banner39

banner35

Dergi okuyucuları Kasım ayı dergilerine kavuşmaya başladı

Kasım ayını başlaması ile aylık dergiler birbiri ardına okuyucularıyla buluşmaya başladı. Aylık dergiler ile ilgili derlediğimiz ilk haberimiz

Kültür Sanat 03.11.2017, 16:29 03.11.2017, 16:42
Dergi okuyucuları Kasım ayı dergilerine kavuşmaya başladı

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Kasım ayı dergileri raflarda yerlerini almaya başladı

LACİVERT

Kasım ayında “Orta Sınıf” dosyası ile 40. sayısını yayımlayan Lacivert, dillere pelesenk olmuş orta sınıf olgusunu tüm yönleriyle ele aldı.

Söyleşi bölümünde bu ay orta sınıf meselesinin sosyolojik boyutu üzerine Prof. Dr. Atilla Yayla ile, İslami boyutu üzerine de Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ile bir konuşma gerçekleştiriliyor.

Lacivert

Dosyada; Nagihan Haliloğlu’nun “İngiltere’nin Ortanca Sınıfı”, Sadık Ünay’ın “Orta Gelir Tuzağının Neresindeyiz?”, Lütfi Sunar’ın “Türkiye’de Orta Sınıfların Değişen Konumu”, Barış Saydam’ın “Yeni Orta Sınıfların Türk Sinemasındaki Yansımaları” isimli yazıları bulunuyor. Ayrıca Tarkan Zengin “Gezici Tarım İşçilerinin Bitmeyen Çilesi”, Gökhan Ergür “Evde Olsa Yenmez”, Mesut Aytekin “Orta Sınıfın Sosyal Medya Ağları İle Sergüzeşti”, Zeynep Temizer Atalar “Ortası Olmaz, İyisi, Daha İyisi Olsun!”, Süleyman Arif Özkut “Anadolu’nun Orta Sınıfı: Ahiler” ve Kutluğ Ataman “Sahibinin Sesi” yazılarıyla dosyaya katkı veren isimler. Beyza Hasibe Aydın ve Yunus Arslan tarafından hazırlanan “Dünyanın Ortası” isimli bölüm ve orta sınıf hakkında sokaktaki insanların nabzının yoklandığı “Mini Referandum” bölümü de dergide yer alıyor.

Bu ay Türkiye Günlüğü’nde ise Serdar Karagöz ile Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize krizi ele alınıyor. Hüsrev Hatemi’nin “Dekorlar Kaldı Geride”, Hakkı Öcal’ın “Montesquieu’nun Kayıp Mektupları” yazıları bulunuyor. Ayrıca, H. Sena Kartal’ın Bengi Semerci ve Adem Sözüer ile gerçekleştirdiği söyleşiye yer veriliyor. Kitap eleştiri bölümünde ise Sevim Zehra Can Kaya tarafından yazılan “İlaç-Kitap: Necipcik” adlı yazı yer alıyor.

Ayrıca Serkan Akkoyun’un “Düşünen Sporcu” köşesiyle birlikte “Doktor Lacivert”, “Her şeyin Tarihi”, “İyi Şeyler Ajandası”, “Bir İnsan, Bir Hayat, Bir Prensip” ve “Tweet-name” bölümleriyle birlikte Lacivert bu ay da okurlarıyla buluşuyor.

 

İKTİBAS ÇİZGİSİ

İktibas Çizgisi dergisinin Kasım 2017 tarihli 466. sayısı “Allah’ı Unutanlar Gibi Olmayın” manşeti ile okuyucusuyla buluşuyor.

Giriş yazısında derginin isminin bundan böyle İktibas Çizgisi olarak kullanılacağı fakat derginin gerek yayın politikası gerekse de yazar kadrosunda herhangi bir değişiklik olmayacağı belirtiliyor

İKTİBAS

Bu sayıda Kavram köşesinde “Tasavvuf” konusu işleniyor.

