banner39

Dede Korkut kimdir?

Dede Korkut kimdir? Kültür ve Turizm Bakanlığı, "Dede Korkut"un UNESCO Dünya Somut Olmayan Kültür Mirası Temsili Listesi'ne kabul edildiğini duyurmasının ardından Dede Korkut’un hayatı ve eserleri okurlar tarafından merak edilir oldu. Masallarıyla zihinlere ve kalplere kazınan Dede Korkut hikmetli masallarıyla biliniyor. Peki Dede Korkut kimdir?

Kültür Sanat 26.04.2019, 15:46 26.04.2019, 15:41
Dede Korkut kimdir?

Türk dünyasının bilge siması Dede Korkut, Oğuzların Kayı ve Bayat boylarından gelmektedir. 570-632 yılları arasında Hazreti Muhammed döneminde yaşadığı rivayet edilen Dede Korkut, tüm Türk kavimlerinin atası ve yol göstericisi olarak görülüyor. Türk destanlarında ve halk hikayelerinde, Dede Korkut adına ve onun mucizevi sözlerine rastlanır.

DEDE KORKUT TÜRKLÜĞÜN SİMGE İSİMLERİNDEN 

Dede Korkut, bütün dünyada Türklüğün en önemli simgelerinden biri olarak görülüyor. Dede Korkut hikayelerinde destan özellikli pek çok halk kahramanının mücadeleleri anlatılıyor. Bu hikayelerde güzel ve hikmetli sözler, Türklerin tarihine ait rivayetler, han ve beyler hakkında methiyeler, Türk töresine ait pek çok konular işlenerek, iyiye övgü, kötüye eleştiriler bulunuyor. Her öykünün sonunda kopuzuyla ortaya çıkan Dede Korkut, Oğuz beylerine, boylarına dualar okur, şiirler ve bilgece sözler ifade eder. Bu hikayelerde, Türk boylarının savaşları, barışları, aile ve eğitim yapısı, üstün ahlakı ve karakter sağlamlığının da altı çizilir.

Asıl adı Kitab-ı Dede Korkut Ala Lisan-ı Taife-i Oğuzhan (Oğuzların Diliyle Dede Korkut Kitabı) olan ve Arapça yazılmış 12 destansı hikayenin yer aldığı esas nüsha Almanya'da Dresten Kütüphanesi'nde, 6 hikayelik ikinci nüsha ise Vatikan Kütüphanesi'nde yer alıyor.

DEDE KORKUT MU KORKUT ATA MI?

Dede Korkut ismi, tarihî kaynaklarda ve çeşitli Oğuz rivayetlerinde kimi zaman sadece “Korkut”, kimi zaman “Korkut Ata” olarak geçer; Batı Türkçesinde “Dede Korkut” olarak da anılır. Sirderya havzasında tespit edilmiş halk anlatıları onu bir baksı (Şaman) olarak tanıtırken yazılı kaynaklarda hükümdarlara vezirlik, müşavirlik yapmış bir Müslüman Türk velisi olarak Müslümanlaştırılmıştır.

Oğuzların İslâm’ı kabul edişlerinden önceki dönemlerin bir kâhini (kam, baksı) olduğu, İslâmlaşma sürecinde kültürel değişime paralel olarak bir evliya kimliğine büründüğüne inanılır.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?