banner39

Ezan Sesiyle Hayatın Durduğu Bir Şehir Bamako

Mali'nin başkenti Bamako, hayalimizin ötesinde bir şehir... Kanalizasyonun olmadığı, çöplerin belediye tarafından toplanmadığı, kocaman satırlarla sebzelerin doğranıp yemeklerin sokakta ve közde pişirildiği, geniş çukurlu toprak yolların olduğu bir şehir.

Kültür Sanat 29.06.2018, 17:14 29.06.2018, 17:14
Ezan Sesiyle Hayatın Durduğu Bir Şehir Bamako

Bir ramazan günü hem de oruç olarak Batı’ya doğru uçakla seyahat etmenin en güzel tarafı iftar saatinin geç gelmesidir. Zira gökyüzünde karanlığı görmek için çok bekleyeceksiniz. Nihayet Fas üzerinde pilotumuzun da yer tespitiyle iftara “Bismillah” dedik. Hedefte bizim için yepyeni bir ülke vardı: Mali. İnternetten çok fazla bilgiye erişemeden başlayan yolculuk, kara kıtanın sıcak insanlarıyla karşılaşmaya hazır ve garip yürek kıpırtılarıyla bitti.

Uçaktan inince alışık olmadığımız bir sıcaklık ve tozla karışık bir koku karşıladı önce. Rutin işlemlerin ardından bizi bekleyen mihmandarlarımızla gecenin karanlığında küçük barakaların arasından ilerledik. Bu basit binacıklara oranla daha iyi sayılacak misafirhanemiz bize ülkemizin şartlarını çok da aratmadı. Sabahında çocuk cıvıltıları ve yüksek sesle bağrışan kadın sesleri, bize nerede olduğumuzu yeniden hatırlattı. Odanın penceresinden ürkek nazarlarla tanımaya çalıştığımız arka sokakta, çoğu yeri yırtılmış saçların koruduğu ve birçok kıyafetin sallandığı bir damı gördük. Burası birçok dul kadının beraberce kaldığı bir mekânmış. Yanlarında birer ikişer yetimle hayat devam ediyordu onlar için… Geçim kaynaklarıysa sokakta yıkadıkları çamaşırlar…

Hayallerimizin ötesinde bir şehir

Günün sabahında biz bahçe kapısından başımızı çıkarıp dışarıya bakarken mahallenin çocukları hemen doluverdi. Meğer buraya gelen Türk misafirlerin ikramlarına alışkınlarmış. Sıcak, sevecen ve ilgi görmekten mutlular, aynı zamanda avcının karsısındaki bir ceylan kadar da ürkek...

Ezan sesiyle hayatın durduğu yer

Başkent Bamako, hayalimizin ötesinde bir şehir... Kanalizasyonun olmadığı, çöplerin belediye tarafından toplanmadığı, kocaman satırlarla sebzelerin doğranıp yemeklerin sokakta ve közde pişirildiği, geniş çukurlu toprak yolların olduğu bir şehir... Sadece ana caddelerde asfalt, başkentin bile çok azında elektrik var.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?