banner39

Eleştirel notlar

Fayrap 74. sayısında fikrî, siyasî ve kültürel göstergelere dair eleştirel metinlere yer veriyor

Kültür Sanat 31.07.2015, 14:46 31.07.2015, 14:46
Eleştirel notlar

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Fayrap’ta Murat Küçükçifci, İslâmcılık yazılarına devam ediyor. “Sihirli Değnek mi, Günah Keçisi mi; Nedir Öze Dönüş?” başlıklı yazıda, Meşrutiyet’ten bu yana İslâmcı düşünce içinde yer bulan öze dönüş fikrini tarih tasavvuru meselesiyle beraber düşünmeyi öneriyor. Öze dönüş fikrini, öze gölge düşüren kültürel yorumlar karşısında en temel İslâmî hükümlerin öne çıkarılması olarak değerlendiriyor.

Fatih Çalmaz, “Kemalizm’e Kızanlar Niyazi Berkes’in Yakasına Yapışsın?” başlıklı yazısında 60’lı yılların entelektüel tartışmalarını elekten geçiriyor. Ömer Lütfi Barkan, Doğan Avcıoğlu, Kemal Tahir, Baykan Sezer, Niyazi Berkes gibi isimlerin fikriyatı üzerinden alternatif bir Türk iktisat düşüncesi tarihi yazıyor. Merkezinde Berkes’in bir yayınevinin siparişi üzerine hazırladığı ve iktisat alanındaki tek eseri olan Türkiye İktisat Tarihi(1969) kitabının yer aldığı yazı, Berkes’in Kemalist konumunu anlaşılır kılıyor.

Derginin bu sayıda kapağa taşıdığı “Diriliş Ertuğrul” dizisini, sinema yazarı Mesut Bostan “Diriliş: Yeni Türkiye’nin Töresi” başlıklı yazıda değerlendiriyor. Bostan, tarihten çok ütopyayı hatırlatan dizideki siyasi söylemin günümüze hitap eden yönünü Kuruluş dizisiyle karşılaştırarak eleştiriden geçiriyor. Şu tespitler gayet yerinde: “Diriliş’te Kayıların yeni yurt arayışı ile ‘Yeni Türkiye’ çıkışı arasında bir bağ olmalı. Dizinin Kayıları yerleştirdiği yer aynı zamanda ‘Yeni Türkiye’nin de merkezini işaret ediyor. Kayılar, Selçuklu Devleti ile Şam ülkesi arasında yer alıyor. Bu da ‘yeni yurt’un sadece Anadolu’dan ibaret olamayacağı anlamına geliyor. ‘Kuruluş’ dizisinin Anadolu’nun kalbinde geçtiğini düşünürsek bu daha da aşikâr. Hatta ‘Kuruluş’tan ‘Diriliş’e Şeyh Edebali’den İbni Arabi’ye kayan ilmi otorite de ‘Diriliş’in siyasi iddiasının kapsamını genişletiyor.”

Elyesa Koytak, “Bir Cemaat Dergisi: Ot” başlıklı yazısında mevcut kültür ortamındaki siyasi ve ideolojik ayrışmaları bir dergi üzerinden analiz ediyor. Derginin konumunu şu cümleler belirgin kılıyor: “Ot dergisi, siyaset alanında AK Parti karşıtlığını bir tavır olarak sunmakla beraber, esasında Gezi olaylarından beri biriken laik kültürel kamuyu bir arada tutmak gibi bir vazifeyle mukayyettir.” Laik kültürel cemaatin güzel bir özeti olan Ot dergisinde “hep muhalif” olmayı seçen isimlerin olması da çok ilginç fakat laik kültürel cemaatin taktikleri bakımından gayet “yerinde” bir tercih.

Ömer Yalçınova, Peyami Safa’nın Dokuzuncu Hariciye Koğuşu kitabı üzerinden Cumhuriyet devri romanında dinin neden, nasıl ve ne pahasına göz ardı edildiğini inceliyor. Yunus Bilge Özdemir, Hakan Kalkan’ın Çorak Topraklar kitabına yakından bir bakış sunuyor.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?