Dergilerin Ağustos sayılarından seçmeler

Dergilerin Ağustos sayıları okuyucularla buluşmaya başladı. Bize ulaşan dergilerden bir bölümüyle ilgili özet bilgileri  sizlere sunuyoruz

Dergilerin Ağustos sayılarından seçmeler

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

 

İKTİBAS DERGİSİ

                 
İktibas Dergisi Ağustos 2017/464. Sayısı ““Duruş Farklılıklarımız” ve “Hakikati Arayış”ta Israr” manşeti ile okuyucusuyla buluşuyor.


İktibas

Bu sayıda, Yorum bölümünde Abdullah PAMUK’un ““Duruş Farklılıklarımız” ve “Hakikati Arayış”ta Israr”; Kavramda ise “İdeolojilere Göre Mülkiyet ve Ekonomik Düzen” konusunun işlendiği yazılarını okumak mümkün
 
Düşünce yazılarında, Hüseyin BÜLBÜL’ün “Bir de Madalyonun Öbür Yüzüne Bakalım”; Hikmet ERTÜRK’ün “Asık Surat”; Osman COŞKUN’un “İlah’lar Şirketi”; Enes TARIM’ın “İlkel İçgüdülerimiz ve Toplumsal Akıl Tutulması”; Haydar ÖZTÜRK’ün “Kur’an’da Terhib ve Terğib” Ömer YILDIZ’ın “Sevgi ve Şefaat Bağlamında Şirk Kavramı Üzerine Bir Deneme”; Sinan Ulu’unu “Dikkat! Türkiye Bir “Hukuk” Devletidir” ile Hârûn GÖRMÜŞ’ün “Sınırsız Şirk: Vahdet-i Vücûd” yazıları yer alıyor.
 
Bir Kitap Bir Alıntı bölümünde da ise, Yaba yayınları tarafından Yaşar GÜNENÇ’in Çevirisi ile yayınlanan Hallac-ı Mansur’un “Tavasin Enel Hak (Ben Tanrıyım)” kitaptan Yaşar Gönenç’in önsöz yazısı olan “Mansur’un Tanrılaşma ve Şeytanlaşma Serüveni” ile “Hallac-ı Mansur’un Vasiyeti” başlıklı yazısı alıntılanmış.
 
Mektuplara Cevaplarda ise Hüseyin BÜLBÜL’ün “Faizi Yiyende Yediren de Aynı Hükmün Mahkumudur” yazısının yanı sıra.
Sanat-Edebiyatta Tuba Karacan’ın Yenişafak.com’da yayınlanan “Sanal Alemde İnsanı Keşfetmek’ın” yazısı; Dünyabülteni.com’da Murat Sayımlar’ın “Tarihten gelen adam” Yazısı; Hakverdi Bedilli’nin “İsrail Doğdu, İnsanlık Öldü” yazısı ile Murat ARMIK’ın “Sokaklardaki Ayazı Evinin Penceresinden İzlemek” Şiirini bulabilirsiniz.
 
Derginin gündem bölümünde ise,  özenle seçip iktibas edilen köşe yazıları okuyucunun istifadesine sunulmuş
 
DERGÂH DERGİSİ

Derginin 330. sayısında Ömer Özcan, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Halit Fahri Ozansoy’un kitapları hakkında hazırladığı bir raporu; İnci Enginün ise arkadaşı Bilge Seyidoğlu’nun Erzurum’dan gönderdiği mektupları okuyucuyla paylaşıyor.

dergah

Abdul Samet Atılgan, Fatma Özkaya, İbrahim Yolalan, Evliya Çelik, Atakan Yavuz, Taner Sarıtaş, Ufuk Aksoy ve Ümit Aktaş Ağustos sayısının şairleri.

Mehmet Akif Çetin ve İbrahim Gökburun’un ‘derkenar’ sütununda yazıları bulunuyor.
Betül Ok, Erhan Genç ve Gülay Bulduk Ağustos sayısına hikâyeleriyle katkıda bulunan isimler.
Mustafa Özel, kısa yoldan yükselme arzusunun romanlara nasıl yansıdığını irdeliyor.
Mustafa Çiftci ‘toprak saha yazıları’nı yazmaya devam ediyor: ‘Camiler şeker şerbet.’
Osman Özbahçe, şiir - anlam ilişkisini ve Ahmet Haşim’in bu meseleye bakışını tartışıyor.
Necip Tosun, Julio Cortazar’ın öykülerindeki başat özellikleri sıralıyor.

