'Edebiyat Mevsimi' başlıyor

Edebiyat Mevsimi etkinliğinin 5'incisinde Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil altı gün boyunca farklı yönleriyle ele alınacak

'Edebiyat Mevsimi' başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Beşinci Edebiyat Mevsimi'nde 'Ustaların İzinde' üst başlığı ile Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil konuşulacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği  (TYB) İstanbul Şubesi'nin birlikte organize ettiği Edebiyat Mevsimi'nin beşincisi, 'Ustaların İzinde' temasıyla 18-23 Kasım 2013'te Sultanahmet'te tarihi Kızlarağası Medresi'nde gerçekleşecek.

Geçtiğimiz sene 'Tasavvuf ve Edebiyat' ilişkisini ele alan Edebiyat Mevsimi'nin 5'incisi, kültürümüze yön veren ve ikisi hayatta bulunan beş büyük ustayı, yüze yakın şair yazar akademisyen ve kültür adamının katılımı ve tanıklıklarıyla yeniden gündeme getirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı ''Kendilerine has özgün duruşları ve derin müktesebatlarıyla Edebiyat ve kültür dünyamıza ayrı bir soluk getiren beş büyük ustayı; Necip Fazıl Kısakürek, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Sezai Karakoç ve Nuri Pakdil'i tarihe kazınmış sesleri ve nefesleriyle 6 gün boyunca Edebiyat Mevsimi'nde farklı yönleriyle ele alacağız. Onların kültür dünyamızdaki öncü rollerini özel  etkinlikler düzenleyerek İstanbullularla paylaşacağız' diye konuştu.

Etkinlik, pek çok önemli isme de ev sahipliği yapacak. Mehmet Doğan, Mustafa Yazgan, Nevzat Yalçıntaş, Cemal Şakar, Mahmut Bıyıklı, Rıdvan Canım, Emin Işık,  Mehmet Sılay, Mustafa Özçelik Yunus Emre Altuntaş,  Hüseyin Öztürk,  Bahtiyar Arslan, Ali Ural, Memduh Cumhur,  Ekrem Kızıltaş,  Necmettin Şahiner,  Şeref Akbaba,  Turan Karataş, Yusuf Kaplan İlhan Genç, Rasim Özdenören, Hüseyin Su, Nazif Gürdoğan, Turan Koç,  Ali Haydar Haksal, İbrahim Demirci, Sadık Yalsızuçanlar,  Bestami Yazgan,  Özcan ünlü, Nurettin Durman, Yusuf Özkan Özburun,  Ali Ayçil, Ahmet Yenilmez,   Hüseyin Akın, Bülent Parlak, Gökdemir  İhsan, Tarık Tufan,  Furkan Çalışkan, Osman Sarı,  Ferman Karaçam,  Bülent Ata, Haydar Ergülen,  Mevlana İdris,   İsmail Kılıçarslan, Salih Tuna, Selçuk Küpçük, Hasan Ali Yıldırım gibi birbirinden değerli isimler, hayatlarına yön veren büyük üstadlar hakkında birikimlerini paylaşıp şahitliklerde bulunacaklar.

18 Kasım Pazartesi günü saat 12.00'de açılacak  olan Edebiyat Mevsimi'nde özel oturum ve söyleşilerin yanı sıra belgeseller ve sergiler de yer alacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Kasım 2013, 13:10
banner53
YORUM EKLE

banner39