banner39

Dergilerin ekim sayılarında neler var?

İtibar, Dergah, Temmuz, Türk Edebiyatı, İlim ve İrfan, Bir Nokta, Cins ve Umran dergilerinin ekim sayıları çıktı

Kültür Sanat 11.10.2016, 12:04 13.10.2016, 12:06
Dergilerin ekim sayılarında neler var?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bazı dergilerin ekim ayı sayılarının içleriklerini derledik...

İTİBAR DERGİSİ

İtibar, yeni yayın döneminin ilk sayısı olan Ekim sayısında 15 Temmuz konulu yazılarıyla dikkatleri üzerine çeken Ercan Yıldırım’ın bir yazısına yer veriyor. 

Türk edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, kapak tasarımında da değişikliğe giderek 61. sayısıyla okuyucusunu selamlıyor. İstikrarlı yazılarıyla derginin fikriyat sayfalarını omuzlayan Ercan Yıldırım siyasi kültürümüzün temellerini sorguluyor. Ona göre, siyasi kültürümüzün temelinde din ve ekmek kavgası var. Ne kadar kutuplaşma olursa olsun, yeni dönemin de başat kavgası bu iki alan üzerinden gelişiyor diyen Yıldırım, ekmek ve din talebinin aynı zamanda Kemalizm’in yumuşak karnı olduğunun altını çiziyor. Millet, ekmekten de dinden de vazgeçmek istemiyor. 15 Temmuz işgal hareketi karşısındaki direnç aynı zamanda bununla bağlantılı.   Harbi Umumi’den günümüzde kısa Türkiye tarihi olarak da okunabilecek yazı şu cümlelerle sona eriyor: “Kitleleri ekonomi yönlendirir, en nihayetinde varoluş ekmeğe dayanır, Türkiye söz konusu olduğunda ise din, ekmek kadar su kadar hayatidir.”

İtibar, Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. İbrahim Tenekeci’nin “Otoparkta Bir Sığla”  adlı şiiriyle edebiyat sayfalarını açıyor.  Derginin edebiyat ve kültür sayfalarından dikkat çeken birkaç satır şöyle: Dergi, Mustafa Ruhi Şirin’in “Anka Gibi”, Emel Özkan’ın “Nerdedir” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Mehmet Aycı’nın tabir edilmeye açık arka kapaktaki şiiri de dikkat çekiyor. Necip Fazıl Hikâye Ödülünü alan Mustafa Çiftçi’nin “Kuşçu” metni dikkat çekiyor. Seydi Alkan’ın “Tarla” öyküsü ise etkileşimli tahtayla etkileşemeyen bir öğretmeni anlatması bakımından son derece güncel. Dergideki sürpriz metinlerinden birisi de Ali Emre’nin merakla beklenen Nurettin Zengi romanından bir parça: “Halep’in Aslanı”. Hayrettin Orhanoğlu Ali Emre şiiri üzerine oylumlu bir yazı kaleme almış. Orhanoğlu, Emre’nin şiirini Mehmet Akif, Necip Fazıl ve Sezai Karakoç bağıntısıyla gelen düşünce şiiri geleneği çerçevesinde anlamlandırıyor.  Cihan Aktaş ise oteller konulu yazılarını değişik mekânlar üzerinden dokumaya devam ediyor. Necip Tosun da genç öykücülerin dikkatle okuması gerek bir metinle dergide yer alıyor: “Genç Öykücüye Yol Haritası”. Cemal Şakar, öykücülüğümüzün önemli isimlerinden Bahaeddin Özkişi’yi inceliyor,  yazarın metni üzerine eleştirilerini dile getiriyor.

DERGAH

Dergâh dergisinin Ekim 2016 tarihli 320. sayısı çıktı.

