banner39

Cafcaf'tan Avrupa'ya özür çağrısı

Cafcaf Dergisi'nin kapağında 5,5 milyon Müslüman'ın Avrupa'dan sürüldüğü ve 5 milyondan fazlasının da ya kaçarken hastalık veya açlık sonucu öldüğü zikredilen Balkan Savaşları var

Kültür Sanat 13.12.2012, 16:01 13.12.2012, 17:07
Cafcaf'tan Avrupa'ya özür çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Renkli içeriğiyle dikkatleri üzerine çeken Cafcaf Mizah Dergisi, Türkiye'de dev medya kuruluşlarının gereken önemi vermeyip görmezden geldiği bir konuyu kapağına taşıdı.

Cafcaf, 5,5 milyon Müslüman'ın Avrupa'dan sürüldüğü ve 5 milyondan fazlasının da ya kaçarken hastalık veya açlık sonucu öldüğü zikredilen Balkan Savaşları'nı kapağına taşıdı.

100 YIL OLDU! ÇIKALIM GİDELİM URUMELİMİZE!

1912 yılında başlayan ve yaklaşık iki bucuk milyona yakın Müslüman'ın öldürüldüğü altı yüz bin Müslüman'ın Türkiye'ye göçe zorlandığı büyük Balkan Göçü'ne dikkat çeken Cafcaf, kapağında; Balkan türküsüne atfen: "Çıkalım Gidelim Urumelimize" sloganıyla "Balkanlar'da evimizi, ocağımızı, tarlamızı, kanımızı bıraktık geldik. 100 yıl oldu. En azından tapulu topraklarımızı ve vakıf mallarımızı geri almamız lazım!" dedi.

BELEDİYELERDEKİ NEGATİF AYRIMCILIKTAN GANDALF ALEYHİSSELAM'A

Dolu içeriğiyle dikkat çeken dergi son yıllarda sıklıkla gündeme gelen belediyelerdeki "kendi seçmenine negatif ayrımcılığa" değinmiş, durmamış oradan Gandalf Aleyhisselam'a, siyasi liderlerin öfkeli hitabet sanatlarına, tesbih çekmenin asabiyete faydasına, yabancı dilde eğitimin yabancı etkisine, çağdaşlığın devrimciliğinin devrilmesine, yufkanın öfkesinden etimolojiye, Kız Kulesi'nden Yusuf Kaplan'a, metrobüsten Divan Edebiyatı'na, Mario'dan İsrail Pastırması'na kadar geniş bir yelpaze sunuyor. Yıldız Ramazanoğlu'nun çizgiöyküleştirilmiş güzel bir hikayesi de dikkatleri çekiyor.

Cafcaf'ın bu sayısında yine usta kalemler yer alıyor. Hüsrev Hatemi öfkeyi işlerken  Bünyamin Yılmaz medyayı analiz etmiş. Son yılların beğenilen öykücüleri Güray Süngü ve Ömer Faruk Dönmez köşeleriyle yer alırken Fuat Kına ise radikal ruhlara tazelik üflemiş. Suavi Kemal Yazgıç hayırlı öfkeler dilerken Ulvi Alacakaptan sinirlerine hakim olmuş. Salih Kılınç ise edebiyat dergilerindeki postmodern sığ, kötü ortamlardan sözü açıp "benim derdim hasbilik, önce insanlık kardeşim" demiş.

CAFCAF'TA KAMPANYA VAR

Cafcaf ilginç bir kampanyaya da imza atmış. Derginin sitesinden ayrıntılarının öğrenilebileceği kampanyanın hediyeleri ise:

3 kişiye 1 kez Süleymaniye'de özel sabah namazına getirilip götürülme hakkı
20 kişiye kamuda başörtülü çalışmak için düzenlenecek bir eyleme katılma hakkı
10 kişiye halis muhlis saf köy kaymağı
22 kişiye 1 kere veya gidiş dönüşlü (2 kez) Eminönü-Üsküdar veya Eminönü-Kadıköy vapurundan beleş akbil basma hakkı
5 kişiye tereyağı iki kilo
7 kişiye Adnan Oktar'ın kedileriyle fotoşop hakkı
3 kişiye Fenerbahçe maçında fenerin en iyi gol yeme pozisyonunu görebilecek bir yerde maç bileti
6 kişiye arkadaşıyla Atpazarı'nda çay pasta ikramı (zorunlu namaz aralı)
12 kişiye kaldığı üniversite yurdunda veya okuduğu lisede mescid açma mücadelesi hakkı
9 Kişiye 1 koli çikolatalı gofret
4 Kişiye arkadaş olabileceği en az 50 vakit namaz kılmış 1 kişi
3 Kişiye Cafcaf yazarı Güray Süngü romanı (imzalı)
4 kişiye Cafcaf'ın eski şairi Nureddin Durman'ın imzalı bir şiir kitabı
5 kişiye Cafcaf yazarı Ömer Faruk Dönmez'in öykü kitabı
6 kişiye Cafcaf cildi hediyesi

Türkiye'nin her gün güncellenen tek karikatür ve mizah haberleri sitesi Cafcaf mizah dergisinin internet sitesi her gün güncelleniyor. Bu özeliğiyle ülkenin en canlı mizah sitesi olma özelliğini taşıyor.

www.cafcafdergisi.net . Ayrıca dergiyi sosyal medya ağlarından da izleyebilirsiniz: facebook.com/cafcafmizah – twitter.com/cafcafmizah

banner53
Yorumlar (0)
12
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü