banner27

Dergilerin Şubat sayılarında ne var?

Dergah, İtibar, Temmuz, Genç Dergi, İlim İrfan ve Kardelen dergilerinin Şubat 2017 sayıları..

Dergilerin Şubat sayılarında ne var?

Kültür Sanat, edebiyat ve gençlik dergilerinin Şubat 2017 sayıları yayımlandı. Bazı dergilerin Şubat sayılarının içerikleri şöyle:

DERGAH

Dergâh dergisinin Şubat 2017 tarihli 324. sayısı çıktı.

Dergâh’ın Şubat sayısında Ocak ayı içerisinde kaybettiğimiz Cahit Çollak ve Orhan Okay ile ilgili birer yazı bulunuyor. Ezel Erverdi, Hareket-Dergâh camiasının tanıdık isimlerinden Cahit Çollak hakkında kaleme aldığı yazıda, bir yol arkadaşlığının hikâyesini anlatıyor. İsmail Kara ise Tanpınar, Nurettin Topçu ve Mehmet Kaplan’ın talebelerinden, edebiyat âlimi Orhan Okay Hoca ile ilgili ‘Günlük’ünden son yıllara ait bölümleri paylaşıyor.

Dergâh’ın Şubat sayısının şairleri Fatma Şengil Süzer, Oğuzhan Bükçüoğlu, Selma Yıldırım Kıldan, Mehmet Aycı, Nurettin Durman, Murat Saldıray, Mert Mevlüt Gökçe ve Murat Özel.

‘Derkenar’ sütunlarında Nurcan Toprak ve Erhan Genç’in birer yazısı var.

Cihan Aktaş ve Yunus Meşe Şubat sayısının hikâyecileri.

Galip Bildirici, bir denemesiyle dergiye katkıda bulunuyor.

Feyza Betül Aydın, Jean-Luc Nancy ile yapılmış bir söyleşiyi çevirdi: "Artık bir Batı yok"

Necip Tosun, Abdullah Harmancı’nın son hikâye kitabı ‘Melek Kayıtları’nı, Semih Diri ise Hasan Özlen’in ilk şiir kitabı ‘Kusursuz Talan’ı değerlendiriyor.

Şubat sayısının ‘Orta Sayfa’ konuğu yönetmen Derviş Zaim. Sakine Korkmaz’ın yaptığı konuşmada usta yönetmen sinemaya girişini, filmlerini ve sinemamızın sorunlarını anlatıyor.

Hülya Küçük, Millî Mücadele’ye destek veren Musullu Nakşî şeyhi Hacı Hasan Efendi ile ilgili bir belgeyi yeniden dikkatlere sunuyor.

‘Alıntı’ sütununda D. Mehmet Doğan’nın  ‘Neden Klasiklerimiz Yok?’ adlı kitabından bir bölüm yer alıyor.

Alâattin Karaca, Ayşegül Genç’in ‘Kuğu Boynu’ isimli romanını tanıtıp eleştiriyor.

Büşra Başkır, Mustafa Kutlu’nun son hikâye kitabı ‘İyiler Ölmez’ hakkında bir yazı ile dergiye katkı sunan kalemler arasında.

Selma Günaydın, Fars halk edebiyatından Türk halk edebiyatına devşirilmiş, az bilinen bir eseri tanıtıyor: Hikâye-i Çihâr Derviş.

Arka kapakta Mustafa Kutlu’nun ‘Mesele’ adlı hikâyesi var.