330. sayının orta sayfa konuğu Fırat Mollaer. Muhafazakârlık üzerine önemli çalışmalar yapan Moller, ‘tekno – muhafazakârlık’ kavramlaştırmasından hareketle yaşadığımız dönem hakkında dikkat çekici tespitler yapıyor. Söyleşiyi Zeki Dursun gerçekleştirmiş.

Şair Mehmet Şahinkoç ‘rüya’ merkezli bir deneme ile dergiye katkıda bulunuyor.
Çeviri sayfasında Feyza Betül Aydın’ın Elliot Holt Spet’ten yaptığı kısa bir tercüme var: Tanrısal anlatıcı geri mi dönüyor?

İlknur Atasoy, Fransızların kültür ürünlerini korumak için aldığı tedbirleri aktarıyor.
Abdullah Uçman yıllardır izini sürdüğü Zevk-i Selîm Lokantası hakkında, nihayet kendisine ulaşan bir bilginin sevincini okuyucuyla paylaşıyor.
Yakup Öztürk, Ömer Seyfettin’nin Nevsâl-i Millî için kaleme aldığı ‘Ali Canib Bey ve Sanatı’ başlıklı makaleyi Dergâh için hazırlamış.
Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Bıçak’ adlı kısa hikâyesi var.

İTİBAR DERGİSİ
 
İtibar, 71. sayısı olan Ağustos sayısında Handan Acar Yıldız ve Mustafa Çiftçi ile yapılmış iki söyleşiye yer veriyor. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.

İTİBAR 8


İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi şiirleriyle dikkat çeken dergi, Said Yavuz’un “Poetika” isimli eseriyle şiir sayfalarını açıyor. Mustafa Muharrem’in “Çakı”, Mehmet Şamil’in “Rh Pozitif Kahır” ve Raşit Ulaş’ın “Ömer’lerin Gidişi Üzerine” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Orkun Elmacıgil, Enes Talha Tüfekçi, Hasan Hüseyin Çağıran, Adem Yazıcı, Mehmet Doruk Kandemir, Muhammed Enes Kala, Seyyid Ensar, Abdullah İlhan, Zeynep Kot Tan, M. Tarık Şahin, Semra Saraç, Gülsüm Esen, Osman Bulut, Cevat Akkanat, Rıdvan Tulum, Yasin Onat, Mustafa Yıldırım, Ahmet Yılmaz, Arif Mete, Bayram Zıvalı, Murat Altın, Can Acer, Ömer Faruk Topçu, Ömer Faruk Yasin, Aslı Bey, Tahir Çakmak, Güven Adıgüzel ve Harun Yakarer.
 
İtibar Ağustos sayısının öykü sayfaları da son derece zengin. Bu sayıda Sibel Eraslan’ın “Erguvanlar Yandığında”, Güray Süngü’nün “Bir Alın Yazısı Gibiydi Kuruyan Yapraklar Onda”, Muhsin Macit’in “Dünya Hâli”, Aynur Dilber’in “Dünyanın Son Harikası”, Neslihan Soydaş’ın “İcâbet”, Silvan Alpoğuz’un “Köpekler Gibi Sevmek” ve Fatma Balcı’nın “Uyurgezer Rüzgâr” isimli öyküleri bulunuyor.
 
Handan Acar Yıldız ve Mustafa Çiftçi Söyleşileri
 
İtibar’ın Ağustos sayısında Handan Acar Yıldız ile Senem Gezeroğlu konuşmuş. Yıldız, “Hissetmek anlamaktan üstündür.” diyor. İkinci söyleşide ise Mustafa Çiftçi, Dilek Yıldırım ve Ercan Yıldırım’ın sorularını yanıtlamış. Çiftçi, “Hikâye çok, ömür kısa.” diyor. İbrahim Kalın’ın önemli bir makalesini yayınlıyoruz: Hoca Ahmed Yesevi, Hüküm ve Hikmet. Ümit Aktaş ilk kez dergimizde yer alıyor: Tahayyüllerimizin Medine’si. Necdet Subaşı, uzun bir aradan sonra yeni yazısıyla aramızda: 58. Satır. Hüsrev Hatemi, yakın tarihimize ışık tutan bir yazıyla aramızda: Türk Musikisinde Yakın Tarih. Gökhan Gökçek, tarih yolculuğunu sürdürüyor. Ahmed Fatih Andı, dikkat çekeceğini düşündüğümüz bir sinema yazısı kaleme aldı: El Cid ve Battal Gazi. Necip Tosun, önemli bir metinle aramızda: Yazı ve Hayat. Ayrıca bu sayıda, Ömer Lekesiz’in Kudüs fotoğraflarını yayınlıyoruz. Bu sayımızın diğer yazarları ise Kemal Sayar, Ercan Yıldırım, Mehmet Dinç, Mustafa Özel, Özgür Aras Tüfek, Hatice Ebrar Akbulut, Muzaffer Serkan Aydın, İlker Nuri Öztürk, Ali Oturaklı, Soner Karakuş ve Harun Yakarer.