Dergâh’ın 320. sayısında, akıbeti hep tartışılan Mehmet Akif’in Mısır’dayken yapmaya başladığı Kur’an tercümesi hakkında, tartışmalara ciddi katkı sağlayacak bir belge yayınlanıyor. Akif’in ‘kendi el yazısıyla bir deftere kaydettiği ve Elmalılı Hamdi Yazır’a gönderdiği iki cüzlük meal’i, Elmalılı üzerine çalışmalar yapan Necmi Atik ortaya çıkardı.

Dergâh’ın Ekim katkıda bulunan şairler, Bai Juyi, Cengizhan Genç, Taner Sarıtaş, Sümeyye Betül, H. Samet Koparan, Şakir Soydan, Zümrüt Karabudak ve Gülsen Kıraç.

Feyza Betül Aydın ve Selman Seyyar ‘derkenar’ sütunlarında yazdı.

320. sayının  hikâyecileri ise Elif Hümeyra Aydın ve Kürşat Çelik.

Mustafa Özel, Ahmet Mithat Efendi, Filibeli Ahmed Hilmi ve Sabahattin Ali’nin birer romanı üzerinden Batınilik ve Haşhaşilik okuması yapıyor.

Fatma Barbarosoğlu, Abdülhamit döneminde fotoğrafı çekilmiş iki kadın hastadan yola çıkarak tespitlerde bulunuyor.

İranlı edebiyat profesörü Timoor Malmir, ‘Aylak Köpek’ üzerinden Sadık Hidayet’in İran algısını Dergâh için yazdı.

Dergide, Temmuz ayında kaybettiğimiz tarihçi Halil İnalcık’tan tadımlık bir alıntı yer alıyor.

Necip Tosun, hikâyeci İsmail Özen’in ‘Babamın Şarkısı’ kitabını değerlendirdi.

Ercan Yılmaz, Orhan Okay’ın ‘Bir Başka Paris’i üzerine yazdı.

‘Orta Sayfa’ konuğu İsmail Hakkı Polat, ‘dijital çağ’ ve ‘sosyal medya’ hakkında tespitlerde bulunuyor.

Handan Arıkan, Ben Lerner’dan ilginç bir metin çevirdi: Şiir nefreti.

Alâattin Karaca, derginin bu sayısında Hakan Kağan’ın ‘Leyla’yı Sevenler Kulübü’nü yazdı.

Hayrettin Orhanoğlu, Hayriye Ünal’ın şiirlerini poetik art alan ve ‘çokseslilik’ bağlamında değerlendirdi.

Aslınur Güzeldal bir denemeyle dergiye katkıda bulundu.

Hasan Yüksel kendine has üslubuyla Ahmet Yaşar Ocak’ı kaleme aldı.

Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Kedi’ adlı kısa hikâyesi var.

TEMMUZ DERGİSİ

Temmuz dergisinin Ekim 2016 tarihli 3. sayısı çıktı. Dergi, yeni sayısında edebî çalışmaların yanında, 15 Temmuz direnişine ve müslüman coğrafyadaki gelişmelere yer vermeye devam ediyor.

Temmuz’un Ekim sayısı Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılıyor. Adem Turan, Mustafa Köneçoğlu, Ercan Ata, Hayrettin Orhanoğlu, İsmail Söylemez, Ayşe Çelikkaya, M. Akif Şahin, Sinan Ceran, Mustafa Halil, Yavuz Balı, Mehtap Altan ve Ali Emre bu sayının şairleri.

Mustafa Ökkeş Evren’in bir öyküyle katkıda bulunduğu dergide, İsmail Isparta’nın yakında yayımlanacak “Ölmek ya da Ölmemek” romanından “Nefesi Ensemde” başlıklı bir bölüm de yer alıyor. Hale Beyza, Mustafa Uçurum ve Eminenur İskender, dergide denemeleriyle yer alan isimler.

