banner15

CNR Kitap Fuarı'nın bu yılki teması Çanakkale Savaşı

Bu yıl "Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı" temasıyla düzenlenen CNR Kitap Fuarı, yazarlarla okuyucularının bir araya gelmesine imkan sağlıyor.

CNR Kitap Fuarı'nın bu yılki teması Çanakkale Savaşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bu yıl "Çanakkale Savaşı'nın 100. Yılı" temasıyla düzenlenen CNR Kitap Fuarı, yazarlarla okuyucularının bir araya gelmesine imkan sağlıyor. 

İstanbul CNR EXPO Yeşilköy'de 27 Şubat'ta açılan ve 8 Mart'a kadar ziyaret edilebilecek fuar, CNR Holding tarafından Basın Yayın Birliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenleniyor. 

Anadolu Ajansı'nın (AA) "Global İletişim Ortağı" olduğu ve 600 markayla 250'nin üzerinde yayınevinin katıldığı fuarda çeşitli etkinlikler düzenlenirken, eğitim ve edebiyat camiasının yanı sıra yazarlarla okuyucuları da bir araya geliyor.  

"BİR MİLLET OKUDUKÇA YÜKSELİR" 

Tarihçi yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nca (TÜRGEV) fuarda düzenlenen imza programında okurlarıyla buluştu. 

Sırma, yaptığı açıklamada, Avrupa'da fuarlara girmek isteyenlerin kuyruklar oluşturduğunu belirterek, "Umarım bir gün biz de böyle kuyruklar yapar gireriz. Fuara rağbet fena değil ancak fuar da iki senelik olduğu için daha alışılmadı. İnşallah Türkiye'de daha çok okuyucu olur" dedi.

Gençlerin kitap okuduğunu dile getiren Sırma, şöyle devam etti:

"Biz de buna çok seviniyoruz. Bir millet okudukça yükselir. Okumadıkça da batar gider. İnşallah bizim milletimiz de okumaya başlar. Kendi mazisini öğrenir. Kendi tarihini bilmeyen ülkeler, sömürülmeye mahkumdur. Onun için yapılacak ilk şey tarihi öğrenmek. İnşallah okuyacağız ve bu sömürülerden kurtulacağız. Bunları bütün İslam alemi için konuşuyorum."

Prof. Dr. Sırma, Müslümanların belli bir döneme kadar kitap okuduğuna, yazdığına işaret ederek, "Benim kütüphanemde 700 sene önce yazılmış 50 ciltlik kitap var. Ancak 100 senedir bizim tarihimizle ilgili 5 ciltlik kitap yazılmıyor. Çünkü okumayı bıraktık. Bırakınca da geriledik. Geriledikçe de birileri bizi sömürdü. İnşallah okumakla bunun önüne geçeceğiz" ifadelerini kullandı. 

"YAZILI KÜLTÜR, TOPLUMUMUZ İÇERİSİNDE GİDEREK YAYGINLAŞIYOR"

Fuarda, Kültür A.Ş. Yayınları Kültür Medeniyet Serisi'nin 9'uncu kitabı olarak yayımlanan "İstanbul Efsaneleri"nin yazarı İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferhat Arslan da okurlarla bir araya geldi. 

Arslan, fuara gösterilen ilgiden memnun olduğunu belirterek, "İstanbul halk kültürüyle ilgili yapmış olduğumuz tematik çalışmalar da okuyucuda bir karşılık buldu. Bu noktada İstanbul folklorunun gündeme gelmesi, bizim açımızdan önemli. İstanbul büyük bir medeniyet başkenti ama 'halk kültürü yokmuş' gibi algılanıyordu" diye konuştu. 

Yaptıkları çalışmalarla İstanbul'da zengin masal kültürünün olduğunu ortaya çıkardıklarını, okuyucunun da bundan çok memnun olduğunu vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: 

"Okuyucularımız bizi ilgiyle takip ediyorlar. Bu da bizi sevindiriyor. Türk kültür ve medeniyeti içerisinde sözlü kültür çok ön planda. Benim yapmış olduğum çalışmalar da sözlü kültürün yazılı kültür haline getirilmesi. Yazılı kültür, toplumumuz içerisinde giderek yaygınlaşıyor. Basılan kitap sayısının artması da bunu gösteriyor. Dolayısıyla bize düşen de sözlü kültürde var olan değerlerimizin tespit edilmesi, kitaplaştırılması ve okuyucuya sunulmasıydı. Biz böyle bir misyon üstlendik ve bunun için çalışıyoruz. Ancak bir taraftan da bu tür kitap fuarlarının, imza günlerinin, söyleşilerin yapılması bakımından her şeyden önce bir gündem oluşturuyor ve okuyucunun gündemini kitapla meşgul ediyorsunuz. Bu bakımdan bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum."

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2015, 22:24
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35