Düşünce sayfalarında, Hüseyin Bülbül’ün “Allah’ı Unutanlar Gibi Olmayın”; Abdullah Pamuk’un “İktibas Çizgisi/Fikir Miras Olamaz?”; Osman Coşkun’un “Kalbler Birleşmeden olmaz”; Aykut Akça’nın “Gerçek Bir Hayatınız Olsun İstiyorsanız Eğer”; Enes Tarım’ın “Modern Çağın Yağmacıları: Yedi Kızkardeş”; Haydar Öztürk’ün “Kur’an Meallerinin Hedefleri”; Ömer Yıldız’ın “Hz.Peygamberin Sünneti ve Değeri”; Sinan Ulu’nun “Dünya işi mi Ahiret işi mi”; ile Gülbahar Aysatan’ın “12 Yıllık Eğitimde Zorunlu Olması Gereken 15 Ders”; Şeref Bülbül’ün ”Kaynayan Ortadoğu Kazanı”; Muhammed Celil’in “Adetten Töreye Örften Ma’rufa” yazıları yer alıyor.

Bir Dergi Bir Alıntı bölümünde “İslami Hareket Üzerine” başlıklı yazı, Mektuplara Cevaplar’da ise Hüseyin Bülbül’ün “Bir Ayet Bin İbret” yazısının yanı sıra, Sanat-Edebiyat’ta Mehmet Mortaş’ın “Şiir Kadın ve Şehir”, Hayrunnisa Akça’nın “Çok Yaşayan mı ölür Çok Ölen mi çok yaşar?” ve Zehra Destek’in “Savaşın Rengi” yazıları okuyucuya sunuluyor.

HAKSÖZ

Haksöz dergisi, Kasım 2017 tarihli 320. sayısıyla okurlarının karşısına çıktı. Derginin bu ayki kapak konusu “Yerlilik ve Millilik” meselesine ayrıldı. Konuyla ilgili dergide bir soruşturmaya yer veriliyor.

“Nevzuhur Bir Kriter Olarak Yerlilik ve Millilik” manşetiyle çıkan dergi; İdlib’deki askerî intikal hakkında bir değerlendirme ile başlıyor. Gündem’de Türkiye’nin değişen dış politikası analiz ediliyor.

HAKSÖZ

Dergide bu ay kapak konusu Musa Üzer ve Rıdvan Kaya tarafından değerlendiriliyor. Musa Üzer, yerliliğin ne olduğunu, köklerini, milliyetçi-muhafazakâr dindarların yerli-milli duruşunu, yerlilik-İslamcılık çatışmasını irdelerken Rıdvan Kaya, kuşatıcı ve dönüştürücü bir olgu olarak milliyetçiliği, dindarlarda baş gösteren milliyetçi savrulmayı, yerlilik ve milliliğin yeni bir sadakat kıstası olarak ortaya çıkmasını analiz ediyor.

Konuyla ilgili bir de soruşturmaya yer veriliyor. Abdullah Yıldız, Doç. Dr. Ahmet Yıldız, Celal Sancar, Nurcan Büyük, Selahaddin Eş Çakırgil, Serdar Bülent Yılmaz ve Süleyman Arslantaş, "yerlilik ve millilik" hakkındaki kanaatlerini dergi okuyucusuyla paylaşıyorlar.

Mehmet Hasip Yokuş Kürt Devleti referandumunu ve bu sürecin kazanan ve kaybedenlerini ele aldığı yazısında Türkiye’nin çelişkilerle dolu Irak siyasetini de analiz ediyor.

Dergide Hamas ile Ramallah’taki hükümet arasında Gazze’nin kontrolü hakkında varılan mutabakat ve Filistin’in geleceği hakkında Ahmet Varol ile bir röportaj yer alıyor.

Hamza Türkmen, Siyonizm ve Yahudi ulusçuluğunun köklerini tahlil ettiği yazısında Kudüs’ün özgürlüğü sorununu da gündemleştiriyor.

Dergide İran’ın Suriye’yi nasıl yönlendirdiği, Suriye milli takımının Dünya Kupası hikâyesi ve Esed rejiminin tecavüzü nasıl bir savaş yöntemi olarak kullandığına dair üç çeviri yazıya yer veriliyor.

Yusuf Yargın, aile ve hassaten çocuk eğitimi konusunda çeldirici algıları işlediği yazısında Resullullah (s)’in hayatından örneklerle konuya dair yaklaşımını paylaşıyor.

