Dünya Sünnet Vakfı kuruluyor

Dünyanın muhtelif bölgelerinde şimdiye kadar 50 bin civarında çocuğa sünnet hizmeti götüren Dr. Fatih Soydemir ve Prof. Dr. İhsan Karaman’ın öncülüğünde Dünya Sünnet Vakfı kuruluyor.

Dünya Sünnet Vakfı kuruluyor

İbrahim Ethem Gören/Dünya Bülteni

Dünyanın muhtelif bölgelerinde şimdiye kadar 50 bin civarında çocuğa sünnet hizmeti götüren Dr. Fatih Soydemir ve Prof. Dr. İhsan Karaman’ın öncülüğünde Dünya Sünnet Vakfı kuruluyor.

Konya’da yeni bir vakıf daha kuruluyor: Dünya Sünnet Vakfı. Yeryüzü coğrafyasının hemen her yerine yıllardır sünnet hizmeti götüren vakıf ekibi bundan böyle çalışmalarını kurumsal düzlemde sürdürecek.
Prof.Dr. İhsan Karaman, Doç.Dr Haldun Emiroğlu gibi mazlumların feryadına kulak veren doktor ağırlıklı kuruculara sahip Dünya Sünnet Vakfı’nın gündeminde sünnet yer alacak.Vakfın genel müdürü ve Mütevelli Heyeti Üyesi Mustafa Parladıcı ile Sünnet Vakfı’nı konuştuk.

İbrahim Ethem Gören: Mustafa Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Mustafa Parladıcı:1983 yılında Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Balcılar kasabasında dünyaya geldim. İlkokulu kasabamda, Ortaokulu Kulu İmam Hatip Lisesi’nde, liseyi de Konya Karatay Lisesi’nde tamamladım. Selçuk Üniversitesi’nde bilgisayar öğretmenliği okudum ve 4 yıl Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmen olarak görev yaptım. Sonrasında istifa edip Boğaziçi Üniversitesi’nde felsefe bölümünde eğitim gördüm. Mezuniyetim sonrası Turkuvaz medya bünyesinde 3 yıl editör olarak çalıştım ve şuanda Dünya Sünnet Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını yürütmekteyim.

Mustafa Bey öncelikle hayırlı mübarek olsun. Vakfınız kim/kimler kurdu/kuruyor?

Amin. İnşallah Rabbim mahcup etmez. Vakfımızın fikir babası kayın pederim Dr. Fatih Soydemir’dir. Mütevelli heyeti başkanımız üroloji alanında ülkemizin yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Prof. Dr. İhsan Karaman. Mütevelli heyeti üyelerimiz arasında Prof. Dr. Orhan Çeker Hoca, sanayici Özkan Köksal, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Akbulut, Müsiad Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka; avukatlar Osman Baturhan Dursun, Mustafa Doğan; Konya’nın kanaat önderlerinden Atilla Muradoğlu, Sami Yıldız; doktorlardan Doç.Dr Haldun Emiroğlu, Dr. Lütfi Şimşek ve Dr.Gürsel Topal gibi değerli bir çok isim var.

SÜNNET BİR NEVİ MÜSLÜMANLIĞIN TESCİLİDİR

Vakfınızın kuruluş gayesi hakkında bilgi verir misiniz?

Vakfımızın temel amacı sağlık hizmetlerine erişimin çok zor ve pahalı olduğu ülkelerde steril koşullarda sünnet hizmeti vermek. Bulaşıcı hastalıkların kol gezdiği Afrika ülkelerini veya alım gücüne göre sünnet fiyatlarının çok yüksek olduğu Balkan ülkelerini göz önüne aldığımızda, vakfımızın vereceği hizmetin önemi daha iyi anlaşılabilir. Takdir edersiniz ki sünnet Müslüman erkeğin bir nişânıdır. Bir nevi onun Müslümanlığının tescilidir. Her gün Afrika’da cirit atan misyonerlerin ağına düşen Müslüman çocuklar için bir umut, kökenlerine dair önemli bir delildir.

Balkanlarda gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarda 50 yaşını devirmiş kişilerin dahi sünnet olmak istediğine şahit olduk. Çünkü onlar için sünnet gavur olmadıklarının en önemli göstergesiydi.

 

Dolayısıyla sünnet bizim için, dinimizin emrettiği tıbbî bir vecibe olmasının yanı sıra, Müslüman şahsın kimliğinin teşekkülünde önemli bir role sahiptir. Sağlık alanında verilecek eğitim programları, hedef ülkelerdeki sağlık personelinin yetiştirilmesi gibi konular da vakfımızın faaliyetleri arasında olacak.