Ali Emre’nin “Oryantalist Estetiğin Düşüşü”, Mehmet Narlı’nın “Şiir Taraftır”, Bahadır Kurbanoğlu’nun “Bin Yıllık Tarih Söylemi Yerli ve Milli mi?”, Hayrettin Orhanoğlu’nun “Düşünce Köprüsündeki Şair: Selçuk Küpçük”, İsmail Alper Kumsar’ın “Necatigil’in Zonguldak Yılları: Şehir, Şiir ve Aşk”, Erol Yılmaz’ın “Kütüphaneler Toplumun ve Ülkenin Aynasıdır” başlıklı yazıları dergideki kuramsal, eleştirel yazılardan, incelemelerden bazıları. Murat Kurt, Foto Kritik yazılarına Budapeşte’de çektiği bir fotoğraf üzerinden devam ediyor.

Dergi, 15 Temmuz darbesine ve direnişine bu sayıda da yer veriyor. İsmail Söylemez ve Mehtap Altan’ın konuyla ilgili şiirlerinin yanı sıra Abdurrahman Çeliker’in “Ölüm En Gencimizdi Bizim: Şehid Uhud Işık” başlıklı metni ve Erdoğan Aydoğan’ın “Kalkışma” başlıklı yazısı da aynı konu üzerinde yoğunlaşıyor.

Bangladeş’teki zorbalık ve idamlara dikkat çekmeyi ihmal etmeyen Temmuz dergisinde Ahmet Laçin’in “Mir’in Portresi” başlıklı mensur-şiiri ve Gökhan Ergöçün’ün “Mir Yiğit Adam Daha Geçti O Diyardan” başlıklı yazısı Mir Kasım Ali’nin şehadetine tanıklık ediyor.

İlginç bilgiler içeren Resimli Edebiyat Tarihi’nin yanında Büşra Ceyran, İsa İlkay Karabaşoğlu ve Sema Tendürek’in kitap değerlendirmelerine, Nuri İsmail Poyraz’ın, müslüman tutsakların ve yakınlarının ıstırabına dikkat çeken “Derdest” programı ve kitaplarıyla ilgili değinisi eşlik ediyor.  Derginin son sayfasında ise Necmettin Asma’nın da bir çizimi var.

Temmuz, bu ay usta sanatçı Hasan Aycın’la yapılan bir söyleşiyi sayfalarına taşıyor. “Yolunca Yürüyene yürümek Zor Gelmez” başlığıyla takdim edilen söyleşide Aycın’ın çizgileri, albümleri, kitapları, hayata ve sanata bakışıyla ilgili değerli bilgiler yer alıyor. Söyleşinin ardından, Suavi Kemal Yazgıç tarafından kaleme alınan “Hasan Aycın’ın Çizgi’si” başlıklı yazıda, Cemal Şakar’ın aynı adla geçtiğimiz günlerde yayımlanan kitabı değerlendiriliyor.

TÜRK EDEBİYATI

Türk Edebiyatı dergisinin Ekim 2016 tarihli 516. sayısı çıktı. Dergi Ekim sayısına iki hikâye ile başlıyor. Ayşe Göktürk Tunceroğlu’nun “Kocasız Kadınlar Kulübü” hikâyesi, “kadına şiddet” meselesine dikkat çekiyor. Sabahat Emir’in hikâyesinin adı ise “Sense”s. Bu sayıda bulunan diğer hikâyelerden biri Nuhan Nebi Çam’ın “Müzisyen”, diğeri ise Ümid Yazar’ın “Doğum Sancısı” hikâyesi.

Derginin iki röportajından biri Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile yapılmış.

Erhan Genç, 1970’li yıllarının başında, içinde Nabi Avcı’nın da bulunduğu bir gurup genç tarafında çıkarılan ve yayın hayatı sadece 14 sayı süren Deneme dergisi üzerine araştırma yazısı kaleme almış.

Tarık Özcan, Sezai Karakoç’un “Gül Muştusu” adlı şiirini, epistemoloji ve estetik ilmini de yedeğine alarak çözümlüyor.

