banner39

Diriliş: Belirleyici bir dergi

Dil ve Edebiyat dergisinin 84. sayısı yayımlandı. Şiir, öykü, deneme ve makalelerin yer aldığı bu sayıda Zafer Acar’ın Diriliş dergisi konulu yazısı dikkat çekiyor. Acar yazısında Sezai Karakoç’un dergiciliğini; hatıraları, Büyük Doğu’dan farkları ve sonraki kuşaklara etkileri açısından ele alıyor. Ayrıca derginin yazı kadrosu hakkında birtakım bilgiler sunuyor

Kültür Sanat 31.12.2015, 18:06 31.12.2015, 18:06
Diriliş: Belirleyici bir dergi

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Diriliş dergisi, 1960 sonrası edebiyat ve düşünce dergiciliği açısından merkezi bir yerdedir. Bu derginin oluşumunu anlamayı denemek Sezai Karakoç’un oluşumunu anlamayı gerekli kılar. Dil ve Edebiyat dergisinde bunu başaran önemli bir inceleme yayımlandı. Zafer Acar’ın kaleme aldığı “İslam Bilincinin Doğuşu: Diriliş Dergisi” başlıklı yazı, Karakoç’un ruh bünyesinin nasıl gelişip büyüdüğüne temas ederek başlıyor. Acar yazısında Sezai Karakoç’un dergiciliğini; hatıraları, Büyük Doğu’dan farkları ve sonraki kuşaklara etkileri açısından ele alıyor. Ayrıca derginin yazı kadrosu hakkında birtakım bilgiler sunuyor.

Diriliş’in Büyük Doğu’dan farkları bağlamında çok hassas noktalara değinen Acar, derginin hiçbir şekilde Necip Fazıl’ı rahatsız etmediğinin altını çiziyor. Ona göre bunun sebebi derginin bir boşluğu doldurmasındandır. Büyük Doğu’nun günlük politika ile içli dışlı olmasına karşın, Diriliş’in medeniyet merkezli ve uzun menzilli bir yayına odaklandığının altını çiziyor.

Yazar kadrosu yeni isimlerden oluşan Diriliş aynı zamanda bir mektep olmuştur. Keza herhangi bir yazar Büyük Doğu’dan ayrılarak Diriliş’te yazmamış ama Diriliş’te yetişen gençler ilerleyen yıllarda Büyük Doğu’ya katkı sunmuşlardır. Fakat İslami çevrelerdeki dar yazar kadrosunun sebeplerinden biri Büyük Doğu ve Diriliş dergilerindeki kesintilerdir. Bu kesintili yayınlar genç kadroların dağılıp savrulmasına da sebep olmuştur.

 Acar’ın karşılaştırmalarından bazıları şöyle: Büyük Doğu, edebiyat bakımından on dokuzuncu yüzyılın klasik yazarları üzerinden giderken, Diriliş, yirminci yüzyıl modern şair ve yazarlarıyla okurlarını buluşturmayı başarmıştır. Bu yönüyle İslâmî çevrelerin ilk entelektüel dergisidir. Necip Fazıl sadece zekâya abanan metinler kotarırken, Karakoç zekâya birikimi de eklemiştir. Büyük Doğu polemiklere yer verirken Diriliş bundan kaçınmıştır. Ayrıca Diriliş, Büyük Doğu’nun aksine hiçbir kişi ve kurumdan maddi destek talebinde bulunmamıştır.

Diriliş, sol kültür iktidarına karşı bir kompleks göstergesi olarak saldırma alışkanlığına katılmamıştır. Nitekim Karakoç, 1990’ların Diriliş dergilerinde solun, batıcılığın, dinsizliğin kötü olduğunu yazmanın onları meşhur edeceğini belirten yazılar kaleme almıştır.

Diriliş, Edebiyat dergisi, Mavera ve sonraki yıllarda gençlerin çıkardığı dergilerin dilini de belirlemiştir.

banner53
Yorumlar (0)
23
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?