banner39

Eleştirel soruşturmalar

Atasoy Müftüoğlu Ağır Hasarlı Algılar kitabında konjonktürel yorumların ötesine geçmeyi göze almak gerektiğini bir kere daha hatırlatıyor

Kültür Sanat 08.03.2016, 15:07 08.03.2016, 15:07
Eleştirel soruşturmalar

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Atasoy Müftüoğlu, Ağır Hasarlı Algılar kitabındaki yazılarında eleştirel soruşturmalar yapmaya cesaret edebilseydik, berrak düşüncelerimiz ve bilincimiz olacağını belirtiyor.

Ortak İslâmî ilkeler temelinde bütünleşememek gibi bir patoloji içerisinde yaşadığımız düşünülürse kitabın değeri daha iyi anlaşılacaktır. Müftüoğlu, bugün hemen hiçbir konuda bir berraklığa sahip olmayışımızı sorguluyor. Her şeyin, her geçen gün daha da bulanık ve kirli hâle gelişinin bizleri tedirgin etmesi gerektiğini hatırlatıyor. Bunun için de konjonktürel yorumların ötesine geçmeyi göze almak gerektiğini bir kere daha hatırlatıyor. Çok ucuz, çok bayağı karşıtlıkların üstesinden ancak bu şekilde gelinebilecektir. Bir diğer önemli sorunumuz ise sessiz uzlaşmalar içinde bulunmamız. Oysa hangi alanda olursa olsun, sessiz uzlaşmaların eylemsizlikle sonuçlanacaktır.

Atasoy Müftüoğlu, şunları hatırlatıyor: “İslâmî kimliğimizi, aidiyetimizi; kültürel, siyasal, toplumsal mücadeleler yoluyla bir bütünlük içerisinde inşa etmek suretiyle Müslüman özneler haline gelebiliriz. Müslüman özne olmayı başaramadığımız takdirde modern, seküler mutlakçılık ve keyfilik karşısında bugün yaşadığımız üzere tutunamayacağız, savrulacağız.”

Atasoy Müftüoğlu, Ağır Hasarlı Algılar, Hece Yayınları, 2016,

Yorumlar (3)
Aziz Avar 7 yıl önce
Sayın müftüoğlu her zaman yaptığı eleştirileri tekrarlıyor.Ancak adına aydın veya alim ne dersek diyelim, çağın acil sorunları ile iki kelime etmezmi insan .Yanı başımızda, bir halk kelimenin tam anlamıyla yok ediliyor. Oluşması gereken , düşünsel ,siyasi ve edebi dünyamızda, kendisinin deyimi ile ''sesiz uzlaşmalara'' kurban edilen mazlumlara yer verilmeyecekse ,savrulsak ne olur savrulmasak ne olur
aziz avar 7 yıl önce
Sitede, üstatlarınıza! gelen eleştirileri kabul etmeyip ,''eleştiriye kapalı üstat'' diye ,haberin arkasına yorum almayacağınızı not ederseniz,bizde yorulmayız.
faruk 7 yıl önce
Müftüoğlu'nun bizleri çağırdığı yer -kendisinin bugün durduğu yer göz önüne alındığında- hakikaten çok enteresan bir konum... herhalde aydın konformizmi böyle bir şey olsa gerek.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?