İbrahim Şahin, “Tanpınar’a Dair Unutulmuş Yazılar” üstbaşlığı ile yayımlanan yazılarına devam ediyor. Yazar, bu sayıda Tanpınar’ın 1949 yılında Yeni İstanbul gazetesinde çıkan “Sabahın Eşiğinde” başlıklı yazısını ele alıyor.

Ebru Burcu Yılmaz, “Tarık Buğra Romanlarını Yeniden / Yenilenerek Okumak” yazısı ile Tarık Buğra romanlarına farklı bir bakış getiriyor.

Misli Baydoğan, beş yıl önce bir eylül ayında hayatını kaybeden Cengiz Dağcı’yı, “Dağcı’dan Yansıyanlar” yazısı ile okurlara hatırlatıyor.

Daha önceki sayılarda ülkücü dergileri konu edinen Selçuk Küpçük, bu sayıda Divan dergisini inceliyor.

Ayşe Kasap, “Gezgin Masallar” adlı yazısında masalların kültürel olarak önemine, eğitim-öğretimdeki fonksiyonlarına ve derlenme problemlerine eğiliyor. Ülkü Selvi Uslu, “Çocuk ve Masumiyet” adlı denemesi ile dergide yer alırken, Kamil Yeşil, Hakkı Süha Gezgin’in gazetelerde kalmış bir portre yazısını gün yüzüne çıkararak okuyucuyla paylaşıyor: Hakkı Süha Gezgin’in Edebi Portreler’ine Bir Katkı.

Derginin artık klasikleşen “Nasıl Yazar Oldular, Nasıl Yazıyorlar” köşesinin bu ayki konuğu Melamet dergisini çıkaran şair Celal Fedai.

Bu ayın şairleri: Muhammed Yakupi, Nazım Payam, Yalçın Ülker, Necip Yıldız, Ahmettahsin Erdoğan, Bülent Tokgöz, Salih Çınar Han, Tarık Özcan, İsmail Aykanat, Şâdi Kocabaş ve Süleyman Aydemir.

BİRNOKTA DERGİSİ

Birnokta dergisinin 177. sayısı yayımlandı. Derginin bu sayısında 15 Temmuz yoğun bir şekilde işleniyor.

İnsan ve hakikati savunan edebiyatın işlevi, insanı aşağılaştıran ve girdaba sokan kâbustan insanı uyandırmaktır. Birnokta uyumuyor ve uyuyanları uyandırmak için kalem başındaki nöbetine devam ediyor. . Derginin 177. sayısı, Mürsel Sönmez’in eskilerin teşrinievvel, ilk teşrin, birinci teşrin dedikleri ayın yani Ekim’in adı üzerine düşünceleriyle açılıyor. Şiirlerle, çağrışımlarla yüklü kıpkısa bir sunuşla Ekim’e hoş geldin diyen dergide 15 Temmuz yoğun bir şekilde yer alıyor. Şiirden öyküye, portre yazısı diyebileceğimiz anılardan analitik bir yazıya kadar uzanıyor bu yoğunluk.

Zafer Acar’ın “Kızılderilinin Aşkı” şiiriyle açılan dergi, Yağız Gönüller’in “Korkma Çünkü”, Berat Bıyıklı’nın “Betik”, Ahmet Uğur Keltek’in “İçinizde Yokum”, Suavi Kemal Yazgıç’ın “Unutulmadan Önce”, Erol Yılmaz’ın “Yol Hikâyesi” ile devam ediyor. Sevil Tepe, “Kafkas Kartalı” yazısında merhum Erol Olçok’u anlatıyor. Cengiz Karaefe’nin “Pazarlamacı Hayri Bey” adlı öyküsü 15 Temmuz konulu yeni öykülerin aktığı güzergâh bağlamında kaydedilmeli.  Yeni kariyer hesaplarıyla 15 Temmuz’u bir arada düşünmeye imkân tanıyor öykü.

İLİM VE İRFAN

İlim ve İrfan dergisinin Ekim 2016 tarihli 50. sayısı okurla buluştu. Dergi bu ay, “ilmin tacı ameldir” dosyasıyla çıkmış.

