banner39

Cümlenin BU tarafı

Bucümle dergisinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ümide ve hayata dair yazıları ve beklentileri yer alıyor...

Kültür Sanat 04.03.2011, 17:20 08.03.2011, 12:36
Cümlenin BU tarafı

İbrahim Ethem Gören-Dünya Bülteni

Boğaziçi Üniversitesi'nin muhtelif fakülte ve bölümlerinde tahsil görmekte olan öğrencilerin hazırladıkları Bucümle dergisinde edebiyattan sanata; şiirden denemeye; röportajlardan kitap tanıtımlarına ve gezi notlarına kadar birbirinden özgün çalışmalar var.

Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrenimlerini sürdüren bir gurup öğrenci tarafından amatör bir ruhla profesyonelce yayınlanma hedefini taşıyan ve yılda iki sayı yayınlanması planlanan Bucümle'nin sahifelerine baktığınızda üniversite gençliğinin kabiliyetini, heyecanını ve dinamizmini görmeniz mümkün.

Selva Nur Yazıcı'nın editörlüğünü üstlendiği Bucümle'nin yayın kurulunda Yazıcı'nın yanı sıra Feyza Andaş, Nesibe Güler, Sami Akbıyık, Zeynep Doğusan ve Merve Ceylan yer alıyor...

Bucümle dergisinin yeni sayısı Kurban Bayramı dönüşünde Manisa'da geçirdiği trafik kazısında vefat eden Boğaziçi Yöneticiler Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Fatma Betül Aysan Bedir'e ithaf edilmiş.

Selvanur Yazıcı'nın "Merhaba" serlevhalı editör yazısı, Bucümle'nin içeriğini özetler mahiyette: "Noktamızı Pakistan'a koyuyoruz bu sayıda. Müslümanları bir vücudun âzâları olarak teşbih eden bir Peygamber'in ümmeti olarak, bütün noktalarımızı Pakistan'la yan yana koyup, önce anlatıyor sonra susuyoruz. Susuyoruz ve ümmeti düşünmeye davet ediyoruz.

Boğaziçi'nin havasını soluyan öğrenciler olarak birden fazla ünlemimiz var bizim... Heyecanlarımızı, umutlarımızı ve bazen de hayal kırıklıklarımızı paylaşabileceğimiz sayfalarla size sunmaya niyetlendik çünkü Bucümle'yi. Soru işaretleri koyarak, yolumuzun köşe taşlarına, daha fazla öğrenmek daha fazla öğrenmek istiyoruz. Nokta'da gündeme getirdiğimiz "Kardeş Ülke Pakistan" için sorularımız da var, iki nokta üst üste deyip bu ülke hakkında cevaplandırdığımız sorular da. Özgürce kanat çırptığımız konuşma çizgisinde sesler birbirine karışmadan intizamla kulaklara doluyor. Ara sıra durmak ve bazı parantezler açmak gerekir cümle içine. Parantezler bize geçmişten ve birazdan bize de gelecek olanlardan haberler getirir kimi zaman. Mezunlar kendi dünyalarından bize kapılar açarak selam ettiler paranteze aldığımız yazılarında."

Bucümle editörü Yazıcı'nın, düşüncelerini parantez içine aldıklarını belirttiği mezun Dr. Savaş S. Barkçin... Barkçin, "Üniversite yıllarından bazı hatırladıklarım" başlıklı yazısında okuyucularını Boğaziçi Üniversitesi tahsil günlerine götürürken ömrün hâsılasının muhabbet olduğunu şu cümlelerle ifade ediyor: "Ben de hayatın şu anından geriye bakınca, ömrün tek hâsılasının, bakiyesinin muhabbet olduğunu anlıyorum. Kişi muhabbetiyle yaşıyor, muhabbetiyle biliyor, yapıyor, oluyor. Tek sermayemiz muhabbet bence... O sermayeyi yiyip bitirmeyelim... Çoğaltalım. Dışımızdaki değil, içimizdeki bizi adam eder çünkü."

Dergide büyük bir sel felaketine maruz kalan kardeş Pakistan halkının dramına genişçe yer verilmiş. Zeynep Doğusan, Pakistan'da 45 gün kalan yardım gönüllüsü Hacer Nur Kibar'la sel felaketi özelinde Pakistan izlenimleri üzerine genişçe bir sohbet etmiş.

'Cive Pakistan', 'Amerikalıların Pakistanlı felaketzedelere bağış yapmamasının 4 sebebi'', 'Çamurun izi kalmasın', Boğaziçi'nin soğuk sabahları', 'Boğaziçi'nden sorumluyuz', 'Çizme'nin burnu: Vibo', 'Yazmak benim neyim olur', '(K)ütopik dünya', 'Bir boşluğun kelimeleriyle ne anlatılabilir ki', 'Kara bulanmış hayaller', Bucümle'nin hoş kokulu satır aralarında evvelemirde dikkatleri çeken yazıların başlığını oluşturuyor.

Bucümle mecmuası Rumelihisarüstü'nde Boğaziçi Konak, Boğaziçi Pansiyon, Etiler Yurdu, Simit Sarayı, Sevim Copy ve Durak Copy'den temin edilebilir.

Cemil Meriç, fildişi kulesinden dergileri "hür tefekkürün kalesi" olarak nitelendirmişti. Rumelihisarı'ndan üniversite dergiciliğine yeni ve farklı rüzgârlar taşıyan Bucümle'nin uzun soluklu olmasını diliyorum.

Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?