banner15

Erzurum koleksiyonuna kavuştu

Erzurum’dan yetişmiş hat sanatkârlarının Hasan Çelebi'nin öncülüğünde hazırladığı Erzurum Esma-i Hüsna Koleksiyonu Erzurum Kongre binasında sergileniyor

Erzurum koleksiyonuna kavuştu

İbrahim Ethem Gören | Dünya Bülteni/ Kültür Servisi

Erzurumlu sanatkârlar üç yıllık çalışma neticesinde hazırladıkları Esma-i Hüsna Koleksiyonu Erzurum Kongre binasındaki daimi sergide sanatseverlerin ilgisine açık tutulacak.

Projenin koordinatörü müzehhip-hattat Muhammet Mağ ile Erzurumlu sanatkârların el ve gönül birlikteliğiyle şehirlerine kazandırdıkları koleksiyon üzerine hasbıhal ettik.

Geçtiğimiz ay Erzurum Valiliği’nde açılışı yapılan Esma’ül-Hüsna Koleksiyonu sergisi devlet-millet-ümmet birliği açısından önem arz ediyor.

Erzurumlu sanatkârlar üç yıllık çalışmaları neticesinde el ve gönül birliğiyle şehirlerine önemli bir koleksiyon kazandırdı. Erzurum’dan yetişmiş hat sanatkârları Reisülhattatin Hasan Çelebi Hoca’nın riyasetinde Allah’ın en güzel isimlerini yine en güzel biçimde yazmanın gayreti içerisinde bulundu. Erzurumlu tezhipçiler de hattatların kalemlerinden neşet eden esma-i Hüsna hatlarını tezhipledi. Böylelikle âlâ bir koleksiyon ortaya çıktı: Erzurum Esma-i Hüsna Koleksiyonu. Koleksiyon, daimi olarak Erzurum Kongre binasında sanatseverlerin ilgisine açık kalacak.

ESMA-İ HÜSNA SERGİSİ ÖRNEKLİK TEŞKİL ETMELİ

12 Mart’ta Erzurum Valiliği’nde açılışı yapılan Esma’ül Hüsna Koleksiyonu sergisi devlet-millet-ümmet birliği açısından önem arz ediyor. Erzurum Valiliği, Erzurumlu sanatkârlara hazırlattığı her biri diğerinde “âlâ keyfiyet”teki eserleri satın alarak Kongre binasında daimi bir sergiyle Erzurumluların ve kadim şehrin misafirlerinin irfanına arz etti. Bu çaba hamle çapında bir hizmet olarak telakki edilerek diğer vilayetlere örneklik teşkil etmelidir.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde açılışı yapılan sergideki birbirinden âlâ keyfiyeti haiz eserlere Reisülhattatin Hasan Çelebi, Fuat Başar, Turan Sevgili, Nurullah Özdem, Ömer Faruk Özoğul, Yusuf Bilen, Abdullah Aydemir, Muhammet Nuri Çelikkol, Osman Çiçek, Abdullah Güllüce, Mehmet Zeki Velioğlu, Mustafa Çelebi, Muhammet Mağ, Hüseyin Elitok, Nurettin Hınıslıoğlu, Abdülhamit Yılmaz, Hanifi Dursun, Ömer Şen, Ragıp Polat, Şerafettin Turan, Hüseyin Kutluay, Şenay Seyranlı ve Zühal Polat’ın hizmetleri sebkat etmiş. Esmai Hüsna koleksiyonuna emekleri emeği geçen yetkilileri ve sanatkârları tebrik ediyoruz.

Sergi özelinde etkinliğin sanat danışmanı, hat ve tezhip hocası Muhammet Mağ ile hasbıhal ettik.

İbrahim Ethem Gören: Sergi fikri nasıl ortaya çıktı?

Muhammet Mağ: Sergi fikrinin oluşmasında Yazma Eserler Daire Başkanı Hüseyin Kutan’ın katkıları büyüktür. İlk fikir kendilerinden geldi. Akabinde Erzurum valimiz Dr. Ahmet Altıparmak projeye hüsnü kabul göstererek hayata geçirilmesi için dönemin Erzurum İl Kültür Müdürü Fikret Öztürk’ü görevlendirdi. Fikret Bey proje sorumluluğu görevini Reisülhattatin Hasan Çelebi’ye ve şahsıma teklif etti. Hocamızla birlikte memleketimize ve Ümmet’e yönelik bu güzel teklifi kabul ettik. Böylelikle besmeleyle çalışmalarımıza başladık.

