banner15

Dergilerin Eylül sayıları

Genç Dergi bu ay 120. sayısını yayınlayarak 10’uncu yılını doldururken Fayrap, Haksöz ve Ayraç’ın yeni sayıalrı da raflardaki yerini aldı

Dergilerin Eylül sayıları

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Eylül ayının başlamasıyla aylık dergilerin yeni sayıları da çıktı. Genç Dergi bu ay 120. sayısını yayınlayarak 10’uncu yılını doldururken Fayrap, Haksöz ve Ayraç’ın yeni sayıalrı da raflardaki yerini aldı.

Genç Dergi

10 yıl önce Eylül 2006'da yayın hayatına başlayan Genç dergisinin Eylül 2016 tarihli 120. sayısı çıktı. Dergi bu sayısında ağırlıkla yine 15 Temmuz'a yönelik bir içerikle okurun karşısına çıkıyor.

Dergide bu ay Yusuf Kaplan, Doç. Dr. Mehmet Emin Okur, Hamza Tzortzis, Turan Kışlakçı ve Sayyid Konurbaev ile yapılan röportajlar yer alıyor.

Mehmet Lütfi Arslan, “15 Temmuz'un Anlamı Tekbir ve Saladadır" başlıklı yazısında o gece yükselen salaların önemine, nasıl bir atmosfer oluşturduğuna dikkat çekiyor.

Dergide yer alan bazı yazılar ve yazarları şöyle:

Süleyman Ragıp Yazıcılar - “Hesapsız Yaşayanın Hesabı Kapanır!”

Rabia Brodbeck - O Gece Hidayetin Nuruna Şahit Oldum!

Adem Özköse - Afganistan’a Yolculuk -18 / Veziristan’da Peştun Bir Şair

Adem Ergül - Bir Şahsiyet Zaafı: Korkaklık

Yusuf Temizcan - Mütevazı, Mutasavvıf, Mütefekkir Sâmiha Ayverdi

Ayşegül Genç - Kusursuz Telaş!

Rabia Gülcan Kardaş - Can Sıkıntısına Çare: Alın Teri

Taha Kılınç - Mü’minlerin Yolu

Asım Gültekin -  Yalancının Mumu Tükendi Ama Güneş De Kapıda!

Ayraç

Ayraç dergisinin Eylül 2016 tarihli 83. sayısı çıktı. Dergide dosya konusu olarak, edebiyatımızın yaşayan çınarı şair, mütefekkir, kanaat önderi Sezai Karakoç’a dair unutulmaya yüz tutmuş bir olay, 1971 yılında yazdığı eser sebebiyle yargılandığı mahkeme kayıtları, Cavit Marancı ve Şahin Torun eliyle tekrar gün yüzüne çıkarılıyor.

Eylül sayısında  öykücü Mehmet Kahraman’la “Işıklar Açık Kalsın” kitabı üzerine Fatma Zehra Sunay bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Psikolog F. Gökhan Özcan'ın “Kapitalist Makine, Kapatılan İnsan ve Biyopolitika” başlıklı yazısı ve editör Ömer Faruk K’nın Eric Hoffer’ın “Kesin İnaçlılar” kitabı, Kadir Pektezel’in ünlü Amerikalı diplomat Henry Kissinger’ın Boyney Yayınları'ndan çıkan “Dünya Düzeni” kitabı ve Sevra Fırıncıoğulları’nın Erich Maria Remarque’ın “Sevmek ve Ölmek Zamanı” kitabı üzerine kaleme aldıkları yazılar derginin Eylül sayısında yer alan diğer arasında...

Fayrap

Popülist edebiyat dergisi Fayrap’ın Eylül 2016 tarihli 88. sayısı 15 Temmuz’a ayrıldı. Dergide 15 Temmuz için yazılan şiirler şöyle: Hakan Arslanbenzer’den “Kör karanlıkta çıplak ellerle”, Fazıl Baş’tan “Yüz yıllık teyakkuz”, Elyesa Koytak’tan “Kankardeş”, Ceylan Öztürk’ten “Tek tabanca”, Hakan Kalkan’dan “Yürü korkma Allahuekber”, Ömer Yalçınova’dan “Kınalı kuzu”, Ali Akyurt’tan “Darbeye dayanıklı” ve “Köprüden önce son çıkış”, Ceyhun Öz’den “Şahit ol ya Rab”, Selman Seyyar’dan “Bir geceden geç”, Adem Yazıcı’dan “Doğrama tahtasındaki resim” ve Emine Esin Arık’tan “Ölmekse mesele öldürdük biz onu”.

