banner39

banner35

Davutoğlu ve Kalın Tüyap'ta okuyucularıyla buluştu

Eski Başbakan, AK Parti Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı sözcüsü İbrahim Kalın, Tüyap Kitap Fuarındaki imza etkinliklerinde okurlarıyla bir araya geldi.

Kültür Sanat 13.11.2017, 13:16 13.11.2017, 14:39
Davutoğlu ve Kalın Tüyap'ta okuyucularıyla buluştu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

4-12 Kasım tarihleri arasında devam eden 36'ncı TÜYAP Kitap Fuarı'nda kitapların okuyucularıyla buluşmalarının yanısıra, yazarlar da imza etkinliklerinde kendi kitaplarını imzaladılar. TÜYAP'da çok sayıda ünlü yazarın yanısıra eski başbakanlardan Prof. Dr. Ahmet Davudoğlu ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Dr. İbrahim Kalın da okuyucuları ile bir araya geldiler.

AK Parti Konya Milletvekili "Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu, 12 Kasım 2017 Pazar günü, "Duruş: Gençlerle Yüz Yüze" kitabının imza etkinliğinde okurlarıyla buluştu.

Davutoğlu, 36. İstanbul Kitap Fuarı'nda Küre Yayınları'ndan çıkan yeni kitabının imza etkinliğinde yaptığı konuşmada, okurlarıyla buluşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kitabın olduğu her mekanda sevginin, muhabbetin, bilginin olduğunu söyledi.

Kitap fuarlarındaki atmosferden feyz almaya çalıştığını belirten Davutoğlu, "Buraya gelenler herhangi bir çıkar için gelmezler. Sizden şahsi bir beklentileri yoktur. Aksine bilgiyi, hikmeti, ahlakı paylaşmak için gelirler. Bazen saatlerce beklerler. Geçen sene imza törenimiz 10 saate yakın sürmüştü. İnsanların saatlerce kitap ve yazarıyla buluşmak için beklemeleri dahi Türkiye'de ümitlenmemiz için çok önemli bir sebep." ifadelerini kullandı.

Dün, "Duruş: Gençlerle Yüz Yüze" isimli yeni kitabının çıktığını kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Başbakanlıktan ayrıldıktan sonra biraz da vaktimin daha müsait olduğunu düşünen gençlerden çok sayıda soru alıyordum. Üniversitelere davetler geliyordu. Düşündüm ki, bunlara tek tek cevap vermeye gayret etsek de yetişmek mümkün değil. Ama topluca, zihnimdeki, muhayyilemdeki bir genç ile sohbet mahiyetinde kitap kaleme alayım diye bir düşünce geçti. Takriben bir yıl süresince sabah, akşam, her vakitte zihnimdeki gençle sohbet ettim.

Niye gençlerle sohbet? Çünkü tarihin kırılma anları, dönüşüm eşikleri vardır. Böyle bir eşikten geçtiğimiz kanaatindeyim. Dünyada son dönemde yaşanan gelişmelere baktığımızda, yakın çevremizdeki gelişmelere baktığımızda, sadece Tahrir Meydanı'ndaki gençlerin taleplerine, dünyada değişen teknolojinin getirdiği yeni imkanlarla hepsini bir arada değerlendirdiğimizde ya hep beraber çok güzel bir geleceğe yürüyeceğiz ya da kitle imha silahlarından başlayan, çevre katliamlarına kadar giden çok büyük felaketlerle yüzleşmek zorunda kalacağız."

"DIŞ POLİTİKA DEVLET POLİTİKASI ŞEKLİNDE TEŞEKKÜL EDER"

Bir gazetecinin "Geçtiğimiz günlerde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 'Dış politika evin içerisinde başlar, önce evin içerisinin düzenli olması lazım ki dış politikada başarılı olunsun' şeklinde sözleri olmuştu. Sizin bu konuda tespitleriniz var mı? Kitabınızdaki gencin size bu konularla ilgili soruları oldu mu?" şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bazı yerlerde o konulara mutlaka değindik. Sayın Abdullah Gül, Başbakan, Dışişleri, Cumhurbaşkanı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan da dış politika oluşumuna hep beraber katkıda bulundu. Türkiye'de dış politika devlet politikası şeklinde teşekkül eder ki bütün kademelerin katıldığı bir süreçtir. Biz de bu süreçte hep beraber Türkiye'nin dünyada en iyi şekilde temsil edilmesi ve sorunları en barışçıl yoldan çözebilmek için çok çaba sarf ettik."

Artık dış ve iç politikanın gerçekten hatlarının belirsizleştiği bir dönemden geçtiğimize dikkati çeken Davutoğlu, "Yani şu anda Türkiye'de veya dünyada herhangi bir yerde dış politika ile irtibatlı olmayan konu yoktur. Diyelim ekonomik kriz varsa ihracatınız artacaktır, dış politikaya bağlıdır. Güvenlik politikaları da sınır güvenliğinden başlar, bu da dış politika konusudur. Aynı şekilde içerideki her gelişme de dışarıyı etkiler, dışarıdaki her gelişme de içeriyi etkiler." değerlendirmesinde bulundu.

İBRAHİM KALIN KİTABINI İMZALADI

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Dr. İbrahim Kalın da, 11 Kasım tarihinde kitap fuarında İnsan Yayınları'ndan çıkan "Ben, Öteki ve Ötesi İslam-Batı İlişkileri Tarihine Giriş" kitabının imza etkinliğinde okurlarla buluştu. Türk matbuatının dünyaya da açıldığını vurgulayan Kalın, "Dünyayla daha fazla ilişkileri de var. Daha fazla Türk yazarların eserleri yabancı dillere çevriliyor. Burada gençleri, ortaokul öğrencilerini ve yetişkinleri görüyorum. Bu çok sevindirici bir şey. Kitap okumak var oluşumuza ilişkin en önemli şeylerimizden birisidir. Varlığımızı, hayatımızı ve evreni anlamlandırmak için bir okuma faaliyeti içinde olmamız gerekir." diye konuştu.


Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?