Türkiye’de öz sanatlarımıza yönelik önemli bir koleksiyon telifi Erzurumlu sanatkârlara nasip oldu. bu hususta neler söylemek istersiniz?

Malum olduğu üzere Erzurumlu sanatkârlar İslam Türk sanatlarına öncülük ediyor. Erzurumlu sanatkârların öz sanatlarımıza yönelik Türkiye’nin dört bir yanında icra ettikleri sanat faaliyetlerinin Erzurum’da daimi bir sergiyle Kongre binasında sergilenmesi önemli bir olay, sizin ifadenizle “âlâ bir keyfiyet”.

ERZURUMLULAR BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE YAŞAR

Erzurum’un toprağı gibi sanatkârları da velud… İstanbul’dan sonra geleneksel sanatlar alanında en fazla sanatkâr kanaatimce Erzurum’dan yetişti/yetişiyor? Bunun sırrı nedir?

Erzurumlular genel manada birlik ve beraberlik içinde el-ele gönül gönüle yaşar. Bu keyfiyet sanatkârlarda da yansıma buldu. Erzurum Esma-i Hüsna Koleksiyonu’nun sanat danışmanlığı vazifesini hasbelkader Hasan Çelebi Hocamız ile birlikte yürütmek nasip oldu.

Sergi İstanbul’da ve Ankara’da da düzenlenmişti…

Eyvallah. Geçtiğimiz yıl İstanbul’da Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde Erzurumlu sanatkârlar sergisi düzenlemiştik. Söz konusu mekândaki sergimiz fevkalade alaka gördü. Bilahare İstanbul’daki sergiyi Ankara’da Keçiören Belediyesi’nin sponsorluğunda tekrar ettik. İstanbul’da ve Ankara’da sergilenen eserler şimdi Erzurum’da yerini buldu.

BİRLİKTE BEREKET VARDIR

Ne kadarlık bir hazırlık sürecinin ardından eserler hazırlandı?

Eserler üç yıllık düzenli, disiplinli çalışmalar neticesinde ekip ruhu ile hazırlandı.

Malum olduğu üzere ülkemiz ve İslam ülkeleri zor bir süreçten geçiyor. Vakit birlik ve dirlik olma vaktidir. Erzurumlu sanatkârlar el ve gönül birliğiyle güzel bir örneklik teşkil ettiler. Bu hususta neler söylemek istersiniz?

Erzurum’da neşv ü neva bulan mezkûr birlikteliğin tüm İslam coğrafyasında yansıma bulmasını temenni ediyoruz. Maalesef İslam ülkeleri bazen mezhepçilik adıyla bazen de farklı unsurlarla ayrışmış, daha doğrusu ayrıştırılmış.

Sergimizdeki ekip ruhunun, kardeşliğin, dayanışmanın mazlum coğrafyalara örneklik teşkil etmesini temenni ediyoruz. Çünkü birliktelikte bereket vardır; yok olmamak için birlik olmak lazım gelir. Var olmak için de farklı kültürlerdeki toplumlara ancak kültür-sanat faktörleriyle gidip kendinizi anlatabilirsiniz. Kültür-sanatın yarını vardır, toplumun da yarını vardır. Bu bağlamda kültür-sanat ayrışmaları önleyici bir takım görevler ifa etmektedir. Bunun farkına vararak değerini bilmek gerekir.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Bundan sonraki hedeflerimiz, yine bu kadim şehirde Türk-İslam sanatları argümanlarıyla bir iç mimari tasarım ve üretim merkezi kurmak. Bunu 16 yıldır hayal ediyorum. Nihai hedefimiz ise öz sanatlarımızın ruhları ihya ve inşa edici yönüyle hayırlı nesillerin yetişmesine zemin olmaktır.

İlginiz için teşekkür ederim.

Alakanız için ben de teşekkür ederim İbrahim Ethem Bey. Bu vesileyle şahsınızda tüm İslam âleminin Regaib gecesini tebrik eder, birliğe, bütünlüğe kapılar aralamasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ederim.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2016, 10:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat KILIÇ
Sedat KILIÇ - 5 yıl Önce

Memleketimde böyle güzel böyle manalı bir çalışmanın sergilenmesi beni hem duygulandırdı hemde gönlüm hoş oldu. Tüm sanatseverleri canı gönülden kutluyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Nice koleksiyonlara dileklerimle..

banner39

banner50

banner47

banner48