Bahsettiğiniz gayenin tahakkukuna yönelik olarak neler yapacaksınız?

Sünnet organizasyonlarımız hali hazırda zaten devam ediyor. On yıldır Asya’dan Afrika’ya, Balkanlar’dan Kafkaslara kadar farklı ülkelerden yaklaşık 50 bine yakın çocuğu sünnet ettik. Fiiliyatta devam eden hizmetlerin devamını ve elde edilen tecrübenin kurumsallaşarak daha fazla hayra vesile olmasını arzu ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz her organizasyondan sonra bir durum değerlendirmesi yapıyoruz. Kişi başına düşen maliyetleri nasıl azaltır, vesile olduğumuz hizmetin niteliğini nasıl artırabiliriz diye kafa yoruyoruz. İnşallah vakfımızın resmi kuruluş sürecinin tamamlanmasıyla maddi olarak imkânlarımızın artacağını ve daha fazla kişiye ulaşabileceğimizi ümit ediyoruz.

İnşaallah. Sünnet Vakfı’nın Türkiye’de; İslam coğrafyasında örneği var mı?

Spesifik olarak bizim gibi sadece sünnet hizmeti veren bir kuruma rastlamadık. Haddizatında birçok hayır kurumu sünnet organizasyonları düzenliyor. Fakat bizim gibi sadece bu alan üzerine yoğunlaşan bir kurum yok.

Ekibiniz şimdiye kadar hangi ülkelerde ne tür hizmetlere imza attı?

Sudan, Kenya, Afganistan, Gürcistan, Kosova, Makedonya, Kazakistan, Moğolistan ve Komor adalarında binlerce kişiyi sünnet ettik. Bu ülkelerde sünnetin yanı sıra bizlerden talep edilen cami, medrese inşası, su kuyusu açılması gibi ihtiyaçları da karşılamak için gayret gösteriyoruz.

Afganistan’da hizmete açılan ve yapımı hâlâ devam eden camilerimiz var. Komor Adalarında inşası devam eden bir medrese var. Hatta Afganistan’da bir radyo istasyonu bile kurduk. Gelen talebi ikram bilip boş çevirmemek için çaba sarfediyoruz.

Komor Adaları dediniz. Komor’a gidişinizin nasıl bir hikâyesi ya da vakıası var?

Komor Adalarına gidişin hikâyesi bir hayli uzun ve oldukça ibretlik. Hikaye, Yönetim Kurulu Başkanımız Dr. Fatih Soydemir’inSudan’da Komorlu öğrencilerle tanışmasıyla başlıyor. Üniversite eğitimi alan gençler Fatih Bey’e, ülkelerinde bir medrese kurmak istediklerini ifade ederek bir proje sunarlar. Bu projeyle ilgili gördüğü bir rüya Fatih Bey’i harekete geçirir. Önce Komor Adalarının haritadaki yeri bulunur ve sonra yola düşülür. Arkası devam eden rüyalar önce Komor Adalarında gerçekleştirilen sünnetlere sonra da yapımı devam eden medreseye vesile olur.

Komor Adaları özelinde konuşacak olursak bir bölgede/ülkede sünnet organizasyonunu nasıl kurguluyorsunuz?

Genel olarak ihtiyaç sahibi bir ülke belirleniyor veya o bölgeden bir talep geliyor. Önce sünnet olacak çocukları belirleyip aileleriyle iletişime geçecek partner kurum veya kişiler buluyoruz. Sünnet edilecek kişi sayısı yaklaşık olarak ortaya çıktıktan sonra masrafları karşılamak için gerekli finansı ayarlıyoruz. Ulaşım masraflarını, kullanılacak malzemelerin hedef ülkeden temin edilip edilemeyeceğini ve bunların fiyatlarını araştırıyoruz. Sonra maliyet hesabı yapıyoruz. Elde ettiğimiz verilere göre sağlık ekibini ve kullanılacak malzemeleri ayarlıyoruz.

Tüm ekibi Türkiye’den mi götürüyorsunuz? Yerel sağlık kurumlarıyla işbirliği imkânları var mı?

İlk başlarda tüm ekip Türkiye’den giden gönüllülerden oluşuyordu. Fakat zamanla hem hedef ülkedeki personeli eğitmek hem de maliyetleri düşürmek adına yerel sağlık personellerinden hizmet satın almaya başladık. Gittiğimiz bazı ülkelerde hastane veya sağlık ocaklarından faydalanabiliyoruz. Bazı yerel STK’lardan organizasyon desteği alabiliyoruz.

