banner39

Divan Dergisi 40'ıncı sayıya ulaştı

Yılda iki defa yayınlanan Divan Dergisi, 20'nci yılını tamamlayarak 40'ıncı sayıya ulaştı

Kültür Sanat 17.11.2016, 16:41 17.11.2016, 16:41
Divan Dergisi 40'ıncı sayıya ulaştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bilim Sanat Vakfı tarafından yayımlanan Disiplinlerarası Çalışmalar Dergisi Divan'ın 40'ıncı sayısı çıktı.

Divan bu sayısında 19. yüzyıl Osmanlı Suriye’sinden Amerika kıtasına göçleri, 12-13. yüzyıllarda Dımaşk’ta kurulan medreseleri ve özne, dil ve hakikat arasındaki ilişkiyi konu alan üç makaleyi okurlarına sunuyor.

Bu sayının ilk makalesi “Küresel Göç Çağında Osmanlı Translatlantik Göçleri ve Sebepleri (1870-1914)” başlığıyla Kazım Baycar’a ait. Söz konusu dönemde yarım milyona yakın Osmanlı vatandaşının Suriye’den Amerika kıtasına göç etiği tespitiyle Baycar, mevcut literatürde yaygın anlayışın aksine, göçlere iç savaş ve siyasi baskı gibi sebeplerden ziyade, nüfus artışı, yerel ekonomide daralmalar ve zorunlu askerlik gibi ekonomik ve sosyal sebepleri merkeze alarak konuya yaklaşıyor. Makalenin ayırıcı vasıflarından biri ise ayrıntılı bir arşiv araştırmasına dayanıyor olması.

İkinci makale “Medrese Nedir? XII. ve XIII. Yüzyıllarda Dımaşk Medreseleri Üzerine Bir İnceleme” başlığıyla Harun Yılmaz tarafından kaleme alındı. Yılmaz, İslam geleneğinin en önemli eğitim kurumu olan medreselerle ilgili mevcut literatürde öne sürülmüş olan yaklaşımları 12. ve 13. yüzyıl Dımaşk medreseleri üzerinden sorguluyor. Sorgulamasını yaparken ise ulema-siyaset arasındaki ilişkileri irdeliyor.

“Özne, Dil, Hakikat” başlıklı makalesiyle Özkan Gözel hakikatin özne ve dil ile ilişkine dair bir akıl yürütme geliştiriyor. Buna göre hakikat, özne ile girilen özgün bir deneyim üzerinden kendisini açığa vurur. Hakikatin söz konusu tezahürleri ise ancak dil üzerinden takip edilebilmektedir. Hakikatin varlığı-yokuluğu tartışmalarına girmeyen Özkan, klasik ratio-temelli felsefe yerine dil-temelli felsefeyi öneriyor ve hakikatin, etkileri itibariyle, öznenin yaşantısında nasıl var olduğunu göstermeye çalışıyor.

Dergide muhtelif akademik alanlardaki güncel literatürü konu alan değerlendirme yazıları da ilgililerini bekliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?