banner39

Chernobyl dizisini bu kadar başarılı kılan ne?

HBO’nun Chernobyl dizisini Beğenmeyen Rusya, kendi dizisini yapacak. Nükleer reaktör faciasını beş bölümde irdeleyen kısa dizi Chernobyl, şu sıralar sosyal ağlarda ve klasik medyada büyük ilgiyle karşılanıyor

Kültür Sanat 07.06.2019, 15:09
Chernobyl dizisini bu kadar başarılı kılan ne?

26 Nisan 1986'da yaşanan nükleer reaktör faciasını beş bölümde irdeleyen kısa dizi Chernobyl, şu sıralar sosyal ağlarda ve klasik medyada büyük ilgiyle karşılanıyor. İzleyiciler, sinema ve dizi sayfası IMDb'de diziyi gelmiş geçmiş en iyi dizi olarak seçti. Diziyi izleyen yorumcular, en çok neden etkilendiklerini yazıyor.

Avrupa'yı kurtaran kahramanlar

Yaşanan trajedinin kahramanları nihayet hak ettikleri takdiri görüyor, diyor Polonya'nın günlük gazetesi Gazeta Polska Codziennie:

“Bir Amerikan-İngiliz ortak yapımı olan Chernobyl dizisi dünya çapında beklenmedik ama haklı bir başarı elde etti. Dizi 1986 yılında yaşanan ve unutulmaya yüz tutmuş Çernobil felaketini anlatıyor. Reaktör içinde kalan kahramanların çoğu hiçbir zaman hak ettikleri şekilde anılmadı. Çoğu bugün bir köşede unutulmuş olarak, küçücük emekli maaşlarıyla geçiniyor. Dizi bizlere SSCB sistemini anlatıyor. Aynı zamanda 'organik robot' olarak bilinen ve radyasyonlu cürufu bertaraf eden temizlikçilere de saygı duruşunda bulunuyor. Bu işçilerin çoğu bedellerin en yükseğini ödemek zorunda kaldı. ... Kendilerini feda etmeleri bizleri, o dönem felaketten etkilenen bölgelerin (bugünkü Belarus, Ukrayna ve Rusya) çok daha ötesinde yaşanacak daha büyük trajedilerden korudu. Bu insanlar tüm Avrupa'yı kurtardı.”

Rus NTV kanalı, HBO’nun anlattığından farklı bir hikaye anlatacağı bir Çernobil dizisi çekecek. Dizinin temelini oluşturan bu teoriye göre Amerikalılar, Çernobil santraline sızdılar. Hatta iddialara göre o gün tesiste Amerikan istihbarat servisi ajanlarının olduğuna dair tarihi kanıtlar var.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?