banner39

Eroğlu'nun İçkale'si

Yedi iklim, Ocak sayısıyla okuyucusunu selamladı. Derginin 310. sayısı Ebubekir Eroğlu çevresine şekilleniyor

Kültür Sanat 06.01.2016, 11:56 06.01.2016, 11:56
Eroğlu'nun İçkale'si

Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Derginin sunu yazılarını kaleme alan Osman Bayraktar, edebiyat dergisinin varoluş nedeni üzerinde duruyor. Bir kişi hakkında yazmanın sorumluluğunu hatırlatıyor: “Bir şair, öykücü, düşünür hakkında yazı yazmak, yazanlar açısından aynaya bakmaktır esasında. Biz aynayı görüyoruz da aynada bizim suretimiz nasıl görünüyor? Bunu da yazarak anlamaya çalışıyoruz.”

Dergide görsel unsurlar da bulunuyor. Mustafa Cemil Efe hattıyla,  Hasan Aycın, Melike Büyükçolpan ve Raziye Yıldız çizgileriyle dikkat çekiyorlar.

Arif Ay, Nurettin Durman, Şakir Kurtulmuş, Alper Gencer, Özcan Ünlü, Mehmet Aycı, Mehmet Özger, Serdar Kacır, Hüseyin Alemdar, Ethem Erdoğan, Suat Ak, Gökhan Serter, Ümit Zeynep Kayabaş, Sümeyye Şeker, Berat Bıyıklı, Muhammet Cemal Ünal, Ömer Hatunoğlu, Abdurrahman Ekinci, Sulhi Ceylan şiirleriyle katkıda bulunuyorlar derginin bu sayısına. Derginin inceleme yazıları arasında Arif Ay ve Kadir Tanır konulu olanlar öne çıkıyor. Necip Tosun’la yazmak üzerine yapılan söyleşide, Tosun, yazarlığın bir iktidar aracı olmadığını ifade ediyor. Çeviri bölümünde Arap şiirinde çağ açıcı bir rol oynayan Nizar Kabbani’in şiirini Ahmet Özdemir çeviriyor. Halil Barcena’nın Latin Amerika Edebiyatında Türkler başlıklı çeviri Nesrin Karavar’a ait. Ali Haydar Haksal, Osman Koca, Nuhan Nebi Çam öyküleriyle dikkat çeken isimler.

Dergide dosya konusu kapsamında Ebubekir Eroğlu şiiri irdeleniyor. Mehmet Özger, Eroğlu şiirini Türk dergicilik tarihinde önemli bir yeri olan Yönelişler dergisini milat alarak yazmaya başlıyor. Eroğlu şiirindeki kalıcı ve değişken olana tasavvufi bir bakış açısıyla insan ve Allah olarak bakıyor fâni ile kalıcı arasındaki bağı irdeliyor. Mehmet Sümer şairin 2015’te yayımlanan “İçkale” isimli şiir kitabı üzerinden değerlendiriyor. Özger, Eroğlu şirininin ayırıcı vasfı üzerinden modern bilinçle geleneksel duyarlığı birleştirmesindeki başarısından söz ederken, şiirleri modern bir devriye olarak okumanın mümkün olduğundan bahsediyor. Fatih Budak ve Hayrullah Gürdağ da Eroğlu’nun İçkale’sini, insanın üstüne titreyen eserini farklı bakış açılarıyla kaleme alıyorlar.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?