banner15

Dergilerin Eylül sayıları yayınlanmaya başladı

Sonbaharın ilk ayında dergiler yeni bir sezonun heyecanı ile bir biri ardına piyasaya çıkmaya başladı.

Dergilerin Eylül sayıları yayınlanmaya başladı

Dünya Bülteni / Kültür Servisi

 

TEMMUZ DERGİSİ

Temmuz dergisinin Eylül 2017 tarihli 14. sayısının sayfaları, çizginin üstadı Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılıyor.

Temmuz

İbrahim Tenekeci’nin bir şiirinin de yer aldığı derginin Eylül sayısının diğer şairleri Necati Atilla Soykan, Ahmet Can Altıok, Mehmet Gemci, Ahmet Laçin, Mustafa Uçurum, Emre Miyasoğlu, İsmail Söylemez, M. Akif Şahin, Yunus Çolakoğlu ve Erol Yılmaz.

Bu ayki sayıda Bünyamin Sevim, Aysun Bahar Asar, Erdoğan Aydoğan, Eminenur İskender, Serkan Akın, Davut Güner, Kemal Kurak ve Ayşe Sena Er öyküleriyle yer alıyorlar.

Murat Koç, işçi ve sorunlarını konu alan romanları Osmanlı ve Cumhuriyet dönemindeki sosyo-ekonomik arka planıyla ele alarak tematik roman analizlerine devam ediyor. Mustafa Bostan, Cahit Zarifoğlu’nun bir hikâyesini tahlil ederken, Ümit Parsıl resim ve yazı arasındaki ilişkiyi tarihsel bağlamıyla ele alıyor. Dergiye denemeleriyle katkı sunan yazarlardan Sinan Ön, yazmanın, yazarak söylemenin öneminin altını çizerken Mehmet Mortaş ise denemesinde kelimelerle insan hayatı arasındaki soluksuz ilişkiyi betimliyor. Ertan Alp deneme türündeki yazısında farklı aforimazlarla siyâhın ve bir âhın serencamını süzüyor.

Metin Acıpayam, çocuk edebiyatı kuram yazıları dizisini, çocuğun matematikle ilişkisinin nasıl olması gerektiğine değinerek sürdürüyor. Mustafa Yılmaz bu ay dergiye iki yazıyla destek veriyor: Ünlü Fransız edebiyatçısı Edmond Rostand’ın o dönem Fransa’nın en meşhur ismi Cyrano de Bergerac’ın ilginç öyküsünü anlattığı tiyatro oyununu işleyen Yılmaz, Bergerac’ın efsaneleşmiş tiradını da sayfalara yansıtıyor. Yılmaz, diğer yazısında ise etkin bir muhalif Müslüman olan Babanzâde Ahmed Naim’i konu ediniyor.

Hale Beyza, Rıdvan Şentürk’ün ‘Müzik ve Kimlik’ isimli kitabını özellikle müzikle ilgilenenlerin dikkatine sunuyor. Mehmet Âkif Öztürk ise Alper Canıgüz’ün ‘Kan ve Gül’ isimli romanını irdeliyor ve buradan hareketle romancının edebi yaklaşımını, anlatım tekniğini ve romancılığını masaya yatırıyor. Dergide yer alan bir diğer kitap değerlendirmesi, Nermin Tenekeci’nin ‘İnsan Hatırlar’ isimli öykü kitabına dair. Yazarı ise Hüseyin Cömert. Şakir Kurtulmuş’un şiirle ilgili konferanslar vesilesiyle yaptığı gezileri anlattığı yazısı ve Erkam Kuşçu’nun Saraybosna Film Festivali’yle ilgili değerlendirmesi dergide kendine yer bulan diğer eserler.

 

İKTİBAS DERGİSİ

İktibas Dergisi Eylül 2017/465. Sayısı “Asya-Pasifik ve Ortadoğu’da Terörist ABD’nin Operasyonları” manşeti ile okuyucusuyla buluşuyor.

Bu sayıda, Yorum bölümünde Abdullah PAMUK’un“Asya-Pasifik ve Ortadoğu’da Terörist ABD’nin Operasyonları”; Kavramda ise “Çokluk, Çoğunluk, Çoğulculuk” konusunun işlendiği yazılarını okumak mümkün.

