banner39

Edep, beş yaşında!

İnsana karşı, insanı savunan Edep dergisi 60. sayısıyla okurlarıyla buluştu. Ele aldığı konular açısından her daim “edebe” vurgu yapan dergi, her sayısında hakkı ve sabrı hatırlatıyor

Kültür Sanat 18.02.2015, 11:48 18.02.2015, 11:48
Edep, beş yaşında!

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Edep dergisinin Şubat sayısında Musa Deniz "Hayret" başlıklı yazısında refah oltasına tav olan Müslümanların içinde bulunduğu girdaba vurgu yapıyor. Sınır bilgisinden yoksun heva ve heves ehline söylüyor söyleyeceğini her şeyden önce. Şüphesiz imtihan günlerinde bu hallerden uzak kalmayı ve çıkış yolları aramayı düstur edinmek her şeyden daha önemli.

Derginin başyazısında Irk, klan, kavim odaklı siyasalarla makam, mevki, şan şöhret tutkusu gibi şirke yol açan cahili tutumların esiri olma durumu eleştiriliyor. Elbette yazıda sadece “hicran otağının gam köşesinden” hayattaki düşkünlüklerin tasviriyle yetinilmiyor, umudu ayağa kaldırmak için neler yapılması gerektiğini de hatırlatıyor.

"Gün Dökümleri"nde Arif Ay, "Edep", "İki Kitap", "Mehmet Erdoğan'dan İki Kitap", "Adana-Maraş", "Mehmet Akif İnan" ara başlıklarıyla gündeme ilişkin notlar düşüyor.

Bu sayının iki şairi Mehmet Selim Özban ve Emrah Tunç. Şiir-mektup diyebileceğimiz karşılıklı yazılmış iki güzel şiir. Zeynep Okur'un "Altı Çizili Satırlar"ı Cemil Meriç’ten. Halis Emre "Irmak Akarken" başlığıyla anılarını sürdürüyor. Elif İnceli "Edep'e Gelenler"de Serkan Doğan'ın ve Serdar Kacır'ın şiir kitaplarına değiniyor. Dergide Mevlüt Ceylan'ın çevirisiyle ilginç bir Meksika Halk Masalı yer alıyor. "Güldeste"nin şairleri: Aşık Tüccari, Güfti, A.Vahap Akbaş. "Büyülü Satırlar" Oğuz Atay'dan.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?