GENÇ DERGİSİ
 
Genç dergisinin Ağustos 2017 tarihli 131. sayısı 'Aklı Fikri Yoksay Adı Evrim Olsun' başlıklı 'evrim' dosyasıyla çıktı.
Dergide yer alan röportajlar şu şekilde:

Genç

Ebubekir Sifil: Bir Müslüman Olarak Evrimi Savunmak Mümkün Değil Konuşan: Esat Mücahit Eskimez
Mehmet Bayrakdar: Ol Dedi Oldu Ama Nasıl Oldu? Konuşan: Ömer Faruk Özbil
Kemal Sayar: Kalbimizle Düşünemiyorsak Düşünemiyoruz Demektir Konuşan: Yusuf Temizcan
Hulud Saka: “Adil Bir Savaş Olsaydı Kendi Ülkemizde Olurduk” Konuşan: Hatice Sarı Tan
Prof. Dr. Kudret Bülbül: İdealist Gençler Kariyerist, Kariyerist Gençler İdealist Değil Konuşan: Abdullah Güner

Dergide bu ay yer alan bazı yazılar ve yazarları da şöyle:
Mehmet Lütfi Arslan: Kader Algoritması
Yusuf Temizcan: Bir Osmanlı Kahramanı Zenci Musa
Adem Ergül: Bilgi Ne Zaman Körleştirir?
Gökhan Gökçek: Eskimeyecek Bir Eser: Kutadgu Bilig
Hatice Sarı Tan: #Emani
Ayşegül Genç: Mahcup Kalplerden Bir Dağ

TEMMUZ DERGİSİ

Temmuz dergisinin Ağustos 2017 tarihli 13. sayısı, Kudüs’ü, Mescid-i Aksa’yı selamlayarak buluşuyor okuyucusuyla.

TEMMUZ

Usta çizer Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılan Temmuz’un Ağustos sayısı 72 sayfa. Derginin bu ayki şairleri; Ahmet Laçin, Mustafa Yılmaz, İsmail Söylemez, Necati Atilla Soykan, Emre Miyasoğlu, Tuncay Yerlikaya, M. Akif Şahin, Erdoğan Aydoğan, Yunus Çolakoğlu, Muhammed Enes Kala, İmdat Akkoyun.

Eminenur İskender, Erdoğan Aydoğan, Kevser Evsen, Abdullah Yıldırım ve Recep Şükrü Güngör hikâyeleriyle bu sayıda yer almaktalar.

Ferhat Çiftçi Bosna’nın bilgesi Aliya’yı doğru anlamak için onun eserlerini ve yaşamını bilinenden farklı bir perspektifle okumaya davet ediyor yazısında. Ölüm ve yaşam arasındaki bütünlüğün uzağına düşmekle ortaya çıkan “yabancılaşma”ya değinen Serkan Akın’ın denemesi ve Mustafa Özel’in Pierre Loti’nin ‘Kudüs’ isimli kitabını değerlendirdiği yazısının yanısıra Mehmet Mortaş ve Sadullah Taşçı da farklı açılardan hayatı ve insanı ele alan denrmeleriyle dergide yer alıyor.

Metin Acıpayam, Güven Adıgüzel, Arda Arel, Hüseyn Cömert, Büşra Ceyran, Mehmet Âkif Öztürk, Kenan Yusuf de Erkam Kuşçu inceleme, değini ve makaleleriyle dergide yer alan diğer isimler.

Necmettin Asma da derginin son sayfasından Kudüs’e çizgisiyle merhaba diyor.

Bu ayki sayıda ‘Temmuz Türküsü’ albümü vesilesiyle sanatçı Mehmet Ali Aslan’la yapılan bir röportaj da yer almakta. Aslan ile Mustafa Yılmaz konuşmuş.

Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2017, 15:14
banner53
YORUM EKLE

banner39