İktibas

Düşünce yazılarında, Hüseyin BÜLBÜL’ün “Küfrün Lekesini Kefaret Temizlemez”; Hikmet ERTÜRK’ün “Nasıl Bir Eş…”; Osman COŞKUN’un “Kulluk Kulu Yaratana Yapılmalıdır”; Muhammed CELİL’in “Kur’an’ın Dili- Sözlü Anlatım”; Enes TARIM’ın “İlk Dönem Züht Hareketlerinden Sufizme Dönüşüm Sürecinde İslam Tasavvufu”; Haydar ÖZTÜRK’ün “Kur’ân’da İnsanın 10 Zayıf Noktası” Ömer YILDIZ’ın “Veli Kültü”; Erdem Uygan’ın “Kur’an Üzerinde Bireysel Çalışmanın Yanlışlığı – 2”; Sinan Ulu’nun “Allah’ın Rasülleri İslam İçin Yaşadığı Toprakları Terk Etti. Bu Millet’te Vatan İçin İslamı Terk Etti’” ile Hârûn GÖRMÜŞ’ün “Kur’ân’ı İdrâkEtmenin Önündeki Engeller” yazıları yer alıyor

Mektuplara Cevaplarda ise Hüseyin BÜLBÜL’ün “Allah’ın Fıtratına Dönmek” yazısının yanı sıra.
Sanat-Edebiyatta Dünyabülteni.com’da yayınlanan Beyza Karakaya’nin Sosyolog Nazife Şişman ile yaptığı “Özgürlük Yanılsaması Gözetlendiğimiz Gerçeğini Unutturuyor” başlıklı röportajı; ile Tarık Sezai Karatepe’nin "Selami Yurdan: Bosna’da İlk Şehit!"; yazısı ile Hakverdi Bedilli'nin “Arakan’daki Budist Terörüne Dur De!.” yazısı var..

Derginin gündem bölümünde ise, her zamanki gibi özenle seçip iktibas edilen köşe yazıları okuyucunun istifadesine sunulmuş durumda..

 

İTİBAR DERGİSİ

İtibar, 72. sayısı olan Eylül sayısında İsmail Kılıçarslan, Samet Doğan ve Ali Berkay ile yapılmış üç söyleşiye yer veriyor. Türk Edebiyatının her kuşaktan önemli isimlerinin ürünleriyle katkıda bulundukları İtibar, doyurucu bir sayı ile okurunun karşısına çıkıyor.İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar, usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Her zaman olduğu gibi şiirleriyle dikkat çeken dergi, Ahmet Murat’ın “Yazma ve Lanet” isimli eseriyle şiir sayfalarını açıyor. İsmail Kılıçarslan’ın “Türk Eğrisi”, Ercan Yılmaz’ın “Kurban” ve Fatma Şengil Süzer’in “Beni Bahçeye Götür” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Cafer Keklikçi, Serap Kadıoğlu, Nurullah Genç, Nurettin Durman, Bilal Can, Mehmet Aycı, Eray Sarıçam, Emel Özkan, Muzaffer Serkan Aydın, Fatih Muhammet Atasever, Soner Karakuş, Ali Oturaklı, Ertuğrul Gazi Demir, Zeynep Tuğçe Karadağ, Vahide Mutu, Eda Fırat, Ayşe Çelikkaya, Mehmet Burak, Ümit Aktaş, Mehmet Narlı, Ali Sali, Mustafa Uçurum, Hasan Hüseyin Çağıran, Rahime Kasım, Rıfat Eroğlu, Zülal Sema, Mustafa Duruş, Gazi Balcı, İbrahim Tenekeci, Ünsal Ünlü ve Furkan Çalışkan.

İtibar Eylül sayısının öykü sayfaları da son derece zengin. Bu sayıda İsmail Özen’in “Kesitler”,Mukadder Gemici’nin “Babamın Sesi”, Betül Nurata’nın “Nasıl Derim?”, Selma Aksoy Türköz’ün“Son Bakış”, Suavi Kemal Yazgıç’ın “Kapıları Çarpmak”, Gülcan Tezcan’ın “Sen Olmasam” ve Soner Oğuz’un “Mumya Tamircisi” isimli öyküleri bulunuyor.