İTİBAR

İbrahim Tenekeci’nin yönetimindeki İtibar dergisinin Şubat 2017 tarihli 65. sayısı çıktı. Dergi usta çizer Hasan Aycın’ın çizgilerini yayınlamaya devam ediyor. Elif Nuray’ın “Taş Meseli” isimli eseriyle açılan şiir sayfaları Fatma Şengil Süzer’in “La Rosa Enflorese”, Fatih Zorlu’nun “Zaaf” ve İbrahim Tenekeci’nin “Sultan Kuşları” başlıklı şiirleriyle devam ediyor. Bu sayının diğer şairleri ise Serap Kadıoğlu, Hüsrev Hatemi, Mehmet Aycı, Aykut Nasip Kelebek, Orkun Elmacıgil, Liya Zerya, Ömer Fatih Andı, Hasan Hüseyin Çağıran, Güven Adıgüzel, Raşit Ulaş, Sibel Eraslan, Seyyid Ensar, Eray Sarıçam, Mehmet Burak, Dilara Akdeniz, Ahmet Bahadır Sarıkaya, Vahide Mutu, Umut Cemal, Zülal Sema, Rabia Gelincik, Soner Karakuş ve Suavi Kemal Yazgıç.

İtibar’ın Şubat sayısının öykü sayfalarında ise Cemal Şakar’ın “Ah Kızım”, Yıldız Ramazanoğlu’nun “Tırlar Neden Bu Kadar Yaklaşıyor?”, Yunus Develi’nin “Cebelitârık’ı Geçerken”, Aynur Dilber’in “Kaldığı Yerden”, Mustafa Başpınar’ın “Amcamdan Mektup Var” ve Mustafa Özel’in “Tövbe Ya Rabbi” öyküleri bulunuyor.

İtibar’ın Şubat sayısında Ömer Lekesiz ile Furkan Çalışkan konuşmuş. Lekesiz, “İnsan ilişkileri hal, zaman ve mekân üzerinden kurulur” diyor. İkinci söyleşide ise Necip Tosun, Akif Hasan Kaya’nın sorularını yanıtlamış. Tosun, “Yazar, edebiyatını kötü eleştirmenlerin insafına teslim etmemeli.” diyerek önemli bir uyarıda bulunuyor. Üçüncü söyleşide Ercan Yıldırım ile Gülşen Özer konuşmuş. Yıldırım “Samimiyetsizlik esas sorunumuzdur.” diyor.

Mustafa Akar’ın “Ehli Aşka Bir Bela Zindanıdır Bu Masiva”; Savaş Barkçin’in “Târif mi, Tahrif mi?” başlıklı yazılarının da yer aldığı dergide, Afşin Selim, yakın zamanda kaybettiğimiz Cahit Çollak hakkında bir yazı kaleme aldı. Bekir Salih Yaman da yine yakın zamanda kaybettiğimiz Orhan Okay’ı anlattı. M. Fatih Andı, Peygamberi Şiirle Sevmek serisine Turgut Uyar’ın naatını inceleyerek devam ediyor. Abdulhâlik Aker, Süleyman Çobanoğlu şiirine bakarken, Mehmet Narlı, popüler roman bahsine eğiliyor. Harun Tan’ın portre fotoğraflarında bu sayının konuğu Cahit Koytak. Bu sayımızın diğer yazarları ise Kemal Sayar, Adem Tekden, Nadir Aşçı, Mustafa Nezihi Pesen, Özkan Gözel, Gökhan Gökçek, Mustafa Uçurum, Serdar Arslan, Halil İbrahim İzgi, Senem Gezeroğlu, Muzaffer Serkan Aydın, Gökhan Ergür ve İlker Nuri Öztürk.

GENÇ DERGİ

Genç dergisinin Şubat 2017 tarihli 125. sayısı ”Kendinde Boğulma Başkasında Diril” kapağıyla çıktı.

Dergide yer alan bazı yazılar ve yazarları şöyle:

Yahya Uyar - Bizi Biz Yapan Fedakârlığımızdır

İbrahim Bozbeşparmak - Bir Gün Döneceğiz

Adem Ergül - Yanında Adam Olunan Adamlar

Gökhan Gökçek - Ölmek Kaybetmek Değil Yeniden Başlamaktır: Göktürk Devleti

Kübra Demiray - Kanadı Kırık Kuş Merhamet İster

Ayşegül Genç - Faniyim “Fan” Olmayı İstemem!

