banner39

'Dil' Hassasiyetinin verimleri

İbrahim Demirci, vaktiyle Yeni Şafak gazetesindeki “Dil Burcu”nda yayımlanan yazılarını Yaralı Yazılar adıyla kitaplaştırmıştı. İlk baskısını 2000’de yapılan kitabın ikinci baskısı çıktı.

Kültür Sanat 29.12.2015, 13:25 29.12.2015, 13:25
'Dil' Hassasiyetinin verimleri

Dünya Bülteni/Kültür Servisi

Yeni Şafak gazetesinde bir köşeye ad olan “Dil Burcu”nun temeli, Yerliler dergisi yazarı Mehmet Efe’nin 7 Şubat 1995 tarihli bir yazısında "vakanüvis" kelimesini "vakanüvist" biçiminde yanlış yazması üzerine İbrahim Demirci’nin kaleme aldığı "...ist?" başlıklı bir yazıyla atılır. "Okur mektubu" gibi yazılan bu metin, kitabın 169-170. sayfalarında yer alır.

1995 Şubat'ından itibaren Yeni Şafak'taki bu haftalık yazılar Yaralı Yazılar'da bir araya gelmiş oldu.

Kitabın arka kapağında Rasim Özdenören’in Yeni Şafak gazetesinde 5 Ekim 2000’de yayımlanan “ Sağaltan Yazılar” başlıklı yazısından şu alıntılara yer verilmiş: “ İbrahim Demirci'nin kitabına verdiği "Yaralı Yazılar" adı, bu adı taşıyan kitabı değil, fakat bu kitapta söz konusu edilen yazıları işaret ediyor. Kitapta yer alan yüzüç adet yazının tamamı doğrudan veya dolaylı yoldan, bir punduna getirip dil konusuna değiniyor.

Yazılar, okuyana bir kültür ve birikim cümbüşü yaşatıyor. Hem eğleniyor, hem öğreniyoruz. Eğlenirken öğreniyor, öğrenirken eğleniyoruz. Onu okurken yalnızca dil zevkimizi ve dil bilincimizi gözden geçirme lüzumunu hissetmekle kalmıyor; tarihle, gelenek ve görenekle olan irtibatımızı da irdeleme zorunluluğunu hissediyoruz.”

Demirci, bu yazılarında dil sorununu enine boyuna irdeliyor. Ona göre dil sorununun özünü kavramak için 'hızlı değişim temposu' , 'hayat tarzı ' kadar ve belki onlardan daha çok 'dünya görüşü', 'insan ve medeniyet anlayışı' gibi zeminleri yoklamak” zorunludur.

Yaralı Yazılar, aynı zamanda ülkemizde dil tartışmalarının daha çok kelimelerin nesebi çevresinde cereyan etmesi, her bakımdan bir talihsizlik olduğunu gösteriyor.

Yaralı Yazılar, dar manasıyla kelimelere odaklanmakla yetinmiyor, 1990’ların dil tartışmalarına tesir eden sosyal ve siyasî gelişmelerine de ışık tutuyor.

İbrahim Demirci, Yaralı Yazılar, Hece Yayınları, Ankara, 2015,

Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?