Yahya Arslan’ın “Tulum peyniri simit çay” hikayesi 15 Temmuz’un somut ve hareketli bir anlatımını sunuyor.

Raşit Ulaş, 15 Temmuz’da kadınların rolünü ve ülke savunması sözkonusu olduğunda tarihi öncülüğünü anlatıyor. Mesut Bostan’ın “Othelloların Gecesi” başlıklı yazısı, olaya serinkanlı bir bakış getirme çabasının ürünü. Abdullah Kibritçi “Türkiye Suriye olmayacak” başlıklı yazısında İdlib’te gördüğü insan manzaralarını ve halet-i ruhiyeyi 15 Temmuz ışığında değerlendiriyor.

Fazıl Baş’ın yazısı 17 Ağustos depreminden bugüne ülkece karşılaştığımız durumlarda Türk şiirinin yerine ve vazifesine dikkat çekiyor. Yahya Arslan, 15 Temmuz’da halkın temel iki tepkisi olan tekbir ve küfür konusunda ilginç gözlemlerde bulunuyor. Elyesa Koytak, 15 Temmuz’a edebiyat ve kültür dergilerinin verdiği hızlı tepkileri değerlendirdi.

Dergide ayrıca 15 Temmuz gecesi ilk elden tanıklıkların ve sıcakkanlı deneyimlerin anlatıldığı bir açık oturum okuyucuları bekliyor.

Haksöz

“Kur’an’ın aydınlığına doğru” sloganıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz dergisinin Eylül 2016 tarihli 306. sayısı çıktı. “15 Temmuz Direnişini Kalıcı Bir Kazanıma Dönüştürme Vakti” manşetiyle çıkan dergide bu konuya uzunca yer ayrılmış.

Gündem’de mücadelenin sürekliliğine vurgu yapılarak taleplerimizin arkasında durmanın önemine dikkat çekiliyor.

Hamza Türkmen, 15 Temmuz direniş sürecinin istismarı, imkânları, kavramları ve sembollerini tartışıyor.

Rıdvan Kaya, iktidarla ilişkimizin mahiyeti ve sınırlarına dikkat çekerek hakkaniyet arayışının iktidara endeksli olmasının yol açtığı sıkıntıları gündemleştiriyor.

Musa Üzer, siyasal-sosyal olay ve metodoloji sorununu girizgah mahiyetinde ele alarak FETÖ meselesine yaklaşımı konu ediniyor.

Hasip Yokuş, Türkiye’nin Cerablus operasyonunu ve muhtemel sonuçlarını, Süleyman Nazlıcan ise başta PKK olmak üzere Türkiye’deki terör eylemlerinin mahiyetini irdeliyor.

Sümeyye Gannuşi’den yapılan çeviride Batı medyasında çifte standartçı bir tutumla Erdoğan’ın nasıl canavarlaştırıldığı gözler önüne serilirken Ahmed al-Burai Mursi ve Sisi politikalarını kıyaslıyor. Thomas Pierret’ten de Suriye direnişindeki yabancı etki üzerine uzunca bir makaleye yer veriliyor.

Murat Kayacan, bu sayıya iki yazı ile katkıda bulunuyor. İlk yazısında Kâdî Abdulcebbâr’ın Kur’ani bazı meselelere yaklaşımını irdelerken, diğerinde Osmanlı’da tefsir ilmini ve öne çıkan tefsircileri ele alıyor.

Haşim Ay, Hasan Turabi ve mirası konulu yazı dizisine devam ediyor ve bu sayıda Ömer el-Beşir ile Hasan Turabi arasındaki zikzaklı ilişkinin arka planını inceliyor.

Mustafa Siel, Sad Suresi tefsirine devam ediyor ve Eyyub (as)’ın tabi tutulduğu imtihanı yorumluyor.

Derginin edebiyat sayfalarında da bir yoğunluk görünüyor. Bu sayıda Abdurrahman Çeliker ve Furkan Kılıç 15 Temmuz gecesi ile ilgili anılarını kaleme alırken, Zehra Türkmen’in Halepli Umran üzerine bir denemesi var. Necmettin Asma karikatürüyle, Celal Kurşun, Bahadır Bayram ve Vedat Sevgigör ise şiirleriyle bu sayıdaki yerlerini alıyorlar. Derginin arka kapağı ise şehadetinin 50. yılı dolayısıyla Seyyid Kutub’a ayrılmış.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 13:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48