Haşim Akın - Gözümüzü Açtırmanın Maliyeti

Halit Yasir Özoğul - Temâşâya Tâkat

Rabia Gülcan Kardaş - Ben’le Biz Arasında

Aralık ayı röportajları ise şöyle:

Dr. Kerem Kınık: Yeni Türkiye, Yeni Kızılay’ı Doğurdu Konuşan: Yusuf Temizcan

Bülent Ata: Organize Kötülük İnsana Neler Yapabilir? Konuşan: Yusuf Temizcan

Aykut Kuşkaya: Sanat Ahkam Kesmemeli Bize Ait Sözler İçermeli Konuşan: Salih Yüztgenç

Said Ercan: Sosyal Medyada Âkillere İhtiyacımız Var Konuşan: Salih Yüztgenç

Serap Ermis: Hz. Peygamber Döneminin Mekke ve Medine’si Sanal Dünyada Açılıyor! Konuşan: Hatice Sarı

TEMMUZ

Temmuz dergisinin Şubat 2017 tarihli 7. sayısı çıktı. “Edebiyatın 28 Şubat’ı Bitti mi?” başlıklı sunuş yazısında, 28 Şubat zorbalığının 20. yılında edebiyatın, özellikle de müslüman edebiyatçıların tutumu sorgulanıyor. Derginin arka kapağında ise “Ne 28 Şubat’ın soğuğunda üşüdük ne de 15 Temmuz’un sıcağında kavrulduk” ifadesi yer alıyor.

Hasan Aycın’ın bir çizgisiyle açılan derginin bu sayıdaki şairleri Mustafa Yılmaz, Ali Emre, Dilek Kartal, Mehmet Aycı, İsmail Söylemez, Sadık Koç, Ayşe Çelikkaya, Emre Miyasoğlu, Ahmet Laçin, Mehmet Gemci, Ercan Ata, Mustafa Işık, Rasim Demirtaş ve Necati Atilla Soykan. Ayrıca Fereydun-i Moşiri’nin, İsmail Söylemez tarafından çevrilen bir şiiri de yer alıyor dergi sayfalarında.

Erdoğan Aydoğan, Mehmet Kahraman, Mustafa Başpınar ve Hale Beyza bu sayıya öyküleriyle katkıda bulunan isimler.

Büşra Yurtseven, Şiir Çiziyorum köşesindeki çalışmasıyla Şubat sayısına renk katıyor.

Mustafa Uçurum, Muhammed Enes Kala, Serkan Akın ve Gökhan Ergöçün’ün denemeleriyle yer aldıkları dergide, Ertan Alp mensur-şiir özelliği taşıyan bir metinle ilk kez selamlıyor okuyucuyu. Şakir Kurtulmuş günlüklerinden bir bölümü paylaşıyor Temmuz okuyucusuyla. Erkam Kuşçu, bu sayıdaki yazısında Amerikan sinemasındaki kahraman imgesini ve ekonomik çekişmeleri irdeliyor.

Büşra Ceyran, yıllardır ilgiyle okunan “Göğü Delen Adam” kitabını değerlendiriyor Şubat’ın Temmuz’unda. Sema Tendürek, öykücü İsmail Isparta’nın “Sonrası”, Özlem Göktaş, Cemal Şakar’ın “Kara” adlı son öykü kitabına eğiliyor. Egemen Doğan ise Turgut Cansever’in “Osmanlı Şehri” kitabı üzerinden bir değerlendirme yapıyor.