İsmail Kılıçarslan, Samet Doğan ve Ali Berkay Söyleşileri

İtibar’ın Eylül sayısında İsmail Kılıçarslan ile Yusuf Genç konuşmuş. Şair Kılıçarslan’ın denemeci yönü üzerine gerçekleşen söyleşide Kılıçarslan, “Bizim edebiyatımız kederimiz, kırgınlığımız kadardır” diyor. İkinci söyleşimizde ise Samet Doğan, Furkan Çalışkan’ın sorularını yanıtlamış. Doğan, “Gördüklerim hayal edilerek yazılan şeylerden bile korkunç” diyerek “Cuma Günü Uçmayan Kuş” isimli kitabı hakkında önemli bir ipucu veriyor. Üçüncü söyleşimizde ise Ali Berkay, Bilal Habeş Evren’in sorularını yanıtlamış. Berkay, “Şiir, konuşmanın en iyi şekli olarak kullanılabilir” diyor. Necip Tosun’un önemli bir yazısını yayınlıyoruz: Okuma ve Hayat. Sibel Eraslan, “Sanat ve Düşüncede Benzeşim ve Aşinalık Üzerine” isimli bir yazı kaleme aldı. Özkan Gözel, kıymetli bir yazıyla aramızda: Hakikatli Özne. M. Fatih Andı, “Peygamber’i Şiirle Sevmek” yazılarının on dokuzuncusunu kaleme aldı. Hayrettin Orhanoğlu, İbrahim Tenekeci şiiri üzerine yazdı. Ayrıca bu sayıdan itibaren deneme bölümümüzü ayrı tutuyoruz. Muhsin Macit, Rabia Gelincik ve Nadir Aşçı denemeleriyle dergimize katkı yapan isimler. Bu sayımızın diğer yazarları ise Hüsrev Hatemi, Kemal Sayar, Mustafa Özel, Gökhan Gökçek, Zeynep Merdan, Savaş Barkçin, Hatice Ebrar Akbulut, Kaan Orhan, Rıdvan Tulum, Kâzım Berkay Özkardaş, Hamza Önalan, Gülhan Tuba Çelik ve Muhammed Emin Albayrak.

DERGÂH DERGİSİ

Dergâh dergisinin Eylül sayısı raflardaki yerini aldı.
Dergâh’ın 331. sayısında Ayşe Olgun, genç yaşta aramızdan ayrılan ve ‘Satranç Dersleri’ isimli kitabıyla yıllardır anılmaya devam eden şair İlhami Çiçek’in üniversite bitirme tezini gün yüzüne çıkarıyor. İlhami Çiçek, kitabında Erzurum yöresinde süregelen Ahilik geleneğini incelemiş.


Ahmet Demirhan, Cemal Kafadar’ın son kitabı ‘Kendine Ait Bir Roma’yı eleştiren bir yazı ile dergiye katkıda bulunuyor: ‘Roma cihan hâkimiyeti mefkûresi...’
Eylül sayısında şiirleriyle dergide yer alan isimler: Rıdvan Sözener, Fatma Şengil Süzer, Orhan Tepebaş, İdris Ekinci, Mehmet Aycı, Aleyna Yıldırım ve Selma Yıldırım Kıldan.
‘Derkenar’ sütununda Gürsel Aytaç ve Mehmet Sümer’in yazıları bulunuyor.
Eylül sayısının hikâyecileri: Elif Hümeyra Aydın ve Eda İşler.
Şaban Sağlık, ‘Karşılaştırmalı Edebiyat’ merkezli makalesinde hem konuya bir çerçeve çiziyor hem de bu dalın ülkemizdeki seyrine değiniyor.
Necip Tosun, Italo Calvino’nun hikâyelerini ele alıyor.
Mustafa Çiftci, taşrada markalaşma sevdasına düşen küçük esnafı ‘toprak saha’da ağırlıyor.
Feyza Betül Aydın, Abdelfettah Kilito’dan dikkat çekici bir metin çevirisiyle dergiye katkıda bulunuyor. Metinde, üç dilli (Fransızca, Arapça, Berberice) bir Arap yazarının kendini sorgulamasına tanık olunuyor.
331. sayının ‘Orta Sayfa’ konuğu, deneysel/kurmaca hikâyeleriyle ön plana çıkan Gökdemir İhsan. Atakan Yavuz’un gerçekleştirdiği sohbet; edebiyattan, hayattan ve oyun meselesinden besleniyor.
Mustafa Uzun, Temmuz ayında kaybettiğimiz müzik adamı Oruç Güvenç’i anlatıyor.
Haşim Şahin, tasavvuf çevrelerinin geçmişte bayramları nasıl kutladığına dair kıymetli bilgiler paylaşıyor.
Özkan Gözel, yazısında gündelik hayatın felsefe ile ilişkisine değiniyor.
Ali Ayçil, dergiye bir denemeyle katkıda bulunuyor: ‘Abdülhak Şinasi’nin halası.’
Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Sanat Nedir?’ başlıklı yazısı var.
Ayasofya dergisinin Eylül-Ekim 2017 tarihli 19. sayısı çıktı. Recep Terler yönetiminde 4. yılına giren derginin 19. sayısında Bülent Özdaman, sinema yazarı Enver Gülşen ile sinema, sanat ve yeni kitapları üzerine bir söyleşi gerçekleştirmiş.

