banner39

Carullah Efendi ve kitapları sempozyumu

İLEM tarafından düzenlenen sempozyumda Osmanlı alimi Carullah Efendi'nin kütüphanesi ve eserlere aldığı notlar üzerinden yazma eserler ve yazma kültürü değerlendirildi

Kültür Sanat 17.02.2015, 15:57 17.02.2015, 15:57
Carullah Efendi ve kitapları sempozyumu

İlmi Etüdler Derneği (İLEM), ''Osmanlı Kitap Kültürü: Carullah Efendi'' başlığı altında tarihe ışık tutan bir sempozyuma imza attı. İslam medeniyetinin kitapla kurduğu ilişki, 17. yüzyıl sonu ve 18. yüzyıl başında yaşamış Osmanlı alimi Veliyyüddin Carullah Efendi'nin kütüphanesi ve derkenar notları üzerinden akademisyenler tarafından incelendi.

Mantık, belagat ve kelam başta olmak üzere birçok alanı kapsayan 40'ı aşkın eser kaleme alan Carullah Efendi, dünyaca ünlü yazma eser kütüphanelerinden Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan bir koleksiyona da ismini verdi.

Alanında ilk olma özelliğini taşıyan sempozyumun koordinatörülüğünü Berat Açıl üstlendi. Yrd. Doç. Dr. Berat Açıl Carullah Efendi ile alakalı şunları söyledi. “Carullah Efendi koleksiyonundaki 2000'in üzerinde kitabın hepsini okumuş, hepsinin üzerine notlar tutmuş ve bunların çoğunu medresesindeki öğrenciler için tutmuş. Notların hepsi Arapça, kitapları da Arapça.

YAZMA KÜLTÜRÜ KONUŞULDU

Öğretim üyesi İbrahim Halil Üçer konuşmasında, yazı ve kitabın İslam dünyası için önemini vurguladı. Üçler şu ifadeleri kullandı: “Yazma kültürü ve yazma eserler, İslam dünyasında bugün matbaa kültürünün gösterdiği, yazarın ve okuyucunun temel yüküyle anlam kazanan şeyler değildir sadece.

Carullah Efendi örneğinde olduğu gibi yazma eserler, okuyucusunu bir yazar haline getirir ve söz konusu yazar olarak, okuyucu eserin nihai maliki olarak kendisini göstermez. Yazma eser, kültür ve medeniyetin hafızasını seyyar, dinamik biçimde çağlar içinde taşır. Ne yazarına, ne okuyucusuna değil bizatihi kültürün kendisine aidiyet sunar.”

NOTLARI BİR ESER NİTELİĞİNDE

Sempozyum boyunca Carullah Efendi'nin zengin kütüphanesinde yer alan kitapların kenarına düştüğü notların İslam kültürünü anlamada taşıdığı öneme dikkat çekildi. Yrd. Doç. Dr. Özgür Kavak kitapların kenarlarına iliştirilen notlar hakkında şu sözleri söyledi:

“Notlar o kadar zenginlik çeşitlilik içeriyor ki mesela sadece bir eserin mukaddime giriş kısmı üzerindeki kelimelerden Carullah Efendi sayfalarca notlar yazıyor ve bu notlar bunlar felsefeden kelamdan mantıktan dilden beslenen notlar dolayısıyla sadece o ilim dalıyla ilgili değil bütüncül bir perspektiften bir âlim prototipinin resmini biz o notlarda görebiliyoruz.”

Sempozyum kapsamında, Carullah Efendi'nin Süleymaniye Kütüphanesi'nde yer alan eserlerinden bir seçki sunan sergi açıldı. Carullah Efendi özelinde, Osmanlı'nın kitaba olan bakışı ve algısına yer verilen sempozyumun benzeri çalışmalara örnek olması hedefleniyor.

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?