Gönüllü sağlıkçılar ekibinize nasıl dâhil olabilir?

Öncelikle döner sermayeden feragat ederek… (Mülakatın bu yerinde bir miktar tebessüm ediyoruz) Gönüllü olmak isteyen birinin bizimle bir şekilde irtibata geçmesi ekibe dahil olmak için yeterli. Tabi önümüze gelen herkesi hemen ekibe dâhil etmiyoruz. Önce kimin nesiymiş bir bakıyoruz.

Dünyanın muhtelif bölgelerinde sünnet organizasyonları gerçekleştiriyorsunuz. Sünnet fiyatları hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye ile kıyaslandığında sünnet fiyatları oldukça yüksek. Bizim faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde hem halkın alım gücü düşük, hem de sünnet ücretleri gerçekten çok yüksek. Steril bir ortamda, bulaşıcı hastalıklardan korunarak sünnet olabilmek pek de kolay değil. Örneğin Kosova’da kişi başına sünnet ücreti geçen yıl 50 Avro civarındaydı. Bu miktar oradaki fakir halkın neredeyse aylık kazancına yakın. Buna mukabil, Allah’a şükür Türkiye’de devlet hastanelerinde ücretsiz olarak sünnet hizmeti alabiliyorsunuz.

HAYIRDA YARIŞAN HER MÜESSESE MÜTTEFİKİMİZDİR

Fakirlikten dolayı sünnet olamamış Müslümanlara hizmet götürüyorsunuz. Bununla birlikte mesele sünnetle bitmiyor. Sağlık, barınma, gıda, temiz içme suyu, meslek edindirme eğitimleri gibi temel ihtiyaçlara da el atmak gerekli. Bu yönde neler yapıyorsunuz? Gönüllü STK’larla ne tür işbirlikleri geliştiriyorsunuz?

Az önce de belirttiğim üzere siz sadece sünnet hizmeti vermek isteseniz bile bu pek mümkün olmuyor. Gittiğiniz ülkelerde ihtiyaçlar çok fazla. Hal bu olunca yeri geldiğinde su kuyusu da açtırıyoruz, okul veya cami de yapıyoruz. İleriki aşamada vakıf olarak biz inşallah, tıp eğitiminin yaygınlaşması ve işinin ehli hekimlerin sayısının artması için de özel bir gayret göstereceğiz. Bizim için hayırda yarışan her hangi bir kurum rakibimiz değil, müttefikimizdir.

HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ

Her türlü işbirliğine açığız. Başka vakıfların gerçekleştirdiği sünnet organizasyonlarına da biz talibiz. Daha düşük maliyetlere onlar adına bu organizasyonları düzenleyebiliriz.

Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Dünya Sünnet Vakfı’nın da kurban hizmeti var bildiğim kadarıyla. Kurban organizasyonunuz hakkında bilgi verir misiniz? Nerede kesilecek, fiyatlar hangi seviyelerde?

Bu yıl kurbanları Kamerun’a sığınan Müslüman mültecilerin ikamet ettiği kamplarda keseceğiz. Orta Arfika’dan kaçıp gelen mazlumların sığındığı bu kamplarda geçen yıl bizden başka kurban kesen hayır kurumu olmamıştı. Bir hisse bedeli olarak 400 lira belirledik.Eğer hisse başı bu miktarın altında bir maliyet olursa artan meblağı sünnet faaliyetlerinin finanse edilmesinde kullanacağız. Kurbanlar kesilirken ve vekâletler okunurken görüntüleri kayda alıp kurban sahiplerine ulaştıracağız.

Okuyucularınız size nasıl ulaşacak?

Vakfımız henüz resmi olarak kurulmadığı için kurumsal bir adresimiz veya telefonumuz yok. Fakat ulaşmak isteyenler mparladici@gmail.com  adresine mail atarak veya 05334768201nolu telefonu arayarak bize ulaşabilirler.

“VERMEK”LE “OLMAK” ARASINDA HAYATİ BİR İLİŞKİ VAR

Okuyucularımıza nasıl bir mesaj iletmek istersiniz?

Bir hayır faaliyetinin içinde olmak çok önemli. Kutsal kitabımızda ve Hz.Peygamber’den bize ulaşan rivayetlerde “vermek”le “olmak” arasında hayati bir ilişki olduğu kolayca görülebilir.
İmkânımıznisbetinde veya sahip olduğumuz şartlar mûcibince ya bir hayrın finansörü ya da icracısı olmak için yarışmak gerekiyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2017, 16:26
banner53
YORUM EKLE

banner39