Kültür-Sanat ve edebiyat sayfalarında Mustafa Yılmaz ve Bünyamin Doğruer birer şiir ile yer alırken Erkam Kuşçu yeni kitap haberlerine devam ediyor. Osman Sevim ise Aliya üzerine bir deneme ile dergideki yerini alıyor.

 

YENİ DÜNYA

Yenidünya dergisi, Kasım 2017 tarihli 289. sayısında günümüzün en önemli meselelerinden birisi olan eğitim konusunu kapak dosyasına taşıyor. “Kaliteli Eğitim Ama Nasıl?” başlığıyla çıkan Yenidünya, geçmişten günümüze eğitim konusunu enine boyuna inceliyor.

YENİ DÜNYA

Dosya çerçevesinde, derginin başyazarı Alemdar özellikle Osmanlı eğitim sisteminden örneklerle eğitimde kalite konusunu ele alıyor. Prof. Dr. Mehmet Zeki Aydın değerler eğitiminin amacına dair kaleme aldığı “Eğitim Sistemimizde Değerler Eğitimi” başlıklı yazısıyla kapak dosyada yerini alıyor. Handan Yalvaç Arıcı da yazısında günümüz çocuklarına Peygamber Efendimiz’i (sav) nasıl anlatmalıyız konusunu ele alıyor.

Mehmet Nezir Gül’ün imam hatip liselerinin önemine değindiği yazısı ve Rasim Özdenören’in eğitimde kaliteyi yakalayabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı’na bir takım tespit ve tavsiyelerde bulunduğu yazısı da dosya kapsamında dergide yer alıyor.

Yenidünya dergisi bu sayıda Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül ile bir söyleşi gerçekleştirmiş: “Anadolu Küresel Güç Mücâdelesinin Anavatanıdır”

 

DERGAH

Dergâh dergisinin Kasım 2017 tarihli 333. sayısı okuyucuyla buluştu.

Dergâh’ın Kasım sayısında Abdullah Uçman, Bâbıâli’den Rıza Tevfik’e gönderilen mektupları ilk kez yayınlıyor.

DERGAH

İsmail Kara ise, Mehmet Ali Ayni’nin ‘Şeyh-i Ekber’i Niçin Severim?’ başlıklı risalesinden hareketle Batı düşüncesiyle İslâm tasavvufunu uzlaştırma çabalarını değerlendiriyor.

Kasım sayısının şairleri; Fatma Şengil Süzer, Mert Mevlüt Gökçe, Hasan Bozdaş, Gökmen Yener, Osman Özbahçe ve Abdul Samet Atılgan.

‘Derkenar’ sütununda Ercan Yılmaz ve Hüseyin Akın’ın yazıları var.

333. sayıda hikâyelerini okuyacağınız isimler, Kürşat Çelik, Yavuz Ahmet ve Aslı Esra Erdoğan.

Mustafa Özel, Emile Zola’dan Peyami Safa’ya uzanan okuma yolculuğunda borsanın, kapitalizm ve emperyalizmin romanların aynasından nasıl göründüğüne odaklanıyor.

Ali Ayçil, Turgut Uyar’ın şiir kitaplarından birine ‘Dünyanın En Güzel Arabistanı’ ismini verirken nereden esinlenmiş olduğuna dair bir yazıyla dergiye katkıda bulunuyor.

Çeviri sayfasında Javier Marias’tan bir metin var. Marias, fuarlarda kitap imzalamak için okur bekleyen yazarların hâlini resmediyor.

Mustafa Çiftci, ustura kullanma mahareti eksik olan genç berberleri kalemiyle tıraş ediyor.

Kasım sayısının ‘Orta Sayfa’ konuğu, iktisat tarihçisi Erol Özvar. Söyleşi, Osmanlı iktisadi sisteminin işleyişi hakkında...

Hasan Yüksel, kadın tarihçilerimizden Mine Erol Hoca’yı tanıtıyor.

Necip Tosun, Mustafa Kutlu’nun son kitabı ‘Tarla Kuşunun Sesi’ni değerlendiriyor.

