banner39

Çözüm süreci nereden nereye?

Murat Koç Çözüm Süreci Nereden Nereye? adlı kitabındaki yazılarıyla çözüm süreci etrafındaki sorulara cevap vermekte. Diyarbakır'da yaşayan yazar süreci tartışmaların ve olayların merkezinden değerlendirmeleriyle çözüm sürecinin neden tıkandığını soğukkanlı analizlerle izah etmektedir

Kültür Sanat 24.11.2015, 12:10 24.11.2015, 12:10
Çözüm süreci nereden nereye?

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Yaklaşık bir asra yaklaşan ve adına "Kürt Sorunu" denilen meselenin çözümü için özellikle 2010'dan sonra oldukça cesur kimi adımlar atıldı. "Çözüm Süreci" kimi zaman umutla kimi zaman endişe ile takip edilen süreç ardı arkası kesilmeyen olumsuz olaylarla şimdilik "buzdolabına kaldırıldı". 

Son yıllarda siyaset alanında yaşanan kapsamlı değişim, vesayetin geriletilmesi, sivil siyasetin güçlenmesi, “özgürlük” alanlarının genişlemesi sayesinde senelerce şiddet sarmalına mahkûm edilen Kürt sorununun da siyasi yollarla çözümü için umut veren çabalar ortaya kondu. Devletin; şiddetle bu meselenin hal olmayacağını, inkâr ve asimilasyon siyasetinin sürdürülemeyeceğini, bunun toplumsal yarılmayı giderek derinleştirdiğini anlaması neredeyse otuz yılı buldu. Otuz yıllık savaşın tüm alanlarda yol açtığı tahribatın sağladığı olumsuz tecrübeyle toplumun genelinin, çözümün ancak siyasi yollarla mümkün olduğuna kanaat getirdiği de bu sayede müşahede edildi. Savaş ne özgürlük ortamını genişletmekte ne de hakların temini konusunda bir şey sunmaktaydı.

Kürtlerin “kimliğe” dayalı haklarının genişlemesi, Kürt etnik kimliğinin kabullenilmesi, inkârın ve asimilasyonun son bulması, Kürtlerin tümüyle eşit sayılması, silahlı mücadelenin yerini siyasi faaliyetlere bırakması, siyasal temsil ve çoğulculuğun sağlanması ve cari sistemin bu zemini sağlayacak biçimde değişmesi “çözüm süreci” olarak adlandırılıyordu. İşte hükümet de bu kabuller doğrultusunda 2005’ten itibaren on yıl boyunca sorunu çözmek için büyük riskler üstelenerek, siyasi çözüm denemelerine başvurdu. Daha evvelki çözüm denemeleri bazı provokatif hadiseler nedeniyle yarım kalmıştı. 2013 yılının başlarında Öcalan ve Erdoğan’ın kararlılık vurguları eşliğinde başlayan ve belli aşamaları kat eden son çözüm süreci de üç yıllık uğraşın ardından 2015 Temmuz ayından itibaren yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bir kez daha rafa kaldırıldı.

Murat Koç Çözüm Süreci Nereden Nereye? adlı kitabındaki yazılarıyla çözüm süreci etrafındaki sorulara cevap vermekte. Diyarbakır'da yaşayan yazar süreci tartışmaların ve olayların merkezinden değerlendirmeleriyle çözüm sürecinin neden tıkandığını soğukkanlı analizlerle izah etmektedir.

Murat Koç, Çözüm Süreci Nereden Nereye?, Ekin Yayınları, 2015, 208 sayfa.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?