banner39

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi açılışa hazır

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ekimde açılıyor. 24 saat hizmet verecek.1,5 milyon matbu eser. 500 bin süreli yayın. Cemil Meriç'in kütüphanesi. İlber Ortaylı'nın kütüphanesi. Çocuklara özel bölüm. Hedef beş milyon kitap

Kültür Sanat 04.10.2019, 15:53
Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi açılışa hazır

Türkiye'nin en büyük kütüphanesi olarak planlanan Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ekim ayında hizmete girecek. Bitmesine sayılı günler kalan kütüphanenin mimarisi ve envanter çalışmalarını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın anlattı.

2 milyon kitap ile hizmete girecek kütüphanede çok sayıda özel koleksiyon hizmete sunulacak. Ayrıca teknoloji ile uyumlu kütüphanede 5-10 ve 10-15 yaş gruplarına özel çocuk bölümler olacak. Selçuklu, Osmanlı ve çağdaş mimariden esintiler taşıyan kütüphane 24 saat boyunca hizmet verecek.

Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'nin '5 milyon kitap' hedefine dikkat çeken Kalın, Türkiye'de kütüphane kültürünün artacağını belirtti ve şöyle konuştu:

"Koleksiyonumuz da ona göre hızla artıyor, şekilleniyor. Burası öncelikle kitap okumayı teşvik edecek bir ilim yuvası, bir kitap yurdu olarak tüm vatandaşlarımıza açık olacak. Dolayısıyla araştırmacılarımız, akademisyenlerimiz, genel okuyucumuz, küçükler, büyükler hepsi burada gelip bizim büyük ilim, irfan, kültür birikimimizden, mirasımızdan istifade edebilecekler. Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi ile Türkiye'de kütüphane kültürü bir seviye atlayacak çünkü ilk defa bu çapta ve büyüklükte, 24 saat hizmet verecek bir kütüphane konseptinden bahsediyoruz."

Basılıda 5 milyon dijitalde sonsuz kitap

"Cumhurbaşkanımız 5 milyon hedefi koydu. Bu 5 milyon matbu, basılı, elle tutulur kitaptan bahsediyoruz. Elektronik ortamda bunun adeta sonu yok. Elektronik koleksiyonların toplanmasıyla ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde yürüyor. Teknolojiyi de takip eden bir altyapı burada kuruldu. Dolayısıyla okuyucularımız hem raflardan istediği kitabı matbu olarak alıp, sayfalarını çevirerek okuyabilecekler hem de elektronik ortamda o kitaplara, yayınlara, süreli yayınlara, dergilere, gazetelere ulaşma imkanları olacak." bilgisini verdi.

"Açıldığı zaman da yaklaşık 2 milyon kitapla bismillah diyeceğiz. 1,5 milyondan fazla matbu eser, 500 bin civarında da süreli yayınlarımız olacak. Bütün bunları bir koleksiyon olarak okuyucularımızın hizmetine sunacağız. Burada tarihten sosyolojiye, sanattan edebiyata, şiirden bilim tarihine çok farklı alanlarda eserlere ulaşma imkanı olacak. Türkçenin yanında başka dillerde de eserler burada, kütüphane bünyesinde yer alacak."

Kalın, 2 milyona yakın basılı eserde çok değerli kitapların da bulunduğunu belirtti ve şu şekilde devam etti:

"Merhum Şevket Eygi Bey, kütüphanesini hayattayken Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi'ne bağışlamıştı. O koleksiyon burada. İlber Ortaylı Hoca kitaplarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne bağışladı. Bundan dolayı son derece memnunuz. Rahmetli Cinuçen Tanrıkorur'un bütün metrukatı, kitapları, notaları, eserleri kütüphanemize bağışlandı. O burada özel bir bölümde sergilenecek. Aynı zamanda merhum Şefik Can'ın koleksiyonu, kütüphane koleksiyonuna dahil edildi. Son olarak merhum Cemil Meriç'in kütüphanesinde bulunan kıymetli Osmanlıca eserler, kızı Sayın Ümit Meriç Hanımefendi'nin himmetiyle kütüphanemize bağışlandı. Bunun gibi yeni bağışlar, irili ufaklı gelmeye devam ediyor. Kütüphanemiz bu özel koleksiyonlarla giderek daha da zenginleşecek."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?