012, 15:37 12.03.2012, 15:50
Cafcaf: Okullarda yanlış giden bir şeyler var!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cafcaf Mizah Dergisi 5 yıldır yayınına bıkmadan, usanmadan, yorulmadan embesilleşmemiş, ulusalcılaşmamış zihinlere mizah sunmaya devam ediyor.

Gençlerin ve kendini genç hissedenlerin mizah dergisi Cafcaf 50. sayısıyla raflarda yerini aldı. Derginin kapağında 4+4+4 diye adlandırılan tasarı halindeki yeni eğitim sistemine ağır bir eleştiri var. Buna karşın ise "ev okul" önerisi sunulmuş.

CAFCAF TÜRKİYE'DEKİ MANKURT EĞİTİM SİSTEMİNE KARŞI!

Dergi kapağında eğitim faşizmine karşı olduğunu ve "ev okul" (homeschool) isteğini dile getirmiş.

28 Şubat sürecinde kesintisiz 8 yıl eğitim sistemine geçen Türkiye'de şimdi de zorunlu eğitimin kademeli olarak 12 yıla çıkarılmasına yönelik kanun teklifi söz konusu. Bu ister 4+4+4 olsun isterse eksisi gibi kalsın değişmeyen bir gerçek var: Dersaneleriyle, ucube öğretmenleri ile, garip göstermelik kuralları ile çocuklar eğitim diktatoryasına kurban ediliyor.

Dergi, Avrupa'da ortaçağdan beri ABD'de ise ülkenin kuruluşundan beri devam eden ve  "home school" olarak bilinen "ev okul" hakkını talep ediyor. Evde eğitimden ziyade serbest müfredatlı çoktan seçmeli bir eğitim anlayışı olan "ev okul" sistemi ruhen özgür ve yaratıcı bir gençliğin yetişmesine imkân tanıyor. "Bu eğitim sisteminde kendisine, evrene, kültürüne sahip çıkabilecek ve geliştirebilecek, sınıf hiyerarşisi hipnozundan uzak, ayakları yere basan ve geleceğe umutla bakabilen bir gençlik söz konusu. Bu, şu an ülkemizde göremediğimiz bir gençlik türü." diyor dergi yönetimi.

DERGİ'NİN DOSYA KONUSU İSE "IRKÇILIK"

Cafcaf 11 sayfasını ırkçılık konusuna ayırmış. Gerek yazı, gerek çizgi öykü ve karikatürlerle olsun yine kendine has muzip bir incelikle mizah ile izah etmiş dergi.

Kamil Yeşil, Osmanlı'dan süregelemeyen ırkçılığı Kapalı Çarşı yöntemiyle izah edip günümüzde nasul sürdüğünü anlatmış.

Yüksel Bayram "ben ırkçı değilim" ddiği halde ırkçılığın daniskası olanları çok kızdıracak karikatürlere imza atmış.

Cımbızcı Cafer: Sağım solum, soyum sopum, ebe sobe! diyerek ırkçılığa çok kıymetli bir eleştiri getirmiş.

Güray Süngü, Resim-i İdeoloji başlığı altında işe yarayan ve yaramayan ırkçılık çeşitlerinin tümünün yetenekli aptallık olduğunu yazmış.

Karton Piyer, ırkçı olmak siteyenlere vazgeçilmeyecek tavsiyelerde bulunmuş.

Furkan Özçoban çizgileriyle futboldan arabeske ve Hitler'e kadar uzanan ve kısalalan bir ırkçılık çizmiş.

Niyazi Çol, bir takım noktalar ve aforizmalarında ağza alınmayacak ama çizilebilecek noktaları karikatürize etmiş.

İbrahim Demirci'nin Suriye'de şahit olduğu trajikomik bir ırkçı çizgi öykü: Halep İşi

Sen benim kim olduğumu biliyor musun? İsimli çizgi köşe ırkçılığın sadece genetik değil sosyal bir virüs olduğunu da anlatıyor.

Derginin editörü ise babasının klasik bir İstanbullu olarak nasıl bir ırkçılığın altına imza attığını anlatmış Yavuz Girgin çizmiş.

Br. Otacı Zahter ırkçılığın medyada ne denli absürt bir şekilde doğru bir şekilde (!) yapıldığına örnekler sunmuş.

CAFCAF EVLİLİK KARŞITI DEĞİL DESTEKÇİSİ

Dergide ayrıca dikkat çeken bir nokta ise yaklaşık 3 sayfayı dolduracak bir şekilde  "evlilik" konusunun içeriğe yayılmış bir şekilde sunulması. Diğer mizah dergilerinde evlilik karşıtlığı öne çıkarken Cafcaf'ın evliliği ve evlenecek olanları desteklemesi garipsenebilinir mi?

KÜFÜRSÜZ, ÇIPLAKLIK İÇERMEYEN VE HER YAŞTA HER ZEKİ İNSANIN OKUYABİLECEĞİ BİR MİZAH DERGİSİ OLUR MU?

Küfür, çıplaklık ve cinsiyet istismarı olmadan mizah yapılabilir mi? 40 sayfalık Cafcaf mizah dergisi 50. sayısında dopdolu 47 ayrı bölümle bunun bir kanıtı. Öz kültürüne ve değerlerine sahibim diye eziklenmeyen, komplekslere girmeyen, kendinden, inançlarından, dininden utanmayan bir gençliği okur olarak hedefleyen dergi bu yolda adımlarını aksatmadan ilerlemeye devam ediyor.

CAFCAF, İNTERNET SİTESİ VE SOSYAL MEDYA SAYFALARINDA OKURLARIYLA BULUŞUYOR

Cafcaf dergisinin internet sitesi her gün güncellenmesiyle dikkatleri çekiyor. Derginin sosyal ağlardaki sayfalarında ise okurlarıyla birlikte hareket tavan yapıyor.

Yorumlar (2)
Latif Kaya 10 yıl önce
Merhum Mevlevî şeyhi Ârif Nihad Asya'nın "Bayrak" Şiirinden bu karikatür çıkmaz. Burada sözkonusu olan acaba konu israfı mı, tereddî eden harcama kültürü mü, yoksa doğrudan doğruya çapsızlık mı? Soru vicdana sorulmuştur; cevabı da en doğru haliyle oradadır. Değerleri israf etmemeli, yersizce ve çapsızca harcamamalı.
Semih Tanrıverdi 10 yıl önce
Arif Nihat Asya'nın "Bayrak" şiirindeki tümceler bir Mü'mine ve Mevleviye yakışmayacak derecede aşırı Milliyetçi ve Faşist bir şekildeler. Değil Türk bayrağı hiçbir ülkenin bayrağına böyle bir şiir yazılmamalı. Artık ne Hitlerin, Ne Mussoli'nin ne Atatürk'ün ne de Stalin'in dünyasında yaşamıyoruz!
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?