İsmail Süphandağı, “Çocuk Edebiyatı Metinlerinin Nitelikleri Üzerine Kuramsal Bir Çerçeve” başlıklı yazısıyla; Secaattin Tural, “Bir Aydın Parodisi: Tutunamayanlar veya Şapka Metaforu Üzerinden Türk Aydınının Trajik – Hüzünlü Macerası” başlıklı makalesi; İsmail Alper Kumsar, “Yusuf Atılgan’ın Siyasi Görüşleri Üzerine Düşünceler” başlıklı incelemesiyle yer aldığı dergide Mustafa Yılmaz da, geçtiğimiz günlerde 91 yaşında ölen sosyolog ve filozof Zygmunt Bauman’ı merkeze alan yazısında ünlü düşünürü, kitaplarını ve temel çıkarımlarını okuyucuya sunuyor.

Temmuz, Bursa’nın önemli kültür adamlarından ve yayıncılarından Cahit Çollak’ı da unutmuyor. Yunus Emre Altuntaş, yakından tanıdığı Çollak’ı yazdı: “Hâl ile Dem Arasında Bir Ömür; Cahit Çollak”.  Aziz Avar da daha çok kendi anıları ve tanıklıkları eşliğinde bir Cahit Çollak portresi çiziyor okuyucuya.

Temmuz dergisi, bu ay, birlikte hazırladıkları “Korkut Ata Ne Söyledi” kitabı hakkında Güray Süngü ve Aykut Ertuğrul ile yapılan bir söyleşiyi sayfalarına taşıyor. Akif Hasan Kaya’nın sorularıyla zenginleşen bu tematik söyleşi, Dede Korkut Hikâyelerini yeni ve özgün bir bakışla güncelleyen on iki öyküye ışıklar düşürüyor. Hüseyin Cömert de yazısında bu kitapla ilgili kanaatlerini paylaşıyor.

Derginin son sayfasında Necmettin Asma’nın bir çizgisi de yer alıyor.

KARDELEN

Kardelen dergisinin Ocak-Mart 2017 tarihli 91. sayısı çıktı. Dergi yeni sayısında Osmanlı Devleti’nin üzerinde en çok tartışılan padişahı II. Abdülhâmid’i ele alıyor. Dergi kapakta okuyucuya; “Abdülhâmid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır” diye sesleniyor.

Bu sayıda dergi editörü, Abdülhâmid Han’ın ruh köküne bağlılığı ve üstün fikir sayesinde devleti ayakta tuttuğuna değinirken Ulu Hakan’ın Bilecik ve çevresine gösterdiği yakın alâkanın dergi sayfalarında genişçe işlendiğini ifade ediyor. Site editörü yazısında ise derginin bu sayısında Sultan II. Abdülhâmid’i daha iyi tanımaya, anlamaya ve anlatmaya çalışıldığını dile getiriyor. Üstâd Necip Fazıl’ın "Ulu Hakan II. Abdülhâmid Han" adlı kitabının önsözüyle başlayan dergide her zaman olduğu gibi fikir yazılarına, şiirlere ve hikâyelere de yer veriliyor.

Dergide yer alan yazılardan bazıları şöyle:

Ulu Hakan’ı, Askerinden Öğrendim - Ali Erdal

Abdülhamid Han’dan Alacağımız Dersler - Muhsin Hamdi Alkış

Cennetmekân Hemşehrimiz Iı.Abdülhâmid - Kadir Bayrak

Bir Derviş Sultan - Mustafa Kınıkoğlu

Bir Gelinlik Kaldı - Ali Erdal

Biz Bilecikliler Iı.Abdülhamid’in Öz Hemşehrileriyiz - Mustafa Turan

Zaman Ve Mekân Üstü Biricik Rejime Hasretiz - Mustafa Büyükgüner

Medya Sepeti - Bahadır Kaya

Mizah Köşesi - Murat Yaramaz

Dergi ile ilgili detaylı bilgilere www.kardelendergisi.com adlı internet sitesinden veya kardelen @ kardelendergisi.com adlı e-posta adresinden ulaşılabilir.

