banner39

Cengiz Aytmatov'un ardından, hakkındaki bilinmeyenleri

Rus dünyasına mı, Türk dünyasına mı ait olduğu tartışılan Aytmatov hakkındaki bilinmeyenleri, Aydoğan Kalabalık yazdı

Kültür Sanat 21.06.2008, 17:16 10.06.2019, 12:49
Cengiz Aytmatov'un ardından, hakkındaki bilinmeyenleri

'Aytmatov'da bilinmeyen bir tılsım vardı, onu kendisiyle beraber Ata-Beyt'e götürdü.' Bazı hayranları böyle düşünüyor onun için.

Tılsımlı sosyal-realist yazar Cengiz Aytmatov, 1970'li yıllardan beri tüm Sovyetler Birliği edebiyatında ilan edilmemiş bir liderdi. O her halükarda bir imparator olarak kabul görüyordu. Artık Rus edebiyatının son imparatoru Cengiz Aytmatov yaşamıyor. Bazılarına göre; 'Onun ölümüyle kuşkusuz Rus edebiyatının imparatorluk süresi sona erdi.'

Türk dünyası, yazarı hayatının son yıllarında benimsedi, bağrına bastı. Belki de Aytmatov son dönemde tercihini bu yönde yaptı. Çünkü Aytmatov tüm eserlerini Rusça yazmıştı.

Ala Dağların eteğinde 1993 yılında ortaya çıkarılan, 138 kişiye ait Ata-Beyt toplu mezarlığında bulunanlardan birinin cesedinin, Aytmatov'un 9 yaşındayken son kez gördüğü, 1937'de KGB ajanlarınca götürülen, 38 yaşında öldürülen babası Törekul Aytmatov'a ait olduğu DNA testiyle doğrulandı.
Aytmatov 'Baba seni 56 yıldır arıyorum, şükürler olsun kemiklerini bulabildim.' demiş, ağlamış ve ölümünden sonra da bu mezarlığa babasının yanına defnedilmeyi vasiyet etmiştir.

Ruslar tarafından kendisine ilk Kırgızistan Cumhurbaşkanı olması da teklif edilen Aytmatov, bu teklifi reddeder ve yerine Asker Akayev'i tavsiye eder.

Ölümünden sonra hayranlarından bazıları ipin ucunu iyice kaçırdı. Halk ozanı Zamirbek Üsünbayev, Kırgızistan devlet televizyonunda, Aytmatov'la ilgili bir programda, 'Ona peygamberlik unvanı verilmesini' bile teklif etti.

Yazının tamamı için bakınız

banner53
Yorumlar (0)
20
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?