banner39

Fatih'te Ahmed-i Hâni paneli

Müfid Yüksel, Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Ayhan Tek'in katılımcı olduğu Ahmed-i Hani paneli, bugün Ali Emiri Kültür Merkezi'nde yapılacak

Kültür Sanat 15.02.2014, 14:21 15.02.2014, 16:37
Fatih'te Ahmed-i Hâni paneli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Büyük mutasavvıf ve şair Ahmed-i Hani, bugün düzenlenen bir panelle yadediliyor. 'Saat 16.00'da Fatih'te Ali Emiri Kültür Merkezinde başlaması planlanan panelin katılımcıları, Müfid Yüksel, Prof. Dr. Kadri Yıldırım ve Ayhan Tek.

Asıl adı Şeyh Ahmed Bin İlyas El-Hani olan ve Ahmed-i Hani diye şöhret bulan ünlü Kürt alim, 17. yüzyılda Doğubayazıt'ta yaşamıştı. Halk arasında Hani Baba ya da Molla Ahmed olarak da tanınan Ahmed-i Hani, Doğubayazıt medreselerinde müderrislik ve İshak Paşa Sarayında kâtiplik de yaptı. Arapça, Farsça, Kürtçe ve Türkçe  bilen Hani, eserlerini, dönemin tercih edilen edebiyat dili olan Farsça yerine Kürtçe yazmıştı.

Ahmed-i Hani'nin bilinen en önemli eseri, Kurmanci lehçesiyle kaleme aldığı "Mem û Zîn"dir. Hanî, Mem û Zîn adlı eserinde, Emir Zeynettin'in güzellikleriyle dillere destan olan Zin ve Sti adlı iki kız kardeşinin Mem ve Tajdin ismindeki iki gençle olan aşklarını şiir şeklinde anlatır.

Ahmed-i Hani'nin Mem û Zîn isimli eseri T.C. Kültür Bakanlığı Yayınları tarafından geçtiğimiz yıllarda hem Türkçe hem de Kürtçe olarak yeniden bastırılıp dağıtılmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?