Dosya kapsamında Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Prof. Dr. Ali Akpınar ve Abdullah Taha Orhan’ın yazıları yer alıyor. Prof. Dr. Süleyman Uludağ hidayet kavramından yola çıkarak, mutasavvıfların bu kavrama bakışlarını yansıtıyor. Prof. Dr. Ali Akpınar ise ilmi amelle taçlandırmak gerektiğini aksi halde ilmin bir yararının olmayacağını vurguluyor. Abdullah Taha Orhan da yazısında tasavvufun söz değil amel olduğunu işaret ediyor.

Orta sayfada düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi bu sayıda, merhum Şeyh Muhammed Haznevi’nin yolunun ve davasının devam ettiğini beyan ediyor.

Dergide Hamza Toprak imzalı yazı, gaflet konusunu işliyor. Prof. Dr. Dilaver Gürer, hayata rehber büyük mürşid Abdülkadir Geylani’yi ilmî ve irfanî boyutuyla değerlendiriyor. Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz bu sayıda Nakşibendi-Haznevi yolunun büyük mürşidlerinden Şeyh Muhammed Haznevi’nin hayatını ele alıyor. Prof. Dr. Selahattin Yıldırım “bir hadis bir hikaye” yazılarına devam ediyor. Prof. Yıldırım bu sayıda vefa kavramını gündeme alıyor. Prof. Dr. Kadir Özköse Bedeviye tarikatının kurucusu büyük mutasavvıf Şeyh Ahmed Bedevi’nin portresini çiziyor. Said Yavuz, 15 Temmuz’da Burkina Faso’da biriken duaları ve gözyaşlarını anlatıyor. Ahmet Edip Başaran, Necip Fazıl’ın “Çöle İnen Nur” adlı eserini anlatıyor. M. Nezihi Pesen kırkambar sayfalarında Hazret-i Hüseyin’i rahmetle anıyor. Kemal Özer, ağız ve dişlerimizdeki macun tehlikesine dikkat çekiyor.

İlim ve İrfan dergisi Gülbahçe çocuk ekiyle birlikte bayilerde…

UMRAN DERGİSİ

Umran dergisinin Ekim 2016 tarihli 266. sayısı çıktı.

“Cemaatler, Toplum Ve Siyaset” dosyasıyla çıkan dergide yer alan bazı yazılar ve yazarları şu şekilde:

15 Temmuz Kıyamı / Abdullah Yıldız

“At İzini İt İzine Karıştıran” Bir “İhbar Sistemi” ve “Yargısız İnfaz” / Burhanettin Can

Cemaat ve Fetullahçılık Üzerine / Mustafa Aydın

Din, Diyanet ve Cemaat Denklemi / Ahmet Dağ

CİNS DERGİSİ

Aylık kültür dergisi Cins, Ekim sayısında “Halk Allah’ın ayetidir” dosya başlığıyla okuyucusunun karşısında. Uzun bir seneyi arkasında bırakan Cins dergi 13. sayısında halkı konuşuyor. Bu bağlamda Eren Safi, siyasalın ve mücadelenin nasıl kavranması gerektiğini irdeliyor.

Ekim sayısında “Aylık halk hareketi” olarak raflarda yerini alan Cins,  halk konulu ufak bir dosya yapmış.  Dergide İsmail Kılıçarslan, Güray Süngü, Hakan Arslanbenzer,  Ercan Yıldırım, Mustafa Çiftçi, Aykut Ertuğrul, Eren Safi ve Tuba Kaplan’ın yazıları dikkat çekiyor.  Yerlilik Düşüncesi kitabı yayımlanan Murat Erol da “Halk ideoloji içermez o sünnetullahın sonucudur” başlıklı söyleşisiyle derginin bu sayısına konuk oluyor.