Doç. Dr. M. Lütfi Arslan “Liderlerin Lideri” başlığını taşıyan yazısında Hz. Muhammed’in (ASM) liderlik özelliklerini anlatıyor.

Bu sayıda mimari ile ilgili bir yazı kaleme alan Rümeysa Çakan, bunu bir yazı serisi halinde devam ettirecek.

Harun Yakarer’in İbrahim Tenekeci’ye ait olan “Görmeden Ölmek” kitabı, Mustafa Bostan ve Mehmet Burak’ın Said Yavuz’un eserleri, Ömer Faruk Topcu’nun Raşit Ulaş’a ait “Kavga Başlıyor” kitabı ve Şener İşleyen’in Mehtap Altan’a ait “Def” kitabı üzerine kaleme aldıkları yazılar derginin yeni sayısında yer alıyor.

Burak Ş Çelik, Bayram Zıvalı, Berat Bıyıklı, Remzi Köpüklü, Eda Fırat, Muhammed Said Çimen şiirleriyle; Yusuf Bilal Aydeniz, Furkan Arın ve İbrahim Cevahir fikir yazılarıyla, Aynur Dilber de öyküsüyle 19. sayıda yer alan isimlerden.

Derginin bu sayısındaki çizimler ise Hazal Sezgin, Elif Alegöz, Hatice Şimşek, Derya Paçal, Zeynep Kurun ve Recep Bilal Aksu’ya ait.

 

DİN VE HAYAT DERGİSİ

İstanbul Müftülüğü'nün yayını olan Din ve Hayat dergisinin “Kur’ân Eğitimi” konulu 31. sayısı yayımlandı.

Dergi, bu sayısında “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir” nebevî öğüdüne kulak veriyor ve Kur’an Eğitimi dosyası ile bu alana dair sözü olan isimleri bir araya getiriyor.

Din ve hayat

Derginin dosya konusu İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kâmil Yılmaz’ın yazısı ile başlıyor. İslam’ın başlangıcından Cumhuriyet Dönemini de içine alan Kur’an Eğitimi serüvenimizi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Öcal özetliyor. Kur’an Öğretimi ve Ahlak konusunu ise Prof. Dr. M. Şevki Aydın kaleme aldı. Medeniyetimizin önemli Kur’an merkezi olan Darü’l-kurraları ve Evliya Çelebi Seyahatnamesinde geçen Darü’l-kurraları ise Prof. Dr. Nurettin Gemici yazdı. Toplumsal ve kültürel açıdan hafızlık konusunu Prof. Dr. İhsan Toker değerlendirirken, Dünya Müslümanlarının hafızlık tecrübelerini ve metodlarını Yrd. Doç. Dr. Hatice Şahin Aynur yazdı. Yrd. Doç. Dr. Mustafa Kılıç İmam Hatiplerde Kur’an Eğitimini kaleme alırken, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün eğitim kurumlarında Kur’an eğitimini ve Hafızlık konusunu değerlendirdi.

Kur’an’la irtibatını bir şekilde devam ettiren görme engelliler, cezaevlerinde hüküm giymiş insanlar da dosyada konu edildi. Kur’an eğitimine başlama merasimi “Bed-i Besmele” merasimi, hatıratlarda, romanlarda, sinemada Kur’an eğitiminin yansımaları da çeşitli yazarlarca değerlendirildi.

Dergide Dr. Tayyar Altıkulaç, Hafız Osman Şahin, Yrd. Doç. Dr. Fatih Çollak, Yahya Kutluoğlu gibi isimlerle de Kur’an Eğitimi tecrübelerine dair önemli mülakatlar gerçekleştirildi. Yine Kur’an’a eğitim ve öğretiminde hizmeti geçmiş Hasan Akkuş, Hafız Ali Üsküdarlı, Süleyman Hilmi Tunahan, Mehmet Rüştü Aşıkkutlu, Rahmi Şenses gibi bazı kıymetli isimler de derginin sayfalarına konuk oldu.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2017, 22:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35