banner39

Dünyabizim ilk toplantısında yayıncılığı konuştu

2008'den bu yana Türkiye ve dünyada kültür ve sanatın nabzını tutan dunyabizim.com internet sitesi Dünyabizim Buluşmaları’nın ilkini düzenledi. İlk kez tertip edilen halka açık söyleşide söz, yayıncılık dünyasının önde gelen isimlerinindi.

Kültür Sanat 29.10.2014, 19:55 29.10.2014, 19:55
Dünyabizim ilk toplantısında yayıncılığı konuştu

Kültür ve sanat dünyasının nabzını tutan dunyabizim.com internet sitesi bir ilke daha imza attı. Bundan böyle; 'Dünyabizim Buluşmaları' adı altında farklı konular, uzmanların katılımıyla tüm yönleriyle ele alınacak. Halka açık gerçekleşen ilk buluşmada söz yayıncılardaydı.

Söyleşi; İstanbul'un farklı semtlerinde kitap ve yayıncılık hakkında yapılan röportajların yayınlanmasıyla başladı. “Geçmişten Günümüze Kültür Yayıncılığı" başlıklı toplantının moderatörlüğünü Küresel İletişim Merkezi Genel Koordinatörü Erhan Erken üstlendi.

CAĞALOĞLU VE KİTAPEVLERİ KONU EDİLDİ

Dünyabizim'in internet sitesinde canlı olarak yayınlanan söyleşide İz Yayıncılık'tan Mehmet Kahraman, Sedir Yayın Grubundan Melike Günyüz ve İnsan Yayınları'ndan İsmail Akıncı yer aldı. Bir dönem yayıncılığın kalbinin attığı Cağaloğlu'nun bugünü, Türkiye'nin yayıncılıkta dışa açılımı, kitapevlerinin azalmasının sebepleri masaya yatırılan konular arasındaydı.

İz Yayıncılıktan Mehmet Kahraman konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Entelkektüel bütün kurumlar ve gazeteler Cağaloğlu'nda yer almaktadır. Kitap sektörünün burada oluşunun sebebi bu olsa gerek. Bugün hala varlığını sürdürmekle beraber büyük denge Cağoğlu'nun aleyhine değişmiş durumdadır.'

“ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ GÖZARDI EDİLİYOR”

Sedir Yayın Grubundan ve MÜSİAD'ın ilk ve tek kadın yönetim kurulu üyesi Melike Günyüz'se buluşmada çocuk ve eğitim yayıncılığına vurgu yaptı. Günyüz şu ifadeleri kullandı: 

“Çocuğun yaradılıştan getirdiği özellikleri çok da göz önünde bulundurmadan bütün sınıfa aynı aynı kitabı okutmak despotizmi içindeyiz şu anda. Yani erkek çocuk hareketli hiperaktif ya da kinestetik enerjisi, zekası çok yüksel bir çocukla, duygusal romantik bir kız çocuğuyla aynı kitabı okumak zorunda bırakıyoruz. Sonra da arkasından sınav yapıyoruz yetişmiyormuş gibi.” 

HER AY NECİP FAZIL KÜLTÜR MERKEZİ'NDE

Okurların fikir alışverişi yaptığı Enderun Kitabevi gibi örneklerin çoğaltılmasının gerekliliğine dikkat çeken konuşmacılar dijital yayıncılık ve kültür ekonomisine de değindi. İlki yayıncılığı odak alan Dünyabizim Buluşmaları Kasım ayında 'sinema' teması altında yine Bahçelievler Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde olacak.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?