UMRAN

Umran dergisinin Şubat 2017 tarihli 270. sayısı “Bir Hayat Tarzımız Var Mı? & “Dinin Hayata Müdahalesi, Laiklik Tartışmaları, Birlikte Yaşamak” dosyasıyla çıktı.

Dergide yer alan bazı başlıklar şöyle:

Farklı Hayat Tarzları ve Birlikte Yaşayabilmenin Şartları / Burhanettin Can

Laiklik Tartışmalarının Gizlediği: Medeniyetler Savaşı / Dilaver Demirağ

Ticaret ve Faiz / Hayreddin Karaman

İslâmcılara Karşı Trump’ın Arkasında / Selahaddin El-Corşi

Geleneğin İzinde Bir İstanbullu: Orhan Okay / Ercan Yıldırım

İLİM VE İRFAN

İlim ve İrfan dergisinin Şubat sayısı (sayı: 54) Mevlana Halid Bağdadi ve Halidilik dosyasıyla çıktı.

Dergide dosya kapsamında Yrd. Doç. Dr. Abdulcebbar Kavak, Yrd. Doç. Dr. İbrahim Baz, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Saki Çakır, Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe ve Kutbeddin Akyüz imzaları yer alıyor.

Abdulcebbar Kavak, Mevlana Halid’in ilim ve irfanla yoğrulan hayatının temel çizgilerini sunuyor okura. İbrahim Baz, Mevlana Halid Bağdadi’nin ve Halidi mürşidlerinin Ehl-i sünnete olan bağlılığını kaleme almış. Mehmet Saki Çakır da Mevlana Halid’in halifelerinden bazılarının hayatlarını ve irşad faaliyetlerini anlatmış. Cüneyt Gökçe Halidiliğin bugün de yaşayan temel ilkelerini, adap ve esaslarını kaleme alırken Kutbeddin Akyüz ise, Mevlana Halid’den Hazneviye’nin kurucusu Şeyh Ahmed Haznevi’ye kadar olan silsiledeki mürşid-i kâmillerin portresini sunuyor okura.

Derginin orta sayfalarında düzenli olarak sohbetleri yer alan Şeyh Muhammed Muta’ Haznevi’nin bu sayıdaki sohbetinde Halidi yolunun esaslarının ilim ve irfan üzere kurulduğunu ve yaşadığını beyan ediyor.

Derginin bu sayısında Prof. Dr. Süleyman Uludağ İslam’daki yeri açısından uzlet, halvet ve inziva kavramlarını değerlendiriyor. Prof. Dr. Ali Akpınar, Hazret-i İsa’ya verilen mucizelerden hareketle bizlere verilen nimetlerin şükrünü nasıl eda edebileceğimizi hatırlatıyor. İslim Gümüştekin, Melamiliğin piri kabul edilen Hamdun Kassar Hazretlerinin portresini sunuyor okura. Abdullah Taha Orhan da yazısında tasavvuf yolunun rıza kapısı olduğunu vurguluyor.

Ahmet Edip Başaran bu sayıda Ahmed Gazzali’nin Aşkın Halleri kitabından hareketle yok olmak ve var olmak arasında aşk kavramını açıklıyor. Zahit Yakın, tasavvuf yolunun kaynaklarını anlattığı sayfada, Orta Asya’yı İslamlaştıran Hoca Ahmed Yesevi’nin Divan-ı Hikmet adlı kitabını tanıtıyor. M. Nezihi Pesen Kırkambar sayfalarında tasavvuf büyüklerinden tadımlık sözler, hatıralar, ikazlar, irşadlar sunuyor okura. Kemal Özer ise fıtratın çağrısını hatırlatıyor, sütten yoğurda şifaya giden yolu işaret ediyor.

İlim ve İrfan dergisinin Şubat sayısı Gülbahçe çocuk ekiyle birlikte yayınlandı.

Kaynak: Dünyabizim

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2017, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner26

banner25