Derginin önemli yazarlarından Eren Safi, devlet, fikir, rejim, devleti kurtaracak fikir gibi hayati meseleleri İslâmcı kuşakların tecrübeleri üzerinden yorumluyor. Dünyaya söyleyecek sözleri olmayan/kalmayan Avrupalıların arkasından devletçilik gemisine atlayarak gitmenin yanlış olduğunu hatırlatıyor. Topluca yaşadığımız bu savrulmanın sebebini ise, vaktiyle yayın çok gerilmesiyle açıklıyor.  Safi’ye göre, yay çok gerildiği için ok da gitmesi gereken yerin çok ötesine gitti.  Bundan dolayı, İslâmcı kuşakların 80’ler ve 90’lardaki rijitlik ifrat olarak ele alınmalıdır, bugün kendini bizatihi devletin yerine koymanın ise tefrit olduğu mutlaka söylenmelidir. Ona göre, vaktiyle, rejimi eleştirerek sarsması gerekenlerin devlet düşmanlığı motivasyonuyla devrimcilik oynamasıyla,  bugün, eleştirmesi, zorlaması ve yönlendirmesi gerektiği halde ucu rejim bekçiliğine uzanan fetişist devletçilik rolüne soyunanlar arasında mahiyet bakımından esaslı bir fark yok.

Eren Safi, baştan sona düşüne taşına okunması gereken yazısında kötülüklerle mücadelede düşmanlarımıza benzersek ileriye doğru tek bir adım atmanın mümkün olmadığını güncel gelişmeler ekseninde ele alıyor. Bir fikrin, gerçek bir fikrin asla devletin bahçesinde yetişmeyeceğinin altını ısrarla çiziyor. İhtiyatsız, kendi ufkuyla yürünmesi gereken yolun ne olduğunu sarih bir biçimde ifade eden şu satırlar günümüzün siyasal ilmihali açısından önemli:

“Senin gaddar bir mendebura dönüşmen, kapkara bir kalple devletin yeni düşmanlarından başka bir şeyi görmemen sadece eldeki tohumları da çürütmeye yarar. Sen kalbinden merhameti söktüğünde, rahmeti çıkardığında olan yine bize olacak. Devletçilik böyle bir şey. Hâlbuki bizi devlet değil bir fikir kurtaracak. Bizi bir fikir kurtaracak. Devleti kurtaracak olan da o fikirdir.”

Cins derginin bu ay orta sayfasında Abdullah Harun var. Halkın  “Hey İmam! Selam adamım!” diye çağırdığı İmam Harun, Batı’dan gelen Irkçılık ve kolonileştirme rüzgârlarına karşı ayakta dimdik durdu. Afrika’nın en Afrika’sı, en çok sömürülen ülkesi Güney Afrika Cumhuriyeti’nin imamı oldu. Müslüman nasıl olur herkese gösterdi.

Asım Gültekin ise, Cihan Aktaş’ın öykülerinin (ve romanlarının) sinemasal imkânlarının neler olabileceği üzerine önemli bir yazı kaleme getirmiş. Mehmet Hakkı Suçin, Hulûd El- Mualla’dan bir şiiri Türkçe söyleyerek dergiye katılmış. Coşku dolu bir kalbin dizeleri muhakkak okunmalı.

Arif Ay’ın tabiriyle “atını uçurumlara süren çocuk” yani genç yaşta toprağa verilen bir “şiir sandığı”, İlhami Çiçek. Cins Ekim ayında arka kapağı en güzele ayırıyor. Yaşamı boyunca şiirle ayakta duran ve yine ölümü şiirden olan İlhami Çiçek bu ayın cins kafası.

Dergi bu ay okurlarına eşine az rastlanır iki poster armağan ediyor. Ekim halk sayısını ithaf ettiği Aliya İzzetbegoviç ve şiiri “Başını hep dik tut” ile birlikte, sakalını kuşların çaldığı Cahit Zarifoğlu posterleri Cins derginin tüm okurlarına Ekim hediyesi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?