Ahmet İlhan Sancak, 80 kuşağı şairlerinden Adnan Özer ve İhsan Deniz’in şiirini, ‘folklorik şiir’ ve ‘metafizik şiir’ bağlamında karşılaştırıyor.

Fulya İbanoğlu, sahaf yazılarına bir yenisini daha ekliyor. Bu kez elinde Cumhuriyet döneminde hazırlanan ilk gezi rehberi var.

Dergâh’ın arka kapağında Mustafa Kutlu’nun ‘Arslanın Ağzı’ başlıklı denemesi bulunuyor.

 

TEMMUZ

Aylık edebiyat, sanat, fikriyat dergisi Temmuz’un Kasım 2017 tarihli 16. sayısı çıktı.

Temmuz dergisinin Kasım sayısında Banu Kaba’nın Selvigül K. Şahin ile ‘bağımlılık ve gençlik üzerine’ yaptığı röportaj çok önemli bir sosyal meseleyi gündeme taşıyor.

TEMMUZ

‘Yüzümün Rengini Geri Verin Bana’ başlığını taşıyan sunuş yazısı ve üstad Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle sayfalarını aralayan dergiye bu ay şiirleriyle katkı sağlayan Temmuz şairleri; Adem Yazıcı, Harun Kaya, Ahmet Laçin, Ahmet Tepe, İsmail Söylemez, Erol Yılmaz, Ahmet Kerim Artuk, M. Akif Şahin, Mehmet Gemci, Muhammed Enes Kala, M. Furkan Gökçe, Osman Hasdemir.

Temmuz’da bu ayki öykücüler ise Eminenur İskender, Abdullah Yıldırım, Ayşe Sena Er, Aysun Bahar Asar, Seçil Korun, Davut Güner, Kevser Evsen, Ahmet Maruf Demir.

Dergide bu ay iki yazıyla yer alıyor Mustafa Yılmaz: “Topuk Kemiğim Gökdelenlerin Sırtında ve Kirim Taç Mücevherlerin Pırıltısında” ve “Materyalizme Karşı Yalın Kılıç Bir Fedai: Filibeli Ahmet Hilmi”

Erdoğan Aydoğan “Graffiti/Kabahatin Tümü” isimli yazısında okuru ünlü öykücü Cortazar’la buluştururken Serkan Akın, Mustafa Uçurum, Sinan Ön, Dilek Erdem, Mehmet Mortaş ve Sümeyra Sıddık ise bu sayıda denemeleriyle yer alan yazarlar.

Mustafa Bostan, şairin mahlasla ilişkisini Zarifoğlu üzerinden ele alıyor “Zarifoğlu’nun Mahlaslı Şiirleri Üzerine Bir Tespit” başlıklı yazısında. Yavuz Balı yakın zaman önce vefat eden kıymetli ilim adamı Orhan Okay hocayı anlatıyor ve ölümünün ardından edebiyat dergilerinin Orhan hoca hakkında yazdıklarını derliyor .

Temmuz’un Kasım sayısında Ali Emre, Afganistanlı yazar Halid Hüseyni’nin üçüncü romanı olan “Ve Dağlar Yankılandı” kitabını yazarın ilginç hayat hikâyesini merkeze alarak irdeliyor. M. Âkif Öztürk, Modern Çin Edebiyatı’nın önemli isimlerinden Yu Hua’nın “Yedinci Gün” adlı eserini “Arafta Yedi Gün ve Modern Çin’in İç Yüzü: Ölüm ve Hayat” başlıklı yazıda tahlil ediyor. Hüseyin Cömert ise Ali Işık’ın ikinci öykü kitabı “Beni Hikâyeden Çıkart” isimli eseri içindeki öykülerin bir kısmına değinerek tanıtıyor. Ali Emre’nin ses getiren romanı ile ilgili değerlendirme yazılarına bu ay İlker Yıldız “Nureddin Zengi Romanından Yansıyanlar” başlıklı yazısıyla bir katkı sunuyor.

Necmettin Asma’nın çizgi sayfasının bu ayki konuğu, Üstad Raşid Gannuşi.

Yorumlar (0)
17
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?