banner39

Cengiz Aytmatov Kırgızistan'da anıldı

Kırgız halkının sesi, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından Cengiz Aytmatov için vefatının 8’inci yılında, mezarı başında anma töreni düzenlendi. Atabeyit Mezarlığındaki törene, Aytmatov ailesi üyeleri ve sanatçılar katıldı. Bir hafta boyunca Aytmatov’la alakalı çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Kültür Sanat 12.06.2016, 13:52 12.06.2016, 13:52
Cengiz Aytmatov Kırgızistan'da anıldı

Dünya edebiyatının güçlü kalemi Cengiz Aytmatov, vefatının 8’inci yılında ülkesi dün Kırgızistan'da anıldı. Başkent Bişkek'teki Ata Beyit Anıt Mezarlığı’nda anma töreni düzenlendi. Sevenleri tarafından Aytmatov'un mezarına çiçekler bırakıldı. Sabah saatlerinde başlayan anma töreninde Kur’an-ı Kerim okundu.

Aymatov anmasında, aile üyelerinin yanı sıra meslektaşları ve Kırgızistan sinemasının tanınmış isimleri Manasbek Musayev, Artıkpay Suyundukov, Cali Soodanbek gibi ünlü isimler katıldı. Törende Çin’de yaşayan ünlü Kırgız Manasçı Cusup Mamay'ın oğlu ve edebiyatçılar da vardı.

Mezar başındaki törenin ardından öğle saatlerinde de Kırgız Bilimler Akademisi, Aytmatov Dil ve Edebiyat Enstitüsü Tarafından Aytmatov'u anma toplantısı gerçekleşti. Toplantıda Aymatov'un yapıtları bir film gösterisi ile hatırlandı. Ardından akademisyenler Aytmatov ile ilgili görüşlerini anlattı.

Cengiz Aytmatov hafta boyunca farklı etkinlerle anılmaya devam edecek. Ünlü yazarın vefatının 8’inci yıldönümü nedeniyle de sadece etkinlikler ve toplantılar için kapılarını açan Aytmatov Müzesi gün boyunca ziyaretçilere açık kalacak.

Hayatının son yıllarını geçirdiği müze evde yazarın piyanosundan çalışma masasına, ödüllerinden fotoğraflarına kadar çok sayıda eşya bir araya getirildi. Halen ünlü yazarın ailesinin yaşadığı evde fotoğraflar, ödüller, kitaplar ve tablolar bulunuyor.

Kaynak: Dünya Bizim

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?