banner15

'Doğu Batı Arasında İslâm'a yeni baskı

Türkiyeli okurların Aliya İzzetbegoviç’i tanımasını sağlayan Doğu ve Batı Arasında İslâm kitabının yeni baskısı Doğu Batı Arasında İslâm adıyla yapıldı

'Doğu Batı Arasında İslâm'a yeni baskı

Dünya Bülteni/ Kültür Sevisi

Çağdaş dünya, uzun zamandır süregelen ve sonu kestirilemeyen kesif bir ideolojik çatışmanın sahnesidir. Hepimiz bir şekilde bu çatışmalarla yüz yüzeyiz. Bu mücadele İçinde acaba İslâm’ın yeri neresidir? Bugünkü dünyayı şekillendiren süreçlerdeki rolü nedir? Aliya İzzetbegoviç’in Doğu Batı Arasında İslâm tüm bu konuları geniş bir entelektüel ufuk içinde ele alıp cevaplandırmaya çalışıyor.

İsmail Raci Faruki’nin “bir başyapıt; zaman içindekileri teyit edecek” dediği eserin girişinde şu hususun altını çiziyordu İzzetbegoviç:

“Son olarak bu eser hakkında bazı şeyler söyleyeceğim. Kitap iki bölümden ibarettir. Birinci bölümde, din, en geniş manasında konu ediniliyor. İkinci bölümse, İslâm’a, daha doğrusu İslâm’ın bir yönünü ifade eden iki kutupluluğa tahsis edilmiştir.

Bu kitap teoloji değildir; yazarı da teolog değildir. Bu bakımdan kitap, doğrusu aranırsa, İslâm’ı bugünkü neslin konuştuğu ve anladığı dile “tercüme” teşebbüsüdür. Bu husus bazı hata ve noksanlıklarını izah edebilir; çünkü “kusursuz tercüme” yoktur.”

Aliya İzzetbegoviç, Doğu Batı Arasında İslam, Tercüme: Said Şaban, Klasik Yayınları, 2015, 368 sayfa.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 10:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35