banner39

Cihannüma, Türkçe ve İngilizce basıldı

Katip Çelebi'nin Cihannüma isimli eseri 279 yıl sonra Türkçe ve İngilizce olarak yeniden basıldı.

Kültür Sanat 08.03.2011, 03:27 08.03.2011, 03:37
Cihannüma, Türkçe ve İngilizce basıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katip Çelebi'nin Coğrafyada çığır açan kitap" olarak tanımlanan Cihannüma adlı eseri 279 yıl sonra Türkçe ve İngilizce olarak yeniden basıldı. Cihannüma'da yer alan 52 haritanın sunulduğu "Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı" adlı serginin açılışında kitap basına tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş ve Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından yürütülen çalışma sonunda Türkçe, İngilizce ve Osmanlıca olarak basılan eser okurların hizmetine sunuldu.

Taksim Maksem Sanat Galerisi'ndeki "Piri Reis'ten Katip Çelebi'ye Osmanlı'nın Dünyaya Bakışı" adlı serginin açılışında konuşan İBB Başkanı Topbaş, Cihannüma'nın bilim dünyasına ışık tutacağını söyledi. Topbaş, "Katip Çelebi'nin çok önemli bir eseri olan Cihannüma'nın sadeleştirilmiş günümüz dilimize çevrilmiş şekliyle 279 yıl sonra ilk basımını yapmış bulunuyoruz. Bu konuda araştırma yapanlara ve bu konuyu merak edenlere önemli bir ışık tutacağına inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Cihannüma'nın günümüz Türkçesine kazandırılması çalışmalarında yer alan MEDAM Başkanı Prof. Dr. Bekir Karlığa ise konuşmasında, eserin sadece Türkçe değil İngilizce olarak da basılmasının büyük önem taşıdığını ifade etti. Karlığa, "Bu kitabın tüm dünyaya hitap ettiği için bu kitabı dünya diline aktarmak için İngilizce olarak bu kitap hazırlandı. Kültür A.Ş tarafından bu eser Osmanlıca, Türkçe ve İngilizce olarak basılmıştır. Bu eser tarihe bırakılmış bir hazinedir." ifadelerini kullandı.

Eserin genel yayın yönetmenliğini gerçekleştiren Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, yapılan çalışmayla tozlu raflar arasından kaybolmuş bir hazinenin adeta gün yüzüne çıkartılmış olduğunu söyledi. "300 sene önce Osmanlı'nın coğrafya açısından ne kadar ileriye gittiğini göstermektedir. Özellikle artık Osmanlı'nın yok sayıldığı 17 yüzyıllarda böylesi bilimsel bir çalışmanın yapılması ve bunun batı dillerine çevrilmiş olması da kayda değer bir iş," diye konuştu. Bayhan, isteyenlerin www.istanbulkitapcisi.com internet sitesinden kitabı satın alabileceklerini söyledi.

Taksim Maksem Sanat Galerisi'nde sergilenen haritalar 12 Mart 2011 tarihine kadar sanatseverler tarafından